Eesti on Põhjamaade suurimal turismimessil MATKA partnermaa ning üle aastate suurima esindatusega

Matka 2020: Timo Raussi soomlannaga mootorrattal.

Eile avasid EASi turismiarenduskeskuse direktor Margus Sameli ja Soome riikliku turismiturundusorganisatsiooni Visit Finland direktor Paavo Virkkunen Helsingi messikeskuses Põhjamaade suurima turismimessi MATKA, mille partnermaaks on seekord Eesti.

Messil võistleb Soome reisihuviliste tähelepanu eest sel aastal 91 riiki, Eesti valimine selleaastaseks messi partnermaaks tähendab fookust siinsetele turismipakkumistele nii messialal kui lavaprogrammis, samuti messi uudiskirjades ja sotsiaalmeediakanalites.

"Eestis käib igal aastal kaks miljonit külastajat Soomest, soomlased on juba aastakümneid kõige rohkem Eestisse reisinud ja eestlased Soome,“ ütles Margus Sameli Põhjamaade suurimat turismimessi avades. Ta lisas, et arvukad korduvkülastused tähendavad järjepidevat tööd huvi hoidmisel, kuivõrd 93% soomlastest, kes on viimase nelja aasta jooksul reisinud välismaale, on käinud ka Eestis ning üle poole neist rohkem kui kuus korda.

Visit Finlandi juhi Paavo Virkkuneni sõnul on vilja kandnud Soome ja Eesti ühine tegutsemine, et olla nähtav kaugematel sihtturgudel, samuti on side kahe riigi pealinnade vahel nii tihe, et asjata ei räägita Talsinkist. Virkkunen kirjeldas ka kaasaja turismitööstuse väljakutseid nagu ühenduste mugavus ja teenuste kombineerimine. Üheks peamiseks teemaks on kiiresti paisuv uute infoplatvormide arv, kust ammutab infot uus reisijate põlvkond.

Eestist osaleb MATKA messil 60 turismiettevõtet ja -organisatsiooni, sealhulgas kõik Tallinna ja Helsingi vahel sõitvad laevafirmad. Eesti-teemalised esitlused toimuvad kõigil kolmel messilaval, hõlmates reisimist kogu Eestis: liikumist ühistranspordiga, uudiseid kultuurireisijale, vihjeid maakohtade avastamiseks jne.

Oma Eesti-kogemusest räägivad ka soomlased ise, näiteks esineb show’ga Soome kirjanik ja koomik Antto Terras ning kirglik matkaja Kati Saari räägib muljetest, mis talle on jäänud, läbides viimastel suvedel Eestis rattaga üle tuhande kilomeetri.

Üheks publikut haaravaks tegevuseks on ka messimäng. Eesti alal end kihnlaseks riietades ja külgkorviga mootorrattale istudes saavad soomlased osaleda mitte moto-, vaid selfie-fotokrossis. Kõigi vahel, kes postitavad endast selle lõbusa Eestisse reisimise teemalise foto Visit Estonia sotsiaalmeediasse, loositakse reis kas Pärnusse, Narva, Tartusse või Tallinna.

Selle aasta MATKA messi peateemaks on keskkonnasäästlik reisimine.

 
Teiste seas esineb messilavadel Soome kodanikualgatusest sündinud rühmitus Maata Pitkin, et tekitada inspiratsiooni lähireiside ja loodussõbralike liikumisviiside vastu. Ka messikülastajate küsitlus on näidanud, et peamiselt otsivadki soomlased messilt infot siseturismi kohta (67%) ning lähiriikides ja Euroopas reisimiseks (62%), vähem kaugreiside kohta (47% messikülastajatest).

Suoma ehk Soome turismiorganisatsioonide ühingu 2019. a tellitud uuringu järgi plaanis mullu suvel kolmveerand soomlastest reisida Soomes. Seejuures tervelt kolmandik 25–34-aastaseid peab oluliseks siseturismi, sest see on loodussäästlikum.

Sameli näeb selles olulist potentsiaali ka Eestile. „Meie võti Eesti–Soome turismisuhetes on ka edaspidi korduvkülastused ning neid saame tasemel hoida siis, kui soomlane tajub Eestit nagu võimalust reisida oma kodumaal, külastades erinevaid põnevaid paiku ja sündmusi. Seda enam, et reis ka näiteks Lõuna-Eestisse on paljudele Helsingi piirkonna elanikele tunduvalt lühem kui Põhja-Soome minna,“ selgitas Sameli.

19. jaanuarini toimuval messil esitlevad 91 riigi turismipakkumist 940 eksponenti. Messi korraldatakse juba 34. korda ja seda külastab igal aastal keskmiselt 65 000 inimest. Viimati oli Eesti MATKA messi partnermaa 2011. aastal.

Kõik MATKA messil osalejad on leitavad siit.

Asukoht

60.2029824801, 24.93613544

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.