Vaadates praegu ilma akna taga (Tallinnas 60 cm lund ehk sajandi rekord), pole ka linnas hetkel parimat transpordivahendit kui soomekelk ehk moodsamalt öeldes tõukekelk. Uued tõukekelgud pole enam traditsioonilise puuistmega ja pikkade, üle kahemeetriste jalastega, mis kuuri ega autosse ära ei mahtunud, vaid mõnekilosed kerge raamiga sportlikud sõiduriistad, millega ka võisteldakse.
Reisijutud.com testis Kickspark MAX-i, mis on üks parimatest ja kiirematest tõukekelkudest, mis praegu Eestis saada. Vaatamata sellele, et tõukekelguga linnas liikudes võid sa välja näha veider, tasub seda siiski proovida ka igapäevatoimetustes - liikumiskiirus võrdub praegusel lumepudru ajal enam-vähem sõiduauto linnakiirusega. Bussitranspordist ei maksa rääkidagi - puupüsti täis bussipeatused andsid tunnistust sellest, et ühistranspordi ootamisele kulus rohkem, kui tõukamisele tõukekelgul.
Seiklusretked, mis kelke müüb, tõi Kickspark MAXi kohale 1. jaanuaril ja luges ka õpetussõnad peale, mida sellega teha. Kuid alustame koos nendega sellest, mismoodi käis..
LAHTIPAKKIMINE
Kelk tarnitakse kahe jalase, kere ja lenksuga, lisaks on kaasas kaks tugijalaalust ning võtmete komplekt. Meile oli kelk juba kokku pandud. Kaasasolevad tugijalaalused ja võtmed näevad välja niimoodi:
Üleval on kaks tõukejalaalust, all mutrivõtmed. See suurem on kaheksane võti.
Tehnilisi andmeid pakutakse selliseid:
Kaal standardvarustusega: 4,5 kg
Reguleeritav kõrgus: 70-90 cm
Pikkus: 152 cm
Laius: 38,5
Kickspark MAX just uuenes, tal on nüüd kergem kaal (osa detaile muutusid "õhemaks"), samas on alumiiniumraamil all hargnemiskohas nüüd tugevduskeevis, seega peaks olema MAX jäigem. MAX on ESLAst kergem ja kiirem just selle tõttu, et tal on alumiiniumraam, mida loetakse ka vastupidavamaks (ESLA terasraamid väsivad väidetavalt kiiremini ja roostetavad).
Lenks on ka muutunud lihtsamaks (ja kergemaks), olles U-kujulise käepideme asemel nüüd L-kujulisega:
Kuid üks oluline uuendus on sellel kelgul veel. Nimelt lumejalased käivad alla nüüd lihtsamalt. Ees universaaljalases on väike konks, millest käib läbi jalase auk ja siis surutakse jalas lihtsalt kinni. Mingit traadiga sidumist pole enam vaja. Nii näeb see konksuga konstruktsioon välja:
Esialgu tundus, et see "konks" hakkab paksemas lumes segama, aga mingit takistust temast nagu ei paistnud.
Tõukekelgu keskosa on originaalse Soome disainiga ja siin palju muutunud pole:
Alla sai pandud kitsam lumejalas, mis linnaoludes sobib täiesti. Kõige laiem jalas hoiab küll ka koheva lume peal, kuid tõukejalg vajub ikka sügavale ja nii ei saa eriti kiirust ikkagi. Ilma lumejalaseta soovitatakse tsingitud universaaljalaseid natuke nühkida kas liivapaberiga või kuskil asfaldil, sest tsink ei kipu libisema. Uus asi vajab sissetöötamist.
PROOVISÕIT
Valisime proovisõiduks lumise ja maalilise Kadrioru pargi. Maiden Voyage kulges libedalt - varahommikul lahtilükatud kõnniteedele oli lõunaks sadanud paras pehme lumevaip ja lumejalasele oli see ideaalne. Kuid oleks saanud hästi edasi ka ilma lumejalaseta.
Sõitmisõpetuses antakse nõu: vaheta jalga iga 6 tõuke järel. Sellepärast ongi vajalikud just kaks tõukejalaalust. Kuid esimesel korral saime hakkama nendetagi. Sõita saab isegi kahekesi (nagu esimesel pildil näha) - väiksem laps seisab lihtsalt ees ja hoiab lenksust kinni. Kahe täiskasvanuga läheb raskeks ja kelgu koormus pole selleks ka mõeldud.
Lenksu kõrgus on oluline - tavaliselt pidi see liiga kõrgeks reguleeritama ja Ilo Seiklusretkedest hoiatas selle eest. Nii me siis vist reguleerisimegi lenksu liiga madalaks - tulemuseks veidi valus jalalaba, mis sai vist liiga palju ette väänata.
Kiirus polnud küll päris jalgratta oma, sest sõitmine käis ikkagi rahvast täis kõnniteel ja juhitavus pole soome kelgul nii hea kui rattal, aga jalgsiliikumisest on tõukekelk vähemalt kaks korda kärmem küll. Siledal jääl vastavate erijalanõudega ilmselt veelgi rohkem.
Nüüd ootamegi sobivat merejääd, et merele katsetama minna. Nagu Seiklusretkedest soovitati, võib soome kelguga julgelt ühineda uisumatkajatega, kiirus on enam-vähem sama. Uisumaratonidele lubatakse tõukekelgutajaid kui võrdseid osalejaid.