Looduskalender

Droonihäiring – kuidas kaitsta lindu?

16 tundi 53 minutit ago

Droonide lennutamine meelelahutuseks on levinud: nendega filmitakse, pildistatakse, lennutatakse lusti pärast nii asulates kui ka looduses. Kui näiteks lennujaamade lähistel ja elamupiirkondades on ohutuse tagamiseks ja häiringute tõttu drooni lennutamine reguleeritud, siis looduskaitse seisukohalt on droonindus suhteliselt vaba ning kohati on vaid igaühe sisemine eetikanorm see, mis sunnib piirama loomade häirimist.

Looduskalender

43. NÄDAL 19.10.2020.- 25.10.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

18 tundi 55 minutit ago

Sügisene Männikjärve raba

Nädal algas külmade ilmadega.

Esmaspäevast kolmapäevani kõikus keskmine õhutemperatuur 1,5…3,3 kraadini, mis on sama aja vaatlusaastate (1922-2019) keskmisest 1…3 kraadi võrra külmem. Teisipäeva ja kolmapäeva vahelisel ööl (juba enne keskööd) langes minimaalne õhutemperatuur Jõgeval -2,1 kraadini, mis oli selle sügise esimene tugev (<-2 °C) öökülm siinkandis. Kell kaks öösel hakkas juba vihma sadama ja kolmapäeva hommikuks tõusis termomeetrinäit kolme soojakraadini.

Looduskalender

Sukelpartide sügisränne - sõtkad

1 päev 16 tundi ago

 

Sõtkas      Bucephala clangula

 

Enam kohatavad sügisrände aegsed sukelpartide liigid saavad tänasega tutvustatud. Loo lõpus leiad ka haneliste ja ujupartide tutvustused. Meil jääb üle veel tutvustada sügisrännul olevaid kosklaid.

Looduskalender

Varjud öös (järjejutu 1. osa)

3 päeva 16 tundi ago

Sel suvel õnnestus Eesti mitmes paigas panna rõngad jalga öösorridele – ikka selleks, et järgnevatel aastatel nende liikumiste kohta rohkem teavet koguda. Öösorride püüdmine ei ole kerge, kuna nimele kohaselt on sorrid aktiivsed öösel sõltudes aga samuti nii ilmast kui ka kuuseisust. Linnuvaatleja toob Teieni ornitoloogi Jaanus Aua meenutused tänavusuvisest öösorripüügist.

Looduskalender

Elurikkuse arengukava

3 päeva 18 tundi ago

Sel sügisel see siis juhtus, et minu kodukoha lähedusse ilmusid lusitaania teeteod. Ja kuigi ma olin juba pikemat aega jälginud, kuidas teated Tartu ümbrusest lõõga aina koomale tõmbavad, tuli see ikka ehmatusena.

Suured kakakarva volaskid asfaldil liikumas, üks laiaksastutu lebas ka mitu õhtut maas ja kohe ilmusid tema sugulased ja vennad teda endale kõhtu manustama. Muidugi, ma ei tea, kuipalju on nendel juttudel alust, et Euroopas lusitaanlased ka pesas olevaid väikseid linnupoegi nahka panevad, aga õudne tundub see küll.

Looduskalender

Terviseameti oluline teavitus

4 päeva 14 tundi ago

SARS-CoV-2 kujutis elektronmikroskoobis vaadatuna

Hea Eesti inimene!

Edastame kõige olulisema info koroonaviiruse kohta.

Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähikontaktis haigestunud inimesega. Viiruse peamised sümptomid on peavalu, ninakinnisus, köha, väsimus, lihasvalu, nohu, kurguvalu ja palavik. Raskematel juhtudel võivad tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Looduskalender

Kuderände õnnestumiseks peame paise ja kalapääse hooldama

4 päeva 16 tundi ago

Kalade kuderände õnnestumiseks tuleb omanikel paise ja kalapääse hooldada

Oktoober ja november on rändekaladele kudeaeg – lõhe, meriforell, jõeforell ja jõesilm tulevad praegu jõgedesse sünnikoelmutele kudema. Paisud ja hooldamata kalapääsud on aga siirdekaladele takistuseks. Seetõttu tuleb paisuomanikel rajatisi hooldada ning ummistunud kalapääsud puhastada.

Looduskalender

Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXII osa

4 päeva 19 tundi ago

Foto VikipeediA, Võru linn

 

Rekord nr. 207        Kõrgeim mõõdetud õhutemperatuur

 

Õhutemperatuuri absoluutne maksimumiks on mõõdetud 35,6 ˚C ja seda 11. augustil 1992. aastal Võrus. Augustis valitses südasuvine soojus. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis 11. augustil kõikjal Mandri-Eestis +30 kraadi piirile, vaid saartel jäi maksimaalne õhutemperatuur alla +30 kraadi. Võrus tõusis termomeetri näit +35,6 kraadini (registreeritud kell 12 UTC, 3 tunni maksimum).

 

Looduskalender

Looduskaitseorganisatsioonid üle kogu maailma nõuavad metsade põletamise lõpetamist taastuvenergia sildi all

5 päeva 16 tundi ago

Üle seitsmekümne organisatsiooni kogu maailmast nõuab Euroopa Liidult puidulise biomassi toetamise ja taastuvenergiana käsitlemise lõpetamist. Wemove.eu keskkonnas allkirju koguva petitsiooni haldajateks on Eesti kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA), Rumeenia organisatsioon “2Celsius”, Hollandi “Puhta Õhu Komitee” (Clean Air Committee), Saksamaa organisatsioon “ROBIN WOOD”, Slovakkia organisatsioon “Hunt” (WOLF) ja Poola organisatsioon “Kõikide Olendite Töökoda” (Workshop for All Beings).

Looduskalender

VIDEO: tedrekuked koristatud viljapõllul

5 päeva 18 tundi ago

 

Teder      Tetrao tetrix

 

Meie põlislooduse suured kanalised nii teder, kui metsis kustutati jahilindude nimistust 1979. aastal, kuid erilube kevadjahiks eraldati kuni 1990. aastani (kommentaarid on liigsed). Nüüdseks on kaitsealused kantud rahvusvahelisse „punasesse raamatusse“.

Looduskalender

Eestlaste teadlikkus LIFE programmist on madal

6 päeva 17 tundi ago

KIKi ja Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel valminud uuring näitab, et üleeuroopaline LIFE programm vajab Eestis rohkem tähelepanu ja tutvustamist, sest vaid 9% elanikkonnast on sellest kuulnud. Samas on eestlased juhtinud mitmeid edukaid keskkonnaprojekte, mis just LIFE-i abil ära tehtud.

Looduskalender

42. NÄDAL 12.10.2020.- 18.10.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

1 nädal ago

Sügis Piiri pargis Ilmad muutusid nädala jooksul korrast külmemaks.

Esmaspäeval ja teisipäeval oli veel päeval sooja 12…13 kraadi ja öösel 6…8 kraadi, ööpäeva keskmine jäi 8…10 kraadi piiresse. Pühapäevaks langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur kolme kraadini, kusjuures päevane maksimaalne õhutemperatuur küündis ainult veidi üle viie kraadi.

Looduskalender

Rüüstaja roll Euroopa lindude arvukuse languses

1 nädal ago

Liikide kaitse edu seisneb elupaikade kaitses. Siiski on vaatamata elupaikade kaitsmisele või nende loodussõbralikumale majandamisele Euroopas lindude arvukus – eelkõige maaspesitsejate arvukus – nii mandri Euroopas kui ka Suurbritannias ja Iirimaal vähenemas.

Looduskalender
Checked
28.10.2020 04:56
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.