Piusa koobaste matkarada

Piusa liivakoopaid teatakse umbes sama palju kui Taevaskoja. Mõlemad on liivast veel ka. Erinevalt Põhja-Eestist, kus domineerivad paest looduse monumendid, on kagu-Eestis enamus monumentaalseid objekte liivset päritolu.

Põlvamaa piiril on koobaste sissepääsu ette ehitatud platvormimajake, kuhu pääseb sisse vaid giidi valvsa pilgu all ja lunastatud pileti abil. Pilet 3,9 eurot, perepilet 7,70. Kaardiga maksta ei saa. Pileti saab osta sealtsamast külastuskeskusest.

Seega, kui pole sularaha kaasas, siis saab ka teha maapealse tiiru koobaste kohal. Pooleteistkilomeetrine pikkus on kontimööda kõigile, ka väikestele lastele. Ratastooliga või lapsevankriga läbimise osas sada protsenti kindel pole alguses asuvate treppide ja metsaaluse konarliku tee pärast.

Teekond algab Piusa raudteejaama parklast. Seal on mõned suveniiriputkad ja väike Piusa pood (kus arveldatakse samuti vaid sularahas). Raudteejaama hoones asub savikoda.

Piusale saab suviti ka rongiga. Kord päevas väljub Tartu-Koidula-Piusa rong. Tartust jõuab see kohale alla kahe tunniga.

Autoga on asfalti pidi võimalik kohale jõuda nii Võru, Põlva kui Obinitsa poolt. 

Rada algab kohe külastuskeskuse juurest ja kulgeb alguses liivakarjääri serva pidi ja tagasi läbi metsa, kus on näha mõnesid sissevarisenud liivakoopaid ja lahtisi lehtreid. 

Külastuskeskuses on väike näitus, kinosaal ja kohvik (sularahas). 

Vaata videot sellest matkast suuremalt:

Vaata raja algust Google Street View´st:

Vaata teekonda Google Mapsi kaardilt:

 

Asukoht

57.840877, 27.466372999999976

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.