Pildid ja video: vaata, mida näha Eesti kõige rohkem heliloojatega seotud kandis

Arvo Pärdi Keskus.

2019 on laulupeoaasta ja Laulasmaa on Eesti kõige rohkem heliloojatega seotud paik. Sealsed Eesti heliloojate lemmikpaigad leiab üles mere ääres jalutades ja matkates.

Laulasmaad läbib sellest aastast uus Ranniku matkarada. See on üle tuhande kahesaja kilomeetri pikkune teekond, mis algab Leedu-Läti piirist ja lõppeb Tallinna all. Enamasti saab sellel rajal käia mereäärt pidi, kuid aeg-ajalt tuleb põigata ka sisemaale.

Sellest, et oled sattunud mere ääres just Ranniku matkarajale, annavad märku valge-sini-valged tähised kividel ja puudel. Sel suvel paigaldatakse matkaraja äärde suunaviidad, et läheduses asuvad vaatamisväärsused oleksid paremini leitavad.

Vaata Reisijutud.com tehtud väikest Street View´ tutvustust raja algusest Laulasmaa spaa juures:

Juba varasemast on kohapeal olemas Laulasmaa-Lohusalu matkarada, mis teeb tiiru ümber asula, näidates kätte läheduses asuvad Arvo Pärdi Keskuse ja veel mitmete piirkonnaga seotud Eesti heliloojate mereäärsed lemmikpaigad. Matkaraja algus- ja lõpp-punkt on Laulasmaa spaa juures, kohapeal on infotahvel ning edasi juhatavad teed sini-kollased märgistused.

„Matkarada ei pea algusest lõpuni läbi käima, kuid nutikas on neid teetähiseid tähele panna, sest nii leiab kõige paremini üles kohalikud vaatamisväärsused. Piisab kahest-kolmest tunnist, et ümbruskonnaga tuttavaks saada ja linnakärast puhata,“ ütles kohalik matkajuht Heiki Hõimoja.

„Laulasmaa on Eesti kõige rohkem heliloojatega seotud paik ja kohanimigi on muusikaga seotud. Seal asub Heliküla, mille rajasid heliloojad Villem Reimanni eestvedamisel ning kuhu esimesena jõudis kohale Heino Eller. Tänu Ellerile heliloojad Laulasmaa avastasidki. Suvel oma õpetaja juures külas käies jõudsid lühemaks või pikemaks ajaks Laulasmaa randa suvitama paljud tema õpilased: Arne Oit, Jaan Rääts, Ants Sõber, Harri Otsa, Jaan Koha jpt. Selline koht asub Tallinnast vaid poole tunni autosõidu kaugusel,“ lisas piirkonna ajaloo uurija Agu Veetamm.

Lääne-Harju Koostöökogu foto.

Kui sõidad Laulasmaale, tasub ära käia ka neis kohtades:

  • Arvo Pärdi keskus - kohtumispaik Arvo Pärdi loomingu austajatele, kus sageli toimuvad kontserdid.
  • Keila-Joa park - käänulistele jõekallastele rajatud pargis viib tee üle treppide ja kahe rippsilla vaatama Eesti võimsuselt kolmandat Keila-Joa juga.
  • Türisalu pank - Põhja-Eesti paekalda üks mõjusamaid ja paremini ligipääsetavaid loodusobjekte kõrgusega 31 meetrit üle merepinna.
  • Pakri tuletorn - Eesti kõrgeim tuletorn, tule kõrgus on merepinnast 73 meetrit. Lähedal asuvas Peetri Tollis saab näha ainulaadset 17.-19. sajandi külmrelvade näitust.
  • Ristna sadam - hiljuti rekonstrueeritud väikesadam maalilises Keibu lahes.
  • Harju-Madise kirik - kirik, mille kellatorn on ühtlasi majakas, kirikuaiast avaneb vaade merele.
  • Padise klooster - 14. sajandist pärit klooster on Eesti üks vanimaid arhitektuurimälestisi.
  • Kloogaranna rand - kilomeetrite pikkune liivarand ja ainus rand, kuhu saab sõita rongiga

Kase-Antsu Võrgukuur - Lääne-Harju Koostöökogu
Kase-Antsu Võrgukuur - Lääne-Harju Koostöökogu foto

Peetri Toll - Lääne-Harju Koostöökogu
Peetri Toll - Lääne-Harju Koostöökogu foto

Materjal on valminud koostööprojekti „Rannikuala arendamine" raames, mille tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi LEADER meetmest. Lisatud Street View ja lingid Reisijutud.com poolt.

Asukoht

59.4027482086, 24.2029042222

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.