Matk Järva-Madiselt läbi Kodru raba Vargamäele

Looduse Omnibuss Kodru rabas. Foto: Kaido Einama

(Uuendatud 2018)

Järva-Madiselt algavad maastikud, mis Tammsaaret lugenuile hästi tuttavad: kõrtsi koht, kirik, tee läbi raba, talud keset sood saartel, kus raske tööga maad juurde võideti ja kraave kaevati, kuni tuli ka armastus.

Kevadel, kui rabaäärsed kased helerohelised ja sööti jäetud lagendikel veel rohi rinnuni ei voha, on paras aeg minna läbi Kodru raba Vargamäele.

Enne aga võib läbi hüpata näiteks Järva-Jaani vanaautode varjupaigast ja kinomuuseumist (ettetellimisel).

Järva-Madisel alusta kiriku juurest, kus on ka suur viit, mille järgi astuma hakata.

(Ilmus ka Reisijuhis)

Tee algab kraavikaldal, kahel pool on kased. Siin ongi need karja- ja põllumaaribad, mida kunagi soost juurde võideti ja mis nüüd kohati unustuse hõlma on vajunud. Üle raba saab ka kevadel-suvel-sügisel, sest laugaste ja rabajärve äärtes lookleb laudtee. Keset raba on ka kahemehe-vaatetorn, rauast. Natuke kõigub.

Kodru raba läbitud, jätkub lodu ja siis juba tulevad Vargamäe lagedad rohumaad. Tammsaare muuseum paistab. Sinna jõudes on 4-4,5 km läbitud.

Raja üks puudus on see, et algus ja lõpp pole samas kohas. Kui jätad auto ühte otsa, tuleb algusse tagasi jalutada. Samas pole tee liiga pikk, et mitte edasi-tagasi retke teha. Mitme autoga saab paremini manööverdada.

Tammsaare muuseumis on lisaks väljapanekute uudistamisele võimalik minna ka väikesele seltskonna-seiklusrajale, mis asub kultuurihiie taga. Rada algab kiigeplatsilt - vaata muuseumi plaani või küsi muuseumist järele. Kultuurihiis on ka vaatamisväärsus, samuti saunikumaja.

Vaata kaarti suuremalt:

Jaluta läbi Kodru raba Street View´ abiga:

Asukoht

59.1164635243, 25.6552616357

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.