Matkatee Naskali lahe ääres

Juminda, Naskali lahe ääres.

Naskali laht on üsna üksildane ja huvitav. Tapurla pool laiuvad üsna inimtühjad liivarannad, Juminda tipu poole liikudes kerkivad otse mere äärest savised rannikupangad, millelt puud tormiga vette langevad. Vaikseid lahesoppe, militaarehitisi ja kalurite paadilautreid leidub ka. See on paras koht südasuviseks kuumade ilmade rännakuks, sest igal hetkel saab end merre kasta, kui liiga palavaks on läinud. Lisaks jääb tee äärde seene- ja marjametsasid. 

Männimetsad peidavad ohtralt seeni, mustikaid ja pohlasid. Kaldavõsas ragistades on aga oht saada endale külge mõni puuk. Juunis on rand sääserikas, aga kui juhtub olema kuiv suvi, siis jultunud vereimejad ründavad ka hiljem, kasvõi augustis, millal on tavaliselt parmude aeg. Aga tõsist matkajat need looduslikud takistused muidugi ei sega.

Liivaranna asendi tõttu sobib see päevitajatele rohkem hommikupoolikul. Pealelõunal varjavad puudeladvad päikese kuni mereni, kuid muidugi leidub ka siis üksikuid laike, kus päevitada.

Juminda tipu poole liikudes kohtab haruldast kõrget liiva-savikallast, kust igalt poolt alla või üles ei saagi. Seal läheb kaldal liikumine keerulisemaks, sest vette langenud puutüved moodustavad looduslikke mitmekorruselisi tõkkeid. Mõnest sellisest ei saagi mööda ja tuleb ikkagi üles kaldapealsele ronida, mõnikord aga peab ujukate väel merre minema ja vees takistusest mööda kahlama. Kindlasti pole see täies ulatuses lihtne pühapäevamatka rada, aga metsikust kaldamaastikust saab selle teekonna jooksul hea ülevaate ja põneva elamuse.  

Läbisime rada nii randa mööda kui sai, aga nagu teekonnast kaardil näha, tulebki aeg-ajalt teha põikeid sisemaale. Teekonnal poolsaare tipu poole leidub ka mahajäetud militaarehitiste kompleks. Keset rännakut tipu poole aga asub panga peal väike vaateplats, kust avaneb vaade kogu Naskali lahele. Sealt alla vee äärde viinud trep on nüüdseks jäljetult kadunud, torm viis kaasa nii astmed kui ka mõned pingid kaldal.

Juminda, Naskali rand.

Pikkuseks tuleb edasi-tagasi matkal veidi üle 10 km, aga kui lisada ka jalgsimatk Tapurla sadamasse (videos), saab 15 km kindlasti täis.

Matka saab pikendada veel päris Juminda poolsaare tippu, kus asub II Maailmasõja mälestusmärk.

Vaata videot:

Vaata kaarti suuremalt:

 
Vaata Street View vaadet Naskali lahe rannalt:

Street View vaade on salvestatud Samsung Gear 360 (2017) kaameraga.

Asukoht

59.603017, 25.553234

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.