Ehkki lund praegu vähemalt Tallinnas pole, sai eelmisel nädalavahetusel nähtud teda suures koguses Aegviidu kandis.
See tuletab meelde, et bahillid tuleb kapist välja otsida. Ühtlasi on paras aeg rääkida ka kogemustest nende torujate asjandustega.
Aasta alguses proovisime bahille Soomaal, kuid ka siis kadus lumi just enne "suusamatka" ära.
Teooria
Bahillid on säärekaitsed ehk torpad, mis tegelikult, nagu räätsadki, on vanade eestlaste garderoobi alati kuulunud. Urbaniseerumistuhinas on see aksessuaar aga viimasel ajal ära unustatud. Rihm või tross käib talla alt läbi, ülevalt on tavaliselt kummiga kinni. Et alla ei vajuks. Ees on klamber saapa külge kinnitamiseks, et eest üles ei tõuseks. Kasutatakse sügavas lumes, mudas, võsas, mägedes. Maksavad alates 150 kr kuni 600 kr. Vanasti olid need näiteks lambanahast, nüüd sünteetilisest riidest.
Praktika
Niisiis, katsetasime kõigepealt bahille sooja ilmaga Soomaal. Ferrino omad, odavamad. Ostetud vist kaubamajast vms. Ülemine kumm pidas, ei sooninud, ei olnud ka liiga lõtv, et alla vajuda. Lukuga käib kinni. Luku pealt kinnitub veel takjaribaga, et lund ja sodi luku vahele ei pääseks. Talvematkasaabastel, muide, oli veel spetsiaalne metall-aas, kuhu bahilli ees all oleva konksu saab kinnitada. Paraku see ei hoidnud (metall-metall) hästi kinni ja saapanööride külge kinnitamine mõjus paremini.
Kuna väljas oli soe ja niiske, selgus ka selle bahilli peamine nõrkus - ta kogus kondensaati enda alla ja oli seega märg. Püksid õnneks läbi ei lasknud seda niiskust.
Ilmselt see ongi peamine 600-krooniste ja 150-250krooniste bahillide vahe - esimesed ei hinga nii hästi, teised hingavad.
Ferrino bahillidel olid talla alt läbi minevad aasad trossist. Seda varianti peetakse tugevamaks, ehkki profid kinnitavad, et spets-sünteetikast nahka meenutavad ribad on sama vastupidavad kui trossid. Nahk, millega need trossid külgedelt bahilli kõrvale tõmmatakse, oligi mingist sünteetilisest kiust, mis metalliga läbi kootud. See konstruktsioon on hästi vastu pidanud ka selle aasta talvematkadel merejääl ja kividel, kuskilt järgi pole andnud. Käidud nii Vormsil, Pakril, Mohnil kui Läänemaa Suursoos.
Lumes hea
Möödunud nädalavahetusel sumpasime vööni lumes. Bahillidega sumpamine oleks ilmselt olnud mugavam. Natuke satub ikka saapa vahelt lund sisse, kui ilma oled, bahill aga ongi selle ärahoidmiseks loodud. Jalg püsib kuivana, eriti oluline on see paksus lumes ja väga külmaga. Sooja annab natuke ka. Peaasi aga, et hingaks korralikult.