Kruiis uues normaalsuses: Tallinn-Turu Baltic Queeniga

Turu kindlus.

Kas minna praegu reisima või mitte? Kuigi valitsus soovitab välisreisile pigem mitte minna, saab praegu Tallinnast mõnepäevastele kruiisidele Soome. Lisaks Helsingile ja Ahvenamaale on üks haruldane võimalus Tallinnast otse Turusse sõita, mida korraldab Talllink. Laevaks on varem Stockholmi kruiise sõidutanud Baltic Queen. Seega laev on tuttav, poest saab isegi Stockholmi suveniire osta ja ka pikkus on umbes sama, kui Stockholmi reisil: õhtul laevale, hommikuks kohal, õhtul laevale ja järgmisel hommikul tagasi Tallinnas.

Maailmas on praegu kruiisireisid üsna haruldased, enamus suuri ja tuntud hiigel-kruiisilaevu seisab sadamas tühjana või käib vaid varusid täiendamas. Eestis ja Soomes on haruldane võimalus Euroopas juba praegu kruiisipuhkusele minna. Mis on siis koroonajärgselt teistmoodi?

Ega väga palju polegi. Sadamas ja laevas levib koroona-ajast tuttav kerge alkoholilõhn, mida annavad desinfitseerimisvahendid 80% piirituselahusega. Rahvas tungleb üsna samamoodi laevale, ka poodides on kõik samamoodi. Hommikul rootsi lauas aga on vähem inimesi - võib-olla sellepärast, et ka reisijaid on laeval vähem. Kui mõned püüavad järjekorras vahet hoida, siis paljud on samamoodi nagu varemgi eelseisjatel kuklas.

Turu.

Laevatekk on üsna tühi (ilm on ka külmavõitu), mõned baarid suletud, sealhulgas saunad ja spaa ning paljud meelelahutusprogrammid on ka natuke koomale võetud, aga üht-teist laeval ikka toimub. Laste mängutuba on ka lahti, pallimere bassein aga tühjaks tehtud.

Turu saarestik

On veel üks sarnasus, mis hommikul paistab täpselt samamoodi, kui Stockholmi kruiisil. Juba varakult jõuab laev Turu saarestikku, mis kulgeb kahel pool pikalt kuni linna sisenemiseni.

Turu.

Hommikul saabub laev Turu sadamasse ja esimesed vaated meenutavad Tartut. Natuke maad jalutada ning leiab Rootsi-aegse kindluse, kust peakski Turu avastamist alustama. Muuseum on tohutu ja seal kulub vähemalt kaks tundi lihtsalt läbikõndimiseks. Kui kassas kipub olema suurem rahvamass (seal hoitakse siiski viisakalt vahet), siis ekspositsioonide tiirule minnes hajuvad inimesed juba piisavalt ära, et trügimist pole.

Turu tänavad.

Turu kesklinn on sirgelt jõe ääres, nii et kui ei plaani just Muumimaale või botaanikaaeda sõita (või 6 km kesklinnast jäävasse seiklusparki), saab rahulikult edasi jalutada, tõuksi võtta või jalgratta.

Väike jalutuskäik läbi pargi viib järgmisse muuseumi - Forum Marinum on täis laevu ja sarnaneb veidi meie vähendatud meremuuseumile.

Suomen Joutsen

Kai ääres seisab hiiglaslik mitmemastiline raudlaev "Suomen Joutsen", sellegi pardale saab piletiga minna.

Föri

Jalutuseks sobib Aura jõe äärne promenaad, mis kulgeb mitu kilomeetrit laevarestoranide ja ajalooliste puumajakeste vahel. Teisele kaldale saab enne esimest silda tasuta praamiga Föri. Kui tahad jõe mõlemal kaldal jalutada, siis on hea üks ots ületada praamiga ja teine ots üle silla, mis asub sisemaa pool.

Turu

Selline ongi tüüpiline rannapromenaadi vaade.

Lõunasöögi võib teha kas mõnes laevrestoranis või jõe äärde jäävas kaldasöögikohas. Neid on kuni Turu katedraalini igal pool. Ja hinnad ei tundugi meile näiteks sellesuviste Pärnu hinnatõusudega võrreldes kuigi kallid, võib-olla isegi natuke odavamad.

Turu toomkirik

Turu toomkirikuni jõuabki täpselt ühepäevase Turu tiiruga, kaugemale peab juba millegi kiiremaga liikuma kui jalgsi. Kiriku esisel väljakul toimuvad tihti festivalid, seekord oli seal suletud aia taga toidufestival.

Turu

Tagasi laeva jõudes selgub, et soomlased on ikka hoomis reisihimulisemad, kui eestlased. Võib-olla pole Turu rahvas nii tihti Tallinnas ka käinud, kui Helsingi soomlased. Reisilaev on igatahes hoopis rohkem täis, kohe moodustuvad söögikohtadesse ja poodidesse järjekorrad. 

Hommikul Tallinnas tervitatakse soomlasi plakatiga "kõik on samamoodi, ainult väikese vahega", millega vihjatakse sotsiaalse distantsi ehk paarimeetrise vahe hoidmise vajalikkusele. Vanalinna valgub laevatäis Turu turiste. Praeguseks on Eesti ja Soome vaheline reisimine vaba, kuid näiteks Ukrainasse sai Wizz Air teha lende vaid ühe päeva, kui otselennud taas suleti. Lätis Gulbene piirkonnas on kehtestatud eriolukord ja Leedus kehtestati taas avalikes siseruumides maskide kandmise nõue.

Turu

Vaata ka:

Hotellid Turus

Asukoht

60.4352199927, 22.2202180073

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.