Geotagimine
Geotagimine wher2go 10.07.2008 18:29GPS ütleb, kus pilt on tehtud
GPS ütleb, kus pilt on tehtud wher2go 05.08.2007 00:00Sony on saanud valmis GPS-asja, mis peaks koos (ja ainult) Sony digikaameratega tegema geograafiliselt märgistatud fotosid. Mõte on lihtne ja juba ammu kasutusel - kaasasolnud GPS salvestab teekonna ja digifotokas ajamärgiga pildid, pärast tuleb vaid kokku viia teekonna samal kellaajal olevad koordinaadid ja samal ajal tehtud fotod.
Aga selleks ju pole eraldi Sony GPSi vaja. 150 dollari eest võid endale osta juba tavalise, arvutiga ühendatava GPSi, mis pole vaid ekraanita võtmehoidja sinu Sony kaamera juures. Tarkvara, mis träkist otsib kellaajaga varsustatud teekonnapunkte, võib sama teha ka ükskõik mis digifotokaga ja ükskõik mis GPSiga salvestatud matkapildist/teekonnast. Vana trikk. Peaasi, et fotoka ja GPSi kellaajad oleksid sünkroniseeritud.
Olen seda juba varemgi kasutanud tehtud piltide asukoha määramiseks - võta suvaline digipilt, vaata EXIF-infost klõpsu tegemise kellaaeg, seejärel ava GPS-träkk (nt GPX-failist) mõnes programmis, näiteks GPSU-s ja otsi üles sellele kellaajale vastavad koordinaadid, kus sa sel hetkel olid, ja ongi käes koht, kus pilt tehtud.
Et asja automatiseerida, on vaja programmi, mis piltide EXIF-infost saadud kellaajad ja GPS-träkist saadud samale kellaajale vastavad koordinaadid kokku viiks ja pildid kaardil asukohaga seoks. Näiteks Google Earthis. Selleks on vahendid täiesti olemas.
Siin veel üks kahuriga varblase laskmine - GPSiga ühilduv kaamera. No milleks? Saab ka lihtsamalt, vaid fotoka, GPSi ja vastava tarkvaraga hakkama.
Ja veel vahendeid - lausa veebis kaardile fotode kandmiseks.
Geotagging on moes
Geotagging on moes wher2go 11.07.2008 01:05Geotagging ehk geograafiliste koordinaatidega sidumine on nii moes, et internetiklassikud ütlevad: varsti on meil kõik geotaggitud.
Vähemalt piltide ja reisipäevikutega peaks küll nii olema, et geotagging on varsti igal pool olemas. Põhimõtteliselt jaguneb selline märgistamine kahte ossa:
-
geograafiliste koordinaatide järgi
-
visuaalselt, aadressi järgi või kaardil asukohta määrates
Vaatame, kuidas oma pildid lihtsalt koordinaatidega siduda.
Eks siin on jälle mängus ikka seesama lihtne ajateljega sidumise nipp: võta pildistama minnes GPS kaasa ja sünkroniseeri kaamera ning GPSi kellad. Pärast keevitab vastav tarkvara pildile aja järgi koordinaadid külge.
Internet on täis selliseid tarkvarasid, mis niimoodi asja ära teevad. Üks keerulisem kui teine. Sai proovitud neist õige mitmeid. Enamus on keerulised ja kahtlased, kõige lihtsam tundus majandada kombinatsiooniga Google Earth - Picasa - WWMX.
WWMX Location Stamper on programm, mis lisab piltide EXIF-infosse koordinaadid vastavalt GPSi träkile ja Picasas saab moodustada selle info põhjal KML-faili, mis asetab pildinupud kaardile.
Proovisin ka Picasa Webi, aga seal miskipärast geotaggitud pilte ei näidatud tavalisest kuidagi erinevamana, ka kaardil asukohta näha ei saanud...
Küll aga on väga vägev Google Earthis pildialbumit vaadata, mis on geotaggitud. Lisada saab KML-failile veel ka teekonna GPS-failist ja teekonnapunktid, tulemuseks interaktiivne matkajäädvustus kaardi, teekonna, piltide ja oluliste punktidega.
Sellesama asja saab ka veebi laadida, aga fail tuleb väga suur, seega peab pilte vähe olema, et Google Maps jutule võtaks... midagi sellist, aga pildimullidega näeks asi siis välja.
All pilt Picasa albumist geograafiliselt Google Earthis vaadatuna. Tihedalt kobaras samas kohas tehtud pildid "plahvatavad" laiali, kui kobara keskel klikkida.
LISA: Nüüd siis sai vähendatud Silma matkaraja KMZ fail Google Mapi jaoks sobivale suurusele.
Geotagimine ehk pilt kaardile
Geotagimine ehk pilt kaardile wher2go 11.07.2008 00:47Kuna teine töö (MTÜ) nõuab piltide kaardistamist, siis panen kirja selle töö vaevalised etapid, ehk on teistelgi abi. Algus oli muidugi lihtne, kui käsitsi pidi tegema.
1. Kui on ainult pilt ja teada, kus tehtud.
Ava Picasa, vali pilt välja, vali menüüst Tools -> Geotag -> Geotag with Google Earth, vii sihik kohale, kus sulle meenub, et pilt sai tehtud ja Picasa aknas vali geotagimine. Ongi koordinaadid pildi EXIF infosse lisatud. Seda saab nüüd näidata kaardil või Picasa veebialbumis näidata asukohta Google Mapsis ühe klikiga.
2. Kui on pildid ja samal ajal salvestatud GPS träkk.
Jällegi on kõik suhteliselt lihtne. Laadi WWMX ja seejärel lisa reisil tehtud fotod ning GPX-vormingus GPS-träkk. Kellaajad peavad fotodel ja träkil olema sünkroonis. Hetke pärast on GPS-träkist loetud koordinaadid kõigi piltide EXIF-infosse ja edasi saab piltide asukohta vaadata juba Google Earthis, Picasas (mööndustega, vt allpool), Picasawebis, Flickris ja võib-olla peagi ka kodumaises Nagis.
3. Kui on pildid koos fotoka salvestatud EXIF infoga
Tegelikult kehtib see punkt ka WWMX-is salvestatud piltide kohta, sest Picasa on uuendustega muutunud GPS info suhtes ülitundlikuks ja EXIF infos peab olema märgitud Picasa ja Google Earthi jaoks sobiv versioon. Flickriga pole tavaliselt probleemi, ta sööb paljusid EXIFi versioone. Picasa jaoks aga tuleb oma korralikult geotagitud fotod üle käia ühe toore programmiga Exiftool, mis on MS DOSis käsurealt käivitatav. Laadi aadressilt http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/, tõsta piltide kataloogi ja käivita käsurealt exiftool -GPSVersionID=0.0.2.2 -overwrite_original *.jpg. Picasa jaoks on seejärel EXIFis kirjas õige versioon ning kõik töötab nagu kompu. Juhend ja foorum siin.
4. Irfanview ei näita?
Seda ikka juhtub. Et Irfanview õigesti EXIF infot näitaks (sealhulgas ka koordinaate), tuleb laadida EXIF-i plugin. Siis saab pilti ka kaardilt vaadata EXIF info menüüs kaardinupul klikkides. Mugav.
5. Kuidas oma pilte kaardil näidata?
Jälle lihtne. Vaata p. 1 juures olevat pilti: seal on link Export to Google Earth File. Eksporditakse üks suur KML fail, millel pildid juba sees. Kui tahad ka träkki lisada, siis ava koos selle KML-iga Google Earthis ka GPSist saadud GPS-fail, vali need mõlemad välja ja salvesta uueks KML-iks. Et veebis oma asja näidata, tõsta see KML kuhugi veebiserverisse, kopeeri link Google Mapsi aknasse või moodusta sellises stiilis link nagu see siin:
Nüüd võib kaardil pilte klikata ja näha neid natuke suuremana. Veel suuremate piltide vaatamiseks võib need panna Picasaveebi ja teha samasuguse lehekülje, koos klikitavate piltidega.
Kõik kaardile! Nii pildid kui träkid!
Kõik kaardile! Nii pildid kui träkid! wher2go 11.07.2008 01:31Nagis saab geotagitud pildid nüüd otse kaardile: proovisin, töötas.
Google Maps on nüüd piisavalt täpseks läinud, et on mõtet ka matkaradu selles eksponeerida, pealegi on see ülilihtne ka. Mõned GPX-id ja KML-id nüüd üleval GPS-i träkkide lehel: näiteks see Prangli või Osmussaare träkk näeb üsna efektne välja.
Pilt koos asukohaga ehk geosnapping
Pilt koos asukohaga ehk geosnapping wher2go 17.02.2005 11:09Tihti on reisilt tulles tekkinud küsimus: kus paganama kohas ma siis selle pildi klõpsisin, mitte ei tule enam meelde. Kui aga pildi juures on geograafilised koordinaadid, peaks mälu tasapisi värskenema hakkama.
Üks selline koht, kus kõik maailmas tehtud pildid kantakse nende pildistamiskoha ja -aja järgi kaardile, on Geosnapper.com. Tegemist on väga mugava navigeerimisvõimalusega: otsida saab aadressi, koordinaatide, riigi, teema, märksõna vms järgi. Tulemustest hiirega üle libistades ilmuvad vastavasse aknasse piirkonna kaardid ja pilt ise natuke suuremalt.
Loomulikult võib olla jube tülikas peale pildistamist hakata ka GPSis punkti maha märkima. Kuid selleks on kavalad insenerid mõelnud välja ka GPSiga varustatud fotokad või mobiilid, mis klõpsivad pilte koos koordinaatidega.
Teine võimalus on talletada foto juurde lihtsalt koha aadress, kui see õnnestub tuvastada. Turistimarsruudid tavaliselt siiski läbivad kohti, millel on mingi nimetus. Selle nimetuse järgi saab hiljem otsingu abil pildi Geosnapperi lehel kaardile paigutada.
Aja jooksul saab Geosnapperis hakata nii talletama planeedi ajalugu. Teada on aeg ja ruum, mis pildistatava koha neljamõõtmelises ruumis täpselt määratlevad (lisada saab mõistagi ka pildistamiskoha kõrguse), ajaloolastel on tulevikus sellelt lehelt nii mõndagi välja kaevata.