Jalgrattaga ümber Ülemiste (ja Nõmmele ka)


Ametlikult on Ülemistet ümbritseva rattatiiru pikkus ca 16 km. Nüüd, Järvevana tee remondi aegu muutub Tallinna piires kõik. Juba juulis saame uusi laiu rattateid uue magistraali ääres nautida. Seni aga tuleb ümbersõitu teha.

GPS-failides sobrades selgus, et eelmise aasta ümber-Ülemiste matk on matkaradade andmebaasi kandmata. Parandame siis nüüd selle vea.

Jalgrattamatk algab Eesti (ja väidetavalt ka Baltimaade) pikima jalakäijate silla juurest Sõjamäelt. See ühendas nõukogude ajal Lasnamäed (kus magas tööjõud) Dvigateliga, kus käidi varavalgest tööl. Nüüd on sild üsna hõredalt inimesi täis, sest Ülemiste Citys ei tööta enam mitte Lasnamäe keevitajad ja sõjatööstuse liinitöölised, vaid peamiselt IT-spetsialistid, kes sõidavad tööle mujalt.

Jalgrattamatk möödub Tallinna lennujaamast - Tartu maantee on juba aastaid palistatud korralike kõnni- ja rattateedega kuni linnapiirini, ainult äärekivid on kõikjal tagumikuga tuntavad.

Rae valda jõudes tuleb pöörata ühte Eesti suurimasse uusarendusse - Peetri külla. Sealsetes autodele (ja võimalik, et ka ratastele) suletud kvartalites laveerides tuleb mitu mitteratsionaalset ringisõitu teha, kuid seda silub võimalus vaadata 2000ndate esimese kümnendi majandusbuumi ajal kerkinud häärberite elu-olu. 

Ülemiste taga on aga kõik endine, peaaegu niisamuti nagu pool sajandit tagasi. Ilmselt seitsmekümnendatel on ehitatud tee äärde mingi tellistest pumbajaam, mis viimase paari aasta jooksul ära lammutatud (ehk laiali pekstud), kanalite ääres võib kohata ka arglikult peitu pugevaid kalamehi - vist on kalastamine sealkandis keelatud?

Koht on erakordselt sääse- ja konnarohke, meenutades varakevadel Mississippi alamjooksu - üleujutused, swampmetsad ja roostik, alligaatoreid ilmselt pole. Kevade poole võib hüüp džunglimeeleollu oma helilise osa lisada.

Ülemiste taha jääb ka autori enda poolt peidetud Ülemiste vanakese geocachingu aare, mille leidmiseks tuleb lahendada maastikuvõrrand kanalite ja üleujutuste süsteemis. Ligi saab täiesti kuiva jalaga, kui õigelt poolt läheneda.

Jalgrattaturist (ja ka jalgsimatkaja) peaks arvestama, et üle gaasitoru enam kanalist järve taga üle ei saa. Ekstreemsem matkaja ehk saaks, aga kindlam on pöörata järvest eemale ja otsida üles kanalit ületav paneelsild ATVdele.

Sääsemetsas jätkub tee gaasipumpla aia taha ja edasi kõrgepingeliini alust sihti pidi.

Et matk liig lühikeseks ei jääks, on teises pooles tehtud põige ka Nõmmele (Rahumäe vana Vääna raudteetammi peale rajatud rattateed pidi) ja tagasi Mustamäe parke pidi. Ja ongi tee lõppenud peale Järvevana teed pidi tagasi Ülemistele jõudmist. Head matka!

Vaata kaarti:

Vaata Ümber Ülemiste, 23.05.2010 suuremalt kaardilt...

Asukoht

59.42389, 24.818705000000023

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.