Matkateekond Pakri maastikukaitseala ja Paldiski kandis

Jah, Pakri poolsaarel oleme me tihti käinud. Seekordne teekond aga sai eelmistest matkaradadest pisut teistsugune. Küll oleme käinud rattaga, küll kajakiga, küll jalgsi. Nüüd siis jälle jalgsi, aga seekord mitte nagu tavaliselt poolsaare tipuosas, vaid pisut keskmaa suunas. Tipp jäigi lausa vallutamata, aga sellest pole midagi, sest tiputeekond on varem kirjeldatud siin

Alguseks sobiv koht on põhjasadama juurde jääv trahter "Peetri Toll", kus saab teha hommikukohvid ja pärast tagasi tulles seljanka (testitud, hea) või prae. Siis jätkub teekond Peetri mägedes - kunagise Peeter I kindlustuse küngastel.

Küngaste otsast saab näha suuri parkimisplatse, kuhu saabuvad idapoolsete autotootjate uued autod, mis lähevad edasi teist teed pidi natuke lähemale itta.

Paldiski tippu palistav matkarada läheb edasi panga serva pidi, kuid kaardil märgitud punktist viib trepp panga alla, kus maksab ka ära käia, sest seal on väikesed joakesed, läbilõige kivimitest ja liivakivisse uuristatud pisikoopakesed. 

Samast trepist tuleb aga üles tagasi tulla, sest rada jätkub kohe peale treppi sisemaa suunas, tuulepargi tuulikute poole.

Pakri maastikukaitsealal kasvab nõmmenelk, kuldkann, harilik koirohi, tuhkpuu, türnpuu ja siin-seal leidub ka mõni metsistunud õunapuu. Endistel talukohtadel laiutavad lumemarjapõõsad, mis lumeta detsembris on eriti hästi näha.

Tuulikute all tasub matkata ettevaatlikult, eriti talvisel ajal - kui sajab lörtsi või on kiire temperatuuride muutus, võib seal tuulikute vahel jäätükke lennata. Muul märjal ajal saab lihtsalt natuke vett kraevahele.

Poolsaare teisele kaldale jõudes on pilt hoopis teine - pangaalune on paksult metsa täis, ka pangapealsel laiutab lai mets, mis koosneb saartest ja tammedest. Ojad kukuvad pahinal kaldast alla väikeste jugadena. All aga leiab ilusa liivaranna, mis kuni Leetseni on ideaalne ujumiseks ja mõnes kohas on ka RMK puhkekohad koos lõkkeasemete, laudade ja pinkidega. Mõne põõsa alla on kohalik garaažitöökoda oma sodihunniku poetanud.

Leetse mõisa juurest algab teekonna igavaim osa - 4,5 kilomeetrit tagasi Paldiski linna. Varsti tuleb mööduda tuumajäätmete hoiukohast (endine allveelaevnike õppekeskus), kohe sealt algab ka asfalt. Vana Tallinna maanteed pidi jõuab Paldiski taga olevate suvilarajoonideni, kuhu on tekkinud ka jaanalinnufarm ning edasi viib tee üle raudtee otse uude Paldiski kaubanduslikku südamesse, kus paistab tulevat suurem ärikeskus (kaks toidupoodi juba on). Ongi teekond ringiga tagasi linnavalitsuse ette jõudnud, kokku 16,5 km.

Allpool video ja kaart suuremalt:

Kaart ka, suuremalt:

Pakri poolsaarel, 15.12.11

Asukoht

59.350346, 24.05229099999997

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.