Mida teha aastavahetusel?

Foto: Jill Wellington / Pixabay

Aastavahetus on aeg, mil paljud meist ootavad põnevusega säravatest ilutulestikest tulvil taevast. Kuid nende mõju keskkonnale ja loomadele ei pruugi seda hetkelist õigustada. Ilutulestikud võivad olla nii keskkonnale kui ka loomadele koormavad.

Samas on olemas mitmeid häid keskkonnasõbralikke alternatiive, mis aitavad nautida kaunist aastavahetust ilma paukudeta. 

Siin on mõned soovitused, mida teha aasta viimasel päeval ja aastavahetusel.

1. Valgusküünlad ja lõkkesoojus

Üks romantiline ja rahulik alternatiiv ilutulestikele on valgusküünalde ja lõkketuledega aasta vahetumise vastuvõtmine. Vali avar õu või lõkkeplats, kogu puid ja korralda mõnus koosolemine. Lõkke ääres istudes saab nautida soojust, looduslikku valgusmängu ja sõprade seltskonda ilma midagi taevasse saatmata.

2. Ökokunst

Miks mitte kombineerida loovust ja keskkonnasõbralikkust? Kutsu sõbrad või pere kokku, et koos luua mõni ökokunstiteos, kasutades ringlusse võetud materjale. Võid ka vanarahva kombe kohaselt koos näiteks jõulukrooni meisterdada.

Loodusesõbralikud installatsioonid võivad olla ilusad vaadata ja ka keskkonnale ohutud.

3. Heategevuslikud traditsioonid

Muuda aastavahetus tähendusrikkamaks, korraldades heategevusüritusi või osaledes nendes. Näiteks võib külastada kohalikku loomade varjupaika või panustada keskkonnakaitse algatustesse. Selline tegevus mitte ainult ei aita kaasa positiivsetele muutustele, vaid annab ka emotsionaalse elamuse.

4. Mine kontserdile või teatrisse

Aastavahetusel toimub palju erinevaid kontserte ja teatrietendusi. Leia midagi, mis sulle meeldib ja veeda mõnus õhtu meelelahutust nautides. Võta aastat vastu mõnel linna peaväljakul, kus tavaliselt on ka esinejaid ja kohalikke inimesi.

5. Vaata filmi või telesarja

Kui otsustad kodus püsida, siis vaata mõnda head filmi või telesarja. See on hea võimalus end lõdvaks lasta ja mitte rabeleda liiga palju aastavahetuse pärast. Võta uus aasta vastu rahulikult.

6. Mine jalutama või matkama

Aastavahetusel on ilus ka õues aega veeta. Mine jalutama või matkama ja naudi lihtsalt looduse ilu. Lumi on maas, aga mitte liiga sügav. Huvitav on aastat vastu võtta ka kuskil metsikus looduses, eemal igasugusest linnakärast.

Aastavahetus ei pea olema keskkonnale koormav, vaid võib olla iteistmoodi, kui tavaliselt. Proovi mõnda neist keskkonnasõbralikest nippidest ja anna oma osa planeedi säilitamiseks, samal ajal nautides ilusat ja mõnusat aastavahetust koos lähedastega.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.