Kasulikke linke:
Mitmes keskkonnas töötavate suhtlustarkvarade koduleheküljed
- www.trillian.cc - Trillian
- www.odigo.org - Odigo
- www.imici.com - Imici
- www.jabber.com - Jabber
Populaarseimad suhtlustarkvarad:
- www.icq.com - ICQ
- http://messenger.msn.com/ - MSN Messenger
- www.aim.com - AOL Instant Messenger
- http://messenger.yahoo.com/ - Yahoo! Messenger
Äripäev, 22, november 2001
Kaido Einama
Microsoft pakub oma, AOL oma suhtlustarkvara. Kuid on ka selliseid programme, mis ühendavad ühte keskkonda teiste omad, lubades suhelda nii AOL Messengeri, ICQ kui MSN Messengeri kasutajatega korraga ning hoida kokku firma sidekulusid.
Lisaks erinevate tarkvarade kasutajate ühendamisele suudavad internetis suhtlemist võimaldavad uued tehnoloogiad panna omavahel kontakteeruma ka erinevate platvormide kasutajad. Üksteisega suhelda saavad Linuxi fännid ja Microsofti kasutajad, pihuarvutiga müügimees või isegi WAP telefoniga reisija.
Äripäev testis Trilliani ja Jabberit, mis mõlemad on tasuta suhtlustarkvarad, mis pakuvad enamlevinud suhtluskeskkondade ühendamisvõimalust. Trillian kasutab MSNi, AOLi, ICQ, Yahoo! Ja IRC keskkondi, lubades kasutajal kõigis neis korraga teiste kasutajatega suhelda, Jabber MSNi ja Yahoo! keskkondi, pakkudes ka erinevate platvormide tuge Windowsist Palmini välja. Nagu ikka, on mõlemal programmil oma eeliseid ja puudusi.
Jabber töötas tõrgeteta MSN Messengeriga, mis on Microsofti pakutav tarkvara suhtlemiseks arvutit kasutavate sõpradega. Mõni aeg tagasi toiminud ICQ tugi on Jabberist nüüd kadunud. Tema plussiks on see, et põhinedes XMLil ehk uuel internetitehnoloogial, mis kirjeldab infot, saab teda kasutada igasuguste operatsioonisüsteemidega. Kui MSN on ainult Microsofti operatsioonisüsteemide jaoks, siis Jabberiga saab MSNi kasutajatega suhelda ka muid keskkondi kasutav inimene, Ka Linuxi kasutajad ei jää mängust välja.
Trillian aga toetab kõige rohkem erinevaid suhtlustarkvarasid. Tema käivitamisel on ühtses nimekirjas nii sõbrad ICQ, MSNi, Yahoo! kui AOL Messengeri nimekirjadest, kõigi nendega saab suhelda ühe programmi abil. Puuduseks aga on see, et tasuta ja heategevusest toituval tarkvaral pole peale lobisemise ja kasutaja oleku (eemal, hõivatud, online jne) võimaluste muid funktsioone. Ei saa saata faile ega ise inimesi konverentsile kutsuda. Kuid see-eest võtab Trillian vähe mälu ja töötab kiiresti.
Firmade jaoks on oluline Jabberi võimaldatav oma server, mis tähendab, et saab ehitada ettevõttesisese oma suhtluskeskkonna konverentside pidamiseks ja omavaheliseks suhtlemiseks.
Paraku ei toeta Trillian mobiilset kasutajat, Jabberil on olemas ka WAP liides mobiililt suhtlustarkvara kasutamiseks.
Lisaks Jabberile ja Trillianile on ka teisi universaalseid suhtlustarkvarasid. Imici näiteks on spetsiaalselt firmadele. Juba sisselogimisel küsitakse selles tarkvaras firmanime, kasutajanime ja salasõna. Nii saab luua suhtluskeskkonna, mis on firmasisene ja turvaline ning lihtsalt hallatav. Turvalisus on tagatud salastatud sidega.
Imici kodulehel tuuakse võrdlused, kui palju suhtlustarkvara säästab firma sidekulusid. Hinnatakse, et tarkvara hoiab kokku üle veerandi telefonikõnede kulutustest. Kokku hoitakse ka kolmandik e-posti kuludest. Vastavalt uurimusele saab kokku hoida ka töötajate aega, kuna asjad saavad suhtlustarkvaraga kiiremini aetud. Äripäeval vähenesid suhtlustarkvara kasutuselevõtuga samuti telefoniarved oluliselt.