100 sammu lindudeni - lühike Saare linnuvaatlusrada Noarootsis

Saare linnuvaatlustorn.

Jaanipäeva paiku on linnuhääli veel mets täis, kuigi juba vähem sellest ajast, kui nad siia kevadel saabusid. Kui aga sõita Noarootsi, pöörata Pürksis peaaegu tagasi mandri poole ja mööduda Lyckholmi mõisast kuni lõpeb asfalt, jõuab südasuvisesse linnuparadiisi, mis on Jaanipäeva paiku endiselt lärmakas.

Saare õpperaja parklas autost väljudes tundub, nagu käratseks roostiku taga klassiekskursioon, mitu bussitäit õpilasi. Tegelikult on see kormoranikoloonia. Esimesest linnuvaatlustornist on näha Sutlepa mere ääres salk kuivanud puid ja musti kogusid nende otsas - seal kormoranid pesitsevadki.

Keegi puhub pudelisse - see on hüüp. Teda näha pole. Valged täpid veesilmadel on luiged. Ärevama kära tõusmine tähendab, et merikotkad on kuskil liikvel.

Piimanõges on õitsenud, maasikad õitsevad, Sutlepa meri aga on kaetud õietolmuga.

Sutlepa mere lahesopp.

Saare õpperada oli kunagi tunduvalt pikem ja kulges kohati postidele rajatud laudteel roostiku vahel. Vaatlusonnidest sai jälgida linde otse nende keskel vaikselt istudes. Roostikuseintega onnidel olid vaatepilud ja luugid. 

Saare matkarada 2007.
2007. aasta kevadel oli laudtee kümnesentimeetrise veekihi all.

Ilmselt uputuste pärast ja ka selle tõttu, et raja lõpp läbis eramaad, on nüüd teekond lühem, kuid teele jääb kaks täiesti korralikku uut linnuvaatlustorni.

Avapildil on esimene torn, siin aga avaneb vaade teise linnuvaatlustorni ülemiselt platvormilt:

Kuna teine linnuvaatlustorn asub poole kilomeetri kaugusel algusest, tuleb edasi-tagasi retke pikkuseks vaid 1 km. Seega täiesti jõukohane igas vanuses ja vormis kõndijale. 

Esimese vaatetorni kõrgus on 5 meetrit, teisel 7,5 meetrit. Infotahvlil asub ka raja skeem:

Saare õpperada - skeem.

Lõpuosas on laudrada, kuid enamus teekonnast kulgeb siiski rohumaa ääres kadakate kõrval.

Saare õpperada.

Reisijutud.com tegi kilomeetrisest rajast Google Street View vaate, nii et igaüks saab virtuaalselt Saare õpperaja läbi käia. Algusest lõpuni. Igal sammul võib enda ümber ringi vaadata. Kui on olemas virtuaalprillid, maksab need pähe panna, siis saab täieliku kohalolekutunde. Eesti Vabariik 100 puhul tulevad Reisijutud.com lehele saja Eesti maastiku ja matkaraja kirjeldused, mida juubeli puhul tasub kindlasti läbida. Vaata siit kõiki seni salvestatud matkaradu.

Vaata Google´i kaarti suuremalt:

Vaata Street View vaadet suuremalt (liigu nooltega läbi raja teise vaatetorni tippu):

Asukoht

59.0328868013, 23.5658105203

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.