Öine ringkäik la Pedreras

La Pedrera on üks kuulsamaid Antonio Gaudi loodud kortermaju barcelonas. Sinna saab nii öösel kui päeval ekskursioonile minna. Üks korrus on eraldatud majamuuseumiks, mujal elavad veel inimesed, kes aga giidi info kohaselt kahe põlvkonna jooksul peavad maja vabastama. Maja on maailmapärandi nimekirjas.

Kogu reis algab suurest ovaalsest siseõuest. Pilte vaata siit:

Maja neljandale korrusele viib lift ja gaudilikult lainetav trepp. Sealt algab ringkoridor väga ohtrate akendega - nagu giid rõhutas, on maja tehtud inimestele heaks äraolemiseks ja kona eelmise sajandi esimeses pooles polnud ka sellises luksusmajas konditsioneeride paigaldamine veel võimalik, pidi elamist õhutama suurte akende kaudu. Lisaks andis sisehoovi suur akendepind valgust avarasse koridori.

Korterid La pedreras ehk casa Milas (perekond Milale kuuluvas luksusmajas) on väga suured ja oma aja kohta luksuslikud. Köögis asub kiirkeedupliit, mille aurud ja lõhnad eralduvad läbi tualeti - et WC lõhnasid peletada. Pööningul on tellistest laotud ribidega katusekaared - mingeid puitsarikaid ega muid puitosasid pole. gaudi projekteeritud ribid ja üldse kogu maja voolavad vormid on inspireeritud loodusest - sel puhul on pööningul väljas ka väike näitus, kus nende ribide puhul näiteks on gaudi leidnud originaalid loodusest püütoni skeletist. See skelett on muidugi välja ka pandud.

Gaudi disainis ka mööbli - samasuguse voolujoonelise. Toolid, voodid, kapid. Mõned on siiamaani säilinud.

Pööning on maja õhutamisel oluline. Talvel, kui ilmad jahedad, soojendas hoonet katusealune, mille õhu küttis soojaks läbi paljude väikeste akende paistev päike. Soe õhk liikus keerukujuliste otstega korstnaid pidi läbi maja.

Suvel jälle vastupidi - kõik need väiksed aknad avati ja katuse all (mis on muide kivist, seega ei kuumene nii palju) liikuv tõmbetuuleke hakkas maja jahutama. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.