Veetke koolivaheaeg Kuradil!

Linke:

Hinnad ja muud vajalikku:
- Koos instruktoriga matkamine koobastesse (välismaalastele, hind kohapeal) 10 USD/tund.
- Nädalane matk Eestist
- MLINKI (Ukr. k. Veskid) koobastest leitud kipsi jahvatamiseks ehitati lähedale veskid. Igal nädalavahetusel "eksleb" koobastes mitusada inimest. Kogupikkus ligikaudu 100 km.
- KRISHTALEVA koobas sisaldab valgustatud 22 km pikkust rada turistidele. Aastaringne püsiv temperatuur on 11 kraadi. Koobastes valitsev suhteline õhuniiskus on äärmiselt suur: 84-100%.
OZERNAJA koobas on Euroopa üks suurimaid. Kogupikkuseks arvatakse olevat 129 km.

Päevaleht, 1995, elu, reede, rubriik "Vojaaê"

IVAR TAMM
KRISTJAN MÄLL

Nii kutsuti huvilisi Lääne-Ukrainasse Ternopoli lähistele Tðortkovi koopamatkale. Kogunes 14 julget, kes ei peljanud metsikut slaavlaste maad ega võimalikke varinguid koobastes, et vaeva tasuks kogeda ilu, riski ja seiklust.

Lääne-Ukraina heledates toonides kauniks värvitud külamajakeste kõrval tundub enamik Eesti praeguseid maaelamuid lagunema jäetud tööriistakuuridena. Põlluservad on seal sirged, nende vahel vonklevad külateed, mis vahetevahel muutuvad läbitamatuteks. Kuid seegi on Euroopa kõrval, kuhu me praegu ummisjalu tormame, huvitav.

Rõõmsa üllatusena selgus, et koobastes ellujäämiseks ei peagi omama Rambo ettevalmistust, edukalt saab hakkama iga enam-vähem normaalne inimene.

Romantika

on koobastes lahutamatu. Luulelisust ja salapära kumab nende kohta rohkesti liikvel olevatest legendidest. "...sajandil, mil maad laastasid türklased, pagesid mõned külaneiud koobastesse varjule. Seal eksis üks neist, Natalja, hiiglasliku käigulabürindi pimedusse. Mäesüdames kohtas tüdruk Koopavaimu. Vaim kutsus neiu enda juurde teenijaks ja lubas vaevatasuks juhatada väljapääsutee. Neiu nõustus , kuid mäevaim pettis tüdrukut. Lubatud tasu jäi saamata ja Koopavaim nurjas ka kõik neiu pääsemiskatsed. Kord, kui vaim magas, otsustas julge tüdruk vabaduse ise kätte võidelda ja vaimu tappa. Hetkel, mil Natalja proovis kirvega orjastaja pead raiuda, vapustas koobast varing ja Koopavaim ärkas. Tüdruk suutis maha lüüa vaid pahalase ühe käe. Karistuseks muutis Koopavaim ta sisalikuks..."

Ja peale sellist jutustust näidatakse sulle nii kivistunud kätt kui tüdruk-sisalikku koopalaes.

Palju on legende käikudes NKVD-lastele viimset vastupanu osutanud Ukraina partisanidest. Koopasuud olevat jälitajate poolt kinni müüritud ja nüüd hulkuvat partisanid kummitustena koobaste igaveses öös.

Raha

kulub koobastesse sõiduks vähe. Ukrainas saad mõne hetkega rikkaks inimeseks - paari dollari vastu anti kümneid tuhandeid karbovaanetseid. Kui arvata, et keskmine kuupalk jääb 10 $ piirimaile, on sealne elu meiesuguste jaoks üsna odav.

Säärasel poolmuidu reisimisel on aga ka omad miinused. Vahel on rongipiletid topelt müüdud või ei taha buss mitu tundi tulla. Need on raskused, mis sealkandis varitsevad.

Ukrainas reisimise kohta on loodud koguni Rändamise Teooria. Vanasti, kui edasijõudmiseks kasutati jalgu või hobust, kulus punktist A punkti B jõudmiseks ajaühik x. Kaasajal, kiiremate transpordivahenditega on otseselt kulgemiseks kulutatav aeg oluliselt lühenenud. Et kohalejõudmise aeg säiliks konstantsena, lisandub kulgemise ajale ootamise aeg. On sellega kuidas on, aga vähemalt piiridel ei läinud meie kurjemad kartused idaalade kohta täide. Piirikontrolli jaoks maagilised sõnad "turistid" ja "grupp" kindlustasid muretu piiri ületamise.

Koopas ronija on mudane

Kui nüüd majanduslike aspektide juurest tulla koopais varitsevate raskuste manu, siis koopasse ei maksa ronida inimestel, kes vihkavad mudaseks saamist. Ozernaja koopa maa-aluse järveni jõudmiseks tuli läbida kümneid meetreid vedela saviga vooderdatud urge. Seljakotid, mida kõikjalt läbi tiriti-topiti, olid lõppeks nagu Pärnu mudaravila kauased kliendid. Kui koobastes õnnestubki mingi imeväega puhtaks jääda, siis "kooparebaseks" löömisel pole see ometi võimalik. Kõigil neil, kellele on lapseeas meeldinud kõhuli porilompidesse viskuda, on suurepärane elamus kindlustatud. Lohutuseks võib öelda, et mudal on tore omadus pesemisega kergesti maha tulla.

Ilu

Koopaid kaunistavad kristallide sädelus ja värvid, laest rippuvad stalaktiidid, plastilise kipsi helendamine lampide valguses. Vesi on koopaseintest kannatlikult välja lihvinud ja vorminud kentsakaid skulptuure, mis meenutavad elavama fantaasiaga vaatlejale loomi ja linde. Muinasjutulised mustriliseks kulunud kivimoodustised, punased kristallikobarad mustal taustal - enamasti kiputakse koopas nähtut võrdlema maapealsete asjadega. Kurb tõde on aga, et see võrdlus on mõttetu - maa-alune ilm on maisega võrreldamatu ja tegelikult lausa kirjeldamatu. Üha uued üllatused ootavad ees.

Ozernaja koopas võib ettevaatamatu uudishimulik kergesti jalgupidi vette astuda, sest peegelsiledat järvepinda pole taskulambi valguses lihtne märgata.

Pääsemaks Jubileinaja koopasse pressid end läbi mudase käigu, sees on aga meeldiva avastusena avarus, suured saalid ja kõrged koridorid, mille laest tõusevad kaunilt voolitud seintega kaminalõõrid. Gootikaartena kummuvad koopavõlvid, mis panevad tundma, et inimarhitektuur jääb looduse teostatule armetult alla. Võlu suurendavad raskused, mis läbida tuleb - pärast mudas ukerdamist ja vooklemist läbi lämmatavalt kitsa uru tunned end nagu uuestisündinuna.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.