Eesti pruulikoda jõudis maailma 100 parima hulka

Põhjala õlled

Nii nagu oli Eestis tehnoloogiaidufirmade buum, toimus mõni aeg tagasi ka käsitööõlle-tööstuse plahvatus. tekkis nii suuremaid kui väiksemaid pruulikodasid, kes asusid esialgu kohalikku turgu, suuremad ka välismaad vallutama. Nüüd on olemas ka esimesed tulemused - maailma suurima õlleentusiastide keskkonna RateBeer kasutajad hääletasid maailmas tegutseva 24 000 pruulikoja seast 100 parima hulka Eesti pruulikoja Põhjala. Ühtlasi valiti Põhjala õlu Rukkivein 2017. aastal turule tulnud 101 000 õlle seast 50 parima hulka.

Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liikme Enn Pareli sõnul on tegemist ühe kõrgema tunnustusega, mida õllemaailmas üldse saavutada võib. “Naljaga pooleks võib öelda, et tegemist on justkui õlle-Oscariga, mis on nii Põhjala kui ka tegelikult kogu Eesti väikepruulijate kogukonna jaoks väga suureks tunnustuseks,” rääkis Parel, kes on ühtlasi ka Põhjala tegevjuht.

Rukkivein
Rukkivein. Tegelikult õlu.

“Väikepruulimise kvaliteet ja tase Eestis on aastatega tempokalt edasi arenenud ning võib julgelt öelda, et hoolimata suhteliselt vaenulikust alkoholipoliitikast on Eestist kujunenud maailma mastaabis tõsiseltvõetav õllemaa,” kinnitas Parel. “Väga hea meel on näha, et Eestis tehtud asjad murravad maailmas läbi ja jäävad silma - olgu selleks tehniline innovatsioon Skype’i või Transferwise’i sarnaste lahenduste näitel või hoopis erilised maitseelamused, nagu Eesti käsitööõlled. Täna suudavad meie käsitööõlled ka rahvusvaheliselt eristuda ja äratada tähelepanu uudsete maitsetega, samuti on paljudest kodustest “pruulinurkadest” kasvanud lühikese ajaga välja arvestatavad pruulikojad, mille saavutused maailmas tähelepanu püüavad.”

Maailma sajast parimast pruulikojast 68 asuvad Põhja-Ameerikas, ülejäänud Euroopas. Edetabelisse ei mahtunud ühtki pruulikoda Soomest, Lätist ja Leedust. Parel usub, et saadud tunnustused tekitavad nii Põhjala kui ka teiste Eesti käsitööõllede vastu suurt huvi kõikjalt maailmast. “Oleme põnevil, sest usume, et selline nominatsioon avab meile mitmeid uusi uksi, kuigi ka praegu ekspordime 70% oma toodangust 30 riiki üle maailma.”

Põhjala pruulikoda asutati 2011. aastal nelja Eesti õllesõbra ja kodupruulija poolt. Ettevõte alustas pruulimist isikliku tootmisvõimekuseta "mustlaspruulikojana", kuid alates 2014. aasta aprillist pruulib Põhjala oma julgeid ja tugevamaitselisi õllesid omaenda pruulikojas Tallinnas Nõmmel. Rahvusvahelise tunnustuse saanud õlle Rukkivein näol on tegemist 70% rukkist pruulitud ale’ga, mis on laagerdatud Ameerika rukkiviski vaatides. Praeguseks on see partii peaaegu läbi müüdud ja tuleb tagasi müügile ilmselt alles järgmisel aastal. Ühtlasi on Rukkivein RateBeeri hinnangul maailma parim rukkiõlu.

RateBeer 2000. aastal asutatud rahvusvaheline käsitööõllede entusiaste koondav keskkond, mis haldab õllehuviliste foorumit, tegeleb valdkonna tutvustamise ja huviliste harimisega. RateBeerist on saanud autoriteetseim õllede hindamise keskkond, mis seab õllepruulijad ja parimad õlled igal aastal paremusjärjestusse neile erinevates kategooriates antud tuhandete hinnangute järgi. Keskkonda kasutavad sajad tuhanded liikmed enam kui 100 riigist.

Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga jätkata ning arendada Eesti õlle-, veini- ja siidripruulimise kultuuri ja traditsioone. Samuti on liidu eesmärgiks arendada Eesti alkoholikultuuri läbi kõrgekvaliteediliste toodete pakkumise ja tarbija harimise. Liitu kuulub täna enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.