Hääletamine on absoluutselt ebaloogiline

Barbara Tamm

Hääletamine ei ole enamasti lihtsalt hääletamine. See on elustiil, mida oskavad sageli väärtustada ainult hääletajad ise. Tavainimestele võib see tunduda mõttetu tee ääres passimisena, mis kulutab aega ja närve, rääkimata riskist.

Hirmujutud hääletajate kadumisest võimenduvad sageli just tänu üliettevaatlikele tavakodanikele, kellel endal pole kogu protsessi toimumisest aimugi. Hea on istuda omas kodus või õõtsuda mugava bussiga lähtepunktist sihtpunkti, ise seejuures pöidlaküüdi ohtlikkusest seletades. Siit ka pisike nõuanne: jutte hääletamise ohtlikkusest tasub siis tõsisemalt kuulata, kui rääkijaks on keegi, kes ise selle kogemuse läbi elanud. Ise võiksin küll siinjuures lisada, et negatiivseid pooli on igal asjal, kuid kahtlemata kaaluvad positiivsed need üles, kuigi inimestele kipuvad just halvad asjad paremini meelde jääma.

KÕik autojuhid ei ole pahad, otse vastupidi. Kui palju on tegelikult maailmas toredaid inimesi. Sind ainult ei korjata teepervest üles, vaid üritatakse su olemine igati mugavaks teha, alates soojenduse sisselülitamisest külmal talvepäeval ja lõpetades koduukse ette sõidutamisega pimedal ööl, rääkimata jäätise ostmisest jms. Seda ei tehta sugugi alati tagamõttega. Ka ettepanekuid intiimsemaks vahekorraks tehakse sageli üsnagi viisakalt ja kui sina sama viisakalt keeldud, siis rohkem asjast ei räägitagi. Sellises olukorras on põhiline säilitada rahu ja enesevalitsus ja tihti mõjub see autojuhtidele vägagi kainestavalt.

Hea välimus ei ole hääletamise juures sageli üldsegi mitte edasiviivaks teguriks. Miniseelikus ja kõrgete kontsadega tee ääres vehkiv blondiin võib autojuhtides tahtmatult tekitada igasuguseid mõtteid. Peale võid sa küll konkurentidest varem saada, aga sekeldusi võib seevastu rohkem tekkida. Põhiline on välja näha usaldatav.
Tegelikult on hääletamine üks absoluutselt ebaloogiline asi. Millise loogika alusel korjatakse eespool seisvast kolmest üksikust neiust hoolimata just sind peale? Miks peatuvad autojuhid su käeviipe peale mõnikord ka kõige võimatumatena näivates kohtades, aga samas tuleb vanas tuntud hääletuskohas pikka aega seista?

Hääletajate pealevõtmise peamiseks põhjuseks peetakse vestluskaaslase otsingut. Muuseas, psühholoogiauuring on tõestanud, et tegelikult see pole nii. Kõige enam võetakse hääletajaid peale sellepärast, et...autojuhtidel hakkab neist lihtsalt hale. Sind peale korjanud autojuht võib ka terve tee vaikida ja sellisel juhul tuleb tema tahet austada. Kui inimene ikka rääkida ei taha, siis pole mõtet teda selleks sundida. Samas tuleb aga ise alati valmis olla lobisemiseks.

Välismaal hääletamine pole vastupidiselt mõne inimese arvamusele üldse ohtlikum kui Eestis, võib-olla on see isegi meeldivam. Autojuhid on enamasti väga sõbralikud ja abivalmid ja sinu eest kiputakse sageli ka kõige lihtsamaid asju ära tegema. Välisriikides võib turvalise pelgupaiga leida ka eesti rekkajuhtide juurest. Pole veel juhust olnud, et nemad kedagi hätta jätnud oleksid.

Eelnevad mõtted tulenevad minu pikemaajalisest hääletajakogemusest ja on kindlasti küllaltki subjektiivse maiguga, aga mõningaid üldistusi on siiski võimalik ka selle absoluutselt ebaloogilise asja nagu hääletamine puhul teha.

Kõik, kellel tekkisid mingid mõtted minu heietust lugedes, võiksid need julgesti välja öelda.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.