Looduskalender

Anna teada saabuvatest rändlindudest

13 tundi 27 minutit ago

Ornitoloogiaühing kogub teateid esimestest saabunud rändlindudest. Ühing ootab vaatlusi näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti. Rändlindude saabumisest saab iga huviline teada anda kuni mai lõpuni. Vajalik on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka lindude sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi. Oodatud on ka märtsis ja aprilli alguses tehtud vaatluste andmed.

Looduskalender

14. NÄDAL 5.4.2021.- 11.4.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

15 tundi 29 minutit ago

Ajutine lumikate 6. aprilli hommikul

Nädal kujunes jahedaks. Esmaspäevast reedeni kõikus keskmine õhutemperatuur 0,6…2,8 kraadi piires ja maksimaalsed termomeetrinäidud ulatusid 5…8 kraadini. Esmaspäeval sadas vihma, mis õhtuks läks üle lumesajuks. Teisipäeva hommikul kattis maad poolesentimeetrine lumekiht. Lumi sulas päikesesoojuse mõjul kiiresti ära, eriti tumeda mullaga künnipõldudelt.

Looduskalender

Keskkonna muutmine vähendab probleemliigi arvukust

16 tundi 30 minutit ago

Liigi ohjamine kätkeb endas suure hulga liikidevaheliste suhete, keskkonna ja erinevate huvigruppidega arvestamist. Heaks abivahendiks on võimalikult täpsed andmed ja arvutimudelid, mis suudavad prognoosida tulevikku või tagantjärgi kindlaks teha muutuste põhjuseid.

Looduskalender

Konnade kevadränne on alanud

1 päev 13 tundi ago

Alanud on konnade iga-aastane kevadränne kudemispaikadesse, mistõttu võib kohata massiliselt konni ka sõiduteedel. Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub autojuhte konni märkama, võimalusel nende rändeteekonnaga ristuvates teelõikudes kiirust vähendama ja rändega ristuvaid maanteesid päikeseloojangust keskööni vältima. 

Kahepaiksed rändavad enda kudemispaikadesse pulmi pidama igal kevadel, kui õhtused ja öised temperatuurid on selleks sobivalt soojad. Konnad liiguvad alates päikeseloojangust 2–4 tunni jooksul, rände tippaeg on kella 22–23 vahel õhtul.

Looduskalender

VIDEO: hull kukk

1 päev 14 tundi ago

 

Metsis ehk mõtus       Tetrao urogallus

 

Sagedamini kohatakse „hulle“ metsisekukki kevadel. Suvisel ajal ei ole sellist käitumist täheldatud. Hälbega isendeid võib uuesti kohta alates augusti kuust.

Kas pole hirmutav, kui Sind peaks ründama nelja kuni kuue kilone uhke metsisekukk?

Metsaraiete tagajärjel on metsiste elutingimused halvenenud kogu Euroopas.

Looduskalender

Pesaomanik jõudis pärale

2 päeva 14 tundi ago

Karl II jõudis kohale

 

Must- toonekurg             Ciconia nigra

 

Täna hommikul jõudis pesale isaslind Karl II. Mõne päeva eest käis, 8. aprillil käis „naabrivalvet“ tegemas isaslind Eedi.

Saame näha milline emaslind pesale saabub?

Looduskalender

Linnulauluraadio päeva lind - salutihane

3 päeva 8 tundi ago

 

Salutihane        Parus palustris

 

Salutihaste isas- ja emaslind on sarnase välimusega. Põhjatihastega ollakse äärmiselt sarnased, aga linde eristab laul, mis kuuldub korduvate silpide jadana.

Salutihase laul:

Salutihase läheduses laulab sinitihane

Looduskalender

VIDEO: laululuiged rändepeatusel

3 päeva 12 tundi ago

Laululuik        Cygnus cygnus

 

Kevadine aeg on tänavu väga tormine ja ilmad muutlikud nagu „tite tagumik“.

Eestis võib rändepeatusele jääda ümmarguselt viisteist tuhat laululuike, kes siirduvad aprillikuu teisel poolel ja maikuu alul siit edasi kirde suunas oma pesitsusaladele Venemaal.

Looduskalender

Alutagusel arutati rahvuspargi laiendamisettepanekut

3 päeva 14 tundi ago

Alutaguse mets

Märtsikuu viimasel päeval toimunud Alutaguse rahvuspargi kootöökogus oli arutelul Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ettepanek laiendada rahvuspargi piire. Alutaguse rahvuspark moodustati 2018. aastal peamiselt suuri soostikke hõlmavate kaitsealade baasil. Ühingu hinnangul ei taga see piisavalt Alutaguse väärtuslike metsade kaitset. Virtuaalsele kohtumisele oli kogunenud üle viiekümne osaleja. Esindatud oli kohalikud maaomanikud, Erametsaliit, Eesti Looduskaitse Selts, Keskkonnaministeerium, RMK, Alutaguse Vallavalitsus, Keskkonnaamet jt.

Looduskalender
Checked
14.04.2021 00:09
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.