Kolmapäeval algab taas Matsalu loodusfilmide festival

Matsalu loodusfilmide festival on huvitava auraga koht. Aasta parim filmifestival. Kui ta toimuks Tallinnas, siis oleks asi ilmselt hoopis teine.

Oleme festivalil käinud iga aasta. Lihulas saab hommikul kohale tulles alustada fotonäitustega tutvumist, siis väike sotsialiseerumine ja lõuna paiku linde vaatlema. Õhtul, kui juba jahedaks kisub, tagasi Lihula kultuurimajja ja siis on paras aeg pimedas kinosaalis kuni lõpuni istuda.

Sel aastal toimub festival 16. septembrist nädala lõpuni.

Nüüd aga pressiteade ise:

Sügisene filmiränne Läänemaal

Kolmapäeval, 16. septembril algab Lihulas 7. Matsalu rahvusvaheline loodusfilmide festival.

Festivalile on üles antud   filme (168) 40 maailma riigist.

Võistlusprogrammi on valitud 29 filmi,  mis võistlevad kahes kategoorias: A - Loodus  ja B - Inimene ja loodus.  Filme hindab  žürii koosseisus:   Irjaleena Eriksson (Soome), Derek Kilkenny-Blake (Suurbritannia), Rein Kuresoo, Alo Põldmäe ja Peeter Simm.

Festivali avaüritus algab  16. septembril kell 18 Lihula kultuurimaja suures saalis, festivalilinastused aga algavad juba hommikul kell 12 lastele suunatud Loodushariduse päeva programmiga.

Festivali avafilmiks on  NDR (Põhja-Saksamaa Televisiooni) rahastatud Venemaa loodust tutvustava filmisarja lõpufilm “Seiklus”, milles sarja tegijad räägivad ja näitavad, kuidas loodusfilmid sünnivad. Eesti loodusfilmi on tänavu esindatud ainult Joosep Matjuse filmiga “Vanamees ja põder”.

Festivali ajal toimuvad ka  töötoad - “Eetika loodusfilmis”, mida juhib Riho Västrik ja “Mets” Tarvo Valkeri eestvedamisel.  

See-eest on aga taas avardunud maailm – esmakordselt on festivalil esindatud Lõuna-Aafrika, Surinami, Brasiilia, Iraani, Iraagi ja Portugali filmid.

Festivalifilme saab vaadata kahes saalis. Lihula kultuurimaja suures saalis linastub võistlusprogramm ja filmiprogramm “Imeline maailm”, Lihula kunstide maja saalis infoprogramm. Võistlusprogrammi filmid tõlgitakse vaatajatele (peatelefonidesse) eesti keelde, ülejäänud filmid linastuvad originaal- või inglise keeles.

Üks osa festivalist kulgeb Haapsalus. Sealses kultuurikeskuses linastuvad  kolmel päeval festivalifilmid. Haapsalus töötab ka noortežürii, kes annab välja ka oma preemia. Noortežürii peapreemiaks on Haapsalu Sanatoorse Internaatkooli õpilaste poolt valmistatud taies Dinosaurus.

Juba traditsiooniliselt on festivalil oma osa ka loodusfotograafial. Üles pannakse 10 loodusfotonäitust kodu- ja välismaistelt autoritelt. Laupäeval, 19.septembril on Lihula ja Penijõe mõisas fototöötoad  ja muud fotoüritused.

Lihula kultuurimajas on üleval teeneka filmikunstniku Halja Klaari maalinäitus “Maastikud”

ja Haapsalu Sanatoorse Internaatkooli õpilaste näitus “Dinosaurused”. 

Koos Lääne Eluga  üllitame festivali ajalehe MAFF, mille kaheksal leheküljel tutvustatakse festivali, osavõtjaid ja filme.

Info festivali kohta, festivaliürituste ja filmilinastuste kavad festivali kodulehel: www.matsalufilm.ee.

Filmiprogrammi juht – Ago Ruus, fotoprogramm – Heiko Kruusi, Peeter Vissak, majutus ja logistika – Vaike Mesila.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.