Olukorrast jääl

Nüüd, kui taevas selge ja just oli -30 kraadi külma, on hea heita pilt NASA satelliidifotodele, mida iga päev meist üle lendavad NASA Modis Rapid Response satelliidid pildistavad. Kõik on näha - kus rohkem lund, kus meri veel jäävaba. Delfi kaardilt "satelliit" kihti valides on näha needsamad NASA kaardid, mis allpool, aga lisaks ilusti Regio teede- ja rannikujoonte kihiga kaetud, kust hea aru saada, kus miski on ja kuidas kosmosesse paistab.

Just jääseisu ongi hea praegu vaadata. Satelliidipilt näitab, et ega põhjarannikul seda jääd veel peaaegu polegi. Läänerannikul on parem seis.

Nagu ülalolevalt NASA pildilt näha (originaal siin), on jääd veel vähevõitu, aga kohati siiski on. Vasakul olev Pakri saarte paar on kahe saare vahelt ja Kurkse suunast jääga ühendatud. Kui paks see on, pole kontrollitud. Pole välistatud, et see jää on veel lahtine.

Aegna, mis kõige pikema poolsaare - Viimsi - otsast paremal edasi ulatub, tundub ka olevat väga kitsa jääribaga mandri külge haagitud, aga nagu Aegna saare elanikud mõni päev tagasi oma kodulehel teatasid, on see riba veel lahtine ja võib rebeneda mõne kõvema tuulega. Ja tuulisemaks pidigi nüüd minema.

Läänemaal on olukord jäisem, nagu näha ülalolevalt väljalõikelt ikka samast satelliidipildist. Väinameri on jääga kaetud ja esimesed uisumatkajad kinnitavad, et jää paksuseks on 10-15 cm ja see on peaaegu ideaalselt sile, kui madalikest, saartest ja rannikust natuke eemale hoida.

Isegi esimene jäätee avati juba Haapsalust Noarootsi. Varbla laiud on keset suurt tugevat jäävälja, Kihnu paistab ka mandri poolt kinni jäätunud olevat, kuid kohe avamerepoolsel küljel on vesi lahtine. Paremal all näha olev Pärnu laht on sirgeid triipe täis - jäämurdehooaeg laevanduses kestab.

Kuna nädala lõpuni on veel öösiti alla -10, siis meri jäätub visalt edasi. Nädalalõpuks võib, kui suured tuuled ei laasta, tekkida ka Pakrite kanti ja Aegna ümbrusse püsivat kõnnitavat jääd. Praegu aga võib tõukekelgu- või uisumatkale minna Haapsalu või Virtsu kanti (koos vastava turvavarustusega jääl kõndimiseks).

Vaata lisaks:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.