Jõuluks ja aastavahetuseks metsa!

Pühade-elamuseks on vaja vaid kujutlusvõimet ja julget pealehakkamist, et aastalõpp erineks traditsiooniliseks kujunenud peopanemisest, soojale maale põgenemisest või tüüpilisest täisõgimisõhtust.

Talviste suurpühade möödasaatmiseks võib kasutada erinevaid viise: kes sõidab Eestist kaugele mõõdukamasse kliimasse aastavahetust tähistama; kes veedab jõulud pere seltsis kodus pidulaua taga; kellele meeldib pühad ööklubis metsikult pidutsedes mööda saata.

On teisigi võimalusi, kuidas talvised pühad mõnusaks ja meeldejäävaks muuta. See ei pea olema midagi meeletult kallist või eksklusiivset, vaid hoopis lihtne, meeldejääv, pühendumise ja mõnuga ette võetud üritus. Midagi sellist, mille ettevalmistuseks ja läbiviimiseks ei kasutatagi kellegi poolt ette kirjutatud stsenaariume.

Paljudes kohtades on saanud traditsiooniks jõuluööl põlismetsa minek ning näiteks loomadele pühadekingituse tegemine. Sumbates tõrvikuvalgel piki lummemattunud radasid, turnides täistuisanud kraavidel, ronides mahalangenud puutüvedest üle ja nende alt läbi, tundub, et ainuüksi teekond ise on meeldejääv ja põnev. Kõikjal ümberringi vaid pilkane pimedus, mida valgustab hädiselt nõrk tõrvikuleek. Termosest kuuma kakaod rüübates tuleb jõud ja soojus, mis aitavad läbi lumise pimeduse tagasi sumbata.

Aastavahetuse mõnusaks veetmiseks ei pea tingimata Eestist ära sõitma. Võib ka koguda kokku parimad sõbrad ning üürida üheskoos matkamajake põlismetsas või minna hoopis mõnda tasuta metsaonni. Tsivilisatsioonist eemal, ilma elektri, kanalisatsiooni ja sideta üritusest kujuneb omaette elamus.

Päevi saab asustusest eemal olles sisustada jäätunud küttepuude lõhkumisega, maja soojendamisega, kaminaleegi hoidmisega. Tihti on sellisete majakeste ja onnide ümbruses ka huvitavaid matakaradasid. Omaette suusatamine ning kelgutamine sobivad seal, kus mäed käepärast.

Õhtute lahutamatuks osaks on saun, misjärel kohustuslik ka jääaugu jahedasse vette sulpsamine.

Ning viimaks istutakse koos ümber kamina või massiivse puitlaua, ainsaks valguseks küünlaleek ja kaminakuma, kuni (tavaliselt üsna kiiresti) uni võitu saab ja viimasedki vestlejad roidunult mugavale asemele vajuvad. Üleüldise laulu ja pillerkaari käigus võib täiesti ununeda asjaolu, et metsa tuldi aastavahetust tähistama. Juhtunud on ka sedasi, et alles mõningase ajalise hilinemisega põrutatakse taeva poole partii rakette, paugutatakse šampanjaga, soovitakse üksteisele õnne. Ning ümberkaudsete talude elanikud imestavad tagantjärele, kes need hullud mitu tundi hiljem sügaval metsade rüpes järsku aastavahetust tähistama hakkasid.

Jõuluaega võib vürtsitada ka piknik tuulisel rannal või kodu lähedal metsatukas. Kaunil talvehommikul tasub koos paari sõbra või ka kallimaga teha paaritunnine jalutuskäik lumerüüs looduses. Seejärel süüdata hangede vahele väike lõke, keeta kannutäis hõõgveini ning grillida vorstikesi. Hämaruse saabudes saab kaunistada puud ja põõsad küünalde ning säraküünaldega ja ongi unustamatu õhtu.

Seltskonda nautides möödub aeg kiiresti, kuni saabub viimaks hetk pöörduda tagasi koju, kauguses läbi lumesaju vilkuva tulukese suunas.

Eesti on rikas ilusate ja põnevate kohtade poolest, kuhu tasub jõuluajal minna ning kus oma pühasid veeta. Olgu need siis tsivilisatsioonist eemal asuvad matkamajakesed ja -onnid aastavahetuse veetmiseks.

Põnevust ning imelisi vaateid pakkuvad ka kodumaised matkarajad või hoopis omaenda kodulähedane metsatukake või rannajoon.

Vaata seiklusi Seiklejate Klubi Vandersellid kodulehelt


Äripäev
Loe artiklit ja kommentaare ajalehest...

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.