Looduskalender

Linnugrippi avalik teave

4 tundi 37 minutit ago

Andmeid uuendatakse reedeti

Eelmise nädala jooksul teavitati Põllumajandus- ja Toiduametit hukkunud vee- ja metslindudest ning röövlindudest Põhja-Eesti rannikul. Nii Vääna-Jõesuus, kui Pärispeal nähti rannas nii surnud, aga ka hinge vaakuvaid luiki.

Põllumajandus- ja Toiduamet palub juhtumitest teavitada, helistades infotelefonil +372 605 4767

Looduskalender

"Tere, Kevad!" kutsub taas!

9 tundi 43 minutit ago
Tere, Kevad! 2021

Nagu igal kevadel kutsume lapsi koos õpetajatega osalema loodushariduslikus ettevõtmises "Tere, Kevad!". Üle 25 aasta oleme koos kevadet otsinud ning oma leidusid ja tegemisi ka teistega jaganud. Osalema on oodatud lasteaedade vanemate rühmade lapsed ning 1.-9. klassi õpilased koos õpetajatega.

Kevade otsimine algas ametlikult 1. märtsil ja kestab mai lõpuni. Et üle mitme aasta on meil taas korralik talv, siis loodame, et saame ka kevadvaatlustega peatselt alustada.

Looduskalender

Polaarhundid - kes nad on?

18 tundi ago

National Geographic Eesti veebruarikuu numbris on tore artikkel ajakirjaniku kontaktist Kanadas Ellesmere’i saarel elavate polaarhuntidega! Lisaks sellele, et polaarhundid on oma madalamatel laiuskraadidel elavatest suguvendadest hulga heledamad, eristab neid ka inimhirmu puudumine.  

Aasta Loom

III osa. Mõlema poole õigus

18 tundi ago

"Ma ei salga, et intervjuude lõpuks tunnen end nagu Jüri Ratas, kes vanade metsaülemate delegatsiooniga hüvasti jättes küsis Stenbocki maja uksel, keda ta uskuma peaks." tõdeb Eero Epner.

 

Looduskalender

II osa: Mis on metsa hind?

2 päeva 1 tund ago
  LK kommentaar

Hea uuriv ajakirjandus peab tõepärase ülevaate saamiseks ära kuulama metsa ja selle majandamisega seotud osapoolte arvamused. Kõigil on midagi sisulist mõttes kuna ollakse ju metsandusega otseselt seotud.

Meie metsades toimuvat vaadatakse mureliku pilguga. Hea, et Levila ajakirjaniku artiklisari koosneb neljast osast: teemat arendavad nii metsatöösturid, saeveskite töötajad, puitmajade ehitajad, lobistid, RMK metsaülemad, kui poliitikud. Järge ootavad veel kaks audiolugu.

“Kõik tahavad kümne minutiga metsandusest aru saada, aga see on võimatu.”

Looduskalender

Külm talveilm soosis aialinnuvaatlejaid

2 päeva 14 tundi ago

Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimunud talvisel aialinnuvaatlusel osales 3055 linnusõpra 2050 paigast, mis on Eesti ühe populaarseima harrastusteaduse algatuse ajaloos paremuselt kolmas tulemus. Kolme vaatluspäeva jooksul loendasid osalejad 71 470 lindu 69 liigist. Kõige populaarsem vaatluskoht oli jätkuvalt aed, ent vaatlusi tehti ka parkides ja kalmistutel. Ühes vaatluskohas märgati keskmiselt 35 lindu.

Looduskalender

Lühifilm: Tulevikupuid otsides

3 päeva 2 tundi ago

Levila käis külas vanema põlvkonna metsameestel. Neil, kelle riidekapis seisab aukohal kunagine metsaülema töövorm, millel rinnas kõrgharidust kinnitav märk. Ent mida aeg edasi, seda hõlpsamalt kaovad need märgiga kinnitatud tarkused Eesti metsandusest, kuigi mets ei ole vahepeal hakanud kiiremini ega uutmoodi kasvama. Midagi muud on muutunud. Metsamehed viisid meid oma kodukandis metsa ja raielankidele, et koos meiega tulevikupuid otsida.

Selle filmiga saame sissejuhatuse Eero Epneri põhjalikule artiklisarjale Eesti metsanduse võlust ja valust.

Looduskalender

Linnud kuulutavad kevadet!

3 päeva 16 tundi ago

Künnivares

Kevadekuulutajate auks avas Loodusemees "Looduse Aabitsa" internetipesa: LINK

Hakatuseks leiab siit värske raamatu "Linnud kuulutavad kevadet" lisasid – üht-teist, mis raamatusse ei mahtunud või mida ei olnud võimalik paberile salvestada.

Virtuaalse lindi läbi lõikamise au kuulub sedakorda koduõuele maandunud künnivaresele – temal nokk kui uhked käärid!

Looduskalender

Metsaülemate kadunud maailm

4 päeva 2 tundi ago

Levila käis külas vanadel metsaülematel, kes aastakümneid majandasid meie metsasid. Nüüd vaatavad nad toimuvat – ja on mures. Levila kohtus ka metsatöösturitega, saeveskite töötajate, puitmajade ehitajate, lobistide, RMK metsaülemate ning poliitikutega – ja ka nemad jälgivad olukorda pingega.

 

I osa. Piiride kadumine

 

Looduskalender

On viimane aeg teha puhtaks oma aia kuldnoka pesakastid

4 päeva 16 tundi ago

Kuigi viimastel päevadel on rohkem olnud juttu kuldnokkadest, kes on veetnud talve Eestis, on üle Eesti ka esimesi saabujaid vaadeldud. Seega on just praegu viimane aeg üle vaadata koduaia kuldnoka pesakastid: need puhastada, parandada või asendada katkised osad ning vajadusel ka mõni pesakast asendada või lisaks kuldnokkadele juurde panna.

Looduskalender

Alustab 2021. aasta suvine aialinnupäevik

5 päeva 12 tundi ago

Taas on saabunud märts ning algab suvise aialinnupäeviku hooaeg. Aias kohatud liike saab päevikusse märkida kuni 3. oktoobrini 2021. Veebipäeviku täitmine käib tuttaval viisil ja ikka sama mugavalt. Sel aastal saab päevikut mugavamalt täita ka nutitelefonist.  

Looduskalender

Koduaedade õitsejad

5 päeva 16 tundi ago

 

Must lumeroos      Helleborus niger  

 

Must lumeroos võis koduaedades õitseda juba sügisel, aga samuti võivad õied avaneda lumekatte all ja välja sulada avanenud õitega, aga sellise taime õied võivad ka viga saada.

Looduskalender
Checked
08.03.2021 02:12
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.