Dominik Panzio – kirik, jõusaal ja vorsti söövad linnud

Hotell Dominik Panzio, Budapest, Ungari - broneeri ka

Viibides Budapestis oli mul au ööbida kahetärnihotellis Dominik Panzio, mis asub Kházár András útca alguses ja Keléti raudteejaama läheduses.

Lennujaamast saab sinna kaugbussiliiniga 200, ümberistumisega metroos ja lõpuks buss nr 5-ga. Kui olla juba viienda bussi peal, siis on eksimine võimatu, sest tuttava põiktänava otsani viib sind Pesti linna üks sirgemaid ja silmatorkavamaid tänavaid, pikk asfaldinool, mille nimi alguses on Vabaduse tänav (Szabad sajto útca), siis Kossuth Lajos útca, lõpuks Rakóczy útca, kõige lõpuks Thököly tänav. Ungarlased peavad neid muidugi eri tänavateks ja nii on ka paljud rahvuskangelased nendes tänavanimedes esindatud.

Eemalt reserveerimisega tuleb Dominik Panzio hinnaks 21 eurot nädalavahetusel ja 19.90 nädala sees. Selle sisse on arvestatud ka tagasihoidlik kolme-eurone hommikusöök, mis koosneb kõige tavalisemast hotellide raudvarast: vorstist, juustust, võist, saiast, moosist ja meest. Moosidest saad valida maasika, aprikoosi ja metsamarja oma. Viimane võib olla ilmselt koostatud põldmarja ja toominga seguna, on ohtralt magus. Hoolimata sellest, et Ungari on lõunamaa ja siin on soe kliima, kasvab siin toomingaid oi-oi kui palju.

Maja on ehitatud 19. sajandil, seda katab luuderohi. Minu akna juurest viis müür Papp Lázslo kirikuni. Loomulikult on tänavategi peal näha mõnd pappi. Mänguväljak hoovis on ilmselt ammu maha jäetud, sest hoovi ei vii ühtegi sissekäiku.

Külmkapi puudusel ööseks aknalauale paigutatud vorstid olid hommikuks lindude poolt kenasti nahka pistetud. Loomulikult ei kuulnud toa peremees sellest suurt midagi – pärast pikka ringi Budapesti kesklinnades, millest ainult väga lühikesed otsad said sõidetud trammiga, magasin midagi kuulmata 14,5 tundi ühtejärge. Järgmisel päeval selgus siiski külmkapi olemasolu koridoris.

Järgmisel päeval olin juba targem ja sõitsin peaaegu kõik otsad busside ja trammidega. Nende transpordivahendite maailmas orienteerumine on aga raske, sest neid käib väga palju ja kui kasutad mõnda bussi, mis teoreetiliselt peaks viima soovitud objektini, siis näedki juba peaaegu seda objekti, buss teeb aga järgmise peatuse kusagil hästi kaugel.

Nõnda tuleb taas anda jalgadele valu, kuid pole viga, kogemused Budapestis orienteerumiseks käivad ikka koos jalaveenide salvi Lioton Tuhandega.

Toad on Dominik Panzios väga soojad, kindlasti üle 25 kraadi, ehkki ma pole mõõtnud. Ööseks tasub aken lahti teha, ka Budapesti ööd on soojad, nii et loodetud jahutust ei tule. Jahutust õlle või muu suupärase näol saab lähedal asuvast ABC poest, mis on lahti ööpäevaringselt.

Üks Dreher Classic koos majoneesi-kartuli-sibulasalatiga, mis teeb kokku 750 forinti, säilitab töövõime ka pärast linnas marssimist hiliste öötundideni.

Käimla ja duširuum on ühe koridori peale ühised, kokku kolm korrust. Daamidele ja härradele on need ruumid eraldi, ehkki meie korruse kahe duširuumi peale pole märgitud, kumb kumma soo jaoks kõlbab.

Check-in on märkamatu, kavajärgselt kell 10 hommikul, kuid sel kellaajal siin viibides ei õnnestunud mul toa kontrollijaga kohtuda. Järelikult on tegu teatava liuggraafikuga. Ruumid ja voodi on pärast teenindaja lahkumist piinlikult korras.

Üldse on teenindamine siin väga viisakas – hiline tulija peab kellanupule vajutama ja administraator laseb ta sisse. Mitte kaugel retseptsioonilauast, oranžil pehmel toolil toimib vägevasti WiFi. See on kiire ja seal ei sega sind keegi. Ainult vahetevahel viib oma kossid sealt mööda mõni umbkeelne poolakas või viisakas Põhjala vanahärra.

Hommikuti Interneti helesinises maailmas surfates võib paksu Franz-Ferdinandi-aja seina tagant kuulda lärmi ja kilkeid. Selgitatakse, et seal, täpselt selja taga asub jõusaal. Kuid see on nendele, kellel on vähem tööd ja rohkem võimalusi tegeleda iseendaga. Minul on need võimalused ammu ammendunud, sest töö pressib peale halli vaikiva lainemassina, kopikas ajab taga kopikat ja sent senti. Kuid ma ei saa ka õieti märkida, et nood kilked ja hõiked mind eriti segaksid.

Nõnda siis võib Dominik Panziole anda viis punkti viiepallisüsteemis – kõik on ideaalne ja isegi kui sul mujal linnas viltu veab – siis siin ootab sind ees tõeline kodu.

Aarne Ruben

Hotell linnulennult, Google Mapsist vaadatuna. Punkt A asub hotelli ees tänaval.

Asukoht

47.506144, 19.090390999999954

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.