Norra reisikiri

juuli 2002HEI! 11.07.2002 hommikul 9:00 paikku hakkasin siis sõitma Narvast oma unistust-Norrat avastama ja tagantjärgi mõeldes oli see minu senise elu parim sõit.

Seekord sai siis esmakordselt minna reisile oma transpordivahendiga-see oli tõesti õige otsus, esiteks see, et ise sõitsid kuhu tahtsid ja millal tahtsid.

Juba aasta enne hakkasin siis selleks valmistuma ja infot internetist, raamatutest koguma, majutusi broneerima jne.

Internetilinke:

[Valuutakonverter: NOK kursid täna]
[Hotelli broneerimine Oslos, Norras]
[Hotelli broneerimine Bergenis, Norras]
[Laevad Tallinn-Stockholm] 

11.07.2002 hommikul 9:00 paikku hakkasin siis sõitma Narvast oma unistust-Norrat avastama ja tagantjärgi mõeldes oli see minu senise elu parim sõit.

Seekord sai siis esmakordselt minna reisile oma transpordivahendiga-see oli tõesti õige otsus, esiteks see, et ise sõitsid kuhu tahtsid ja millal tahtsid. Juba aasta enne hakkasin siis selleks valmistuma ja infot internetist, raamatutest koguma, majutusi broneerima jne.

Rahvast jätkus-Narvast ex naine Maria ja tütar Marie Helene ja veel tädi-Toilast ning Jõhvist töökaaslane Janika. Kui Paldiski poole vurasime ja seda Eesti teeremonti kirusin, ootasin juba Norra-Rootsi häid teid. Paar tundi enne laeva väljumist saabusime ka Paldiskisse-enne seda olles täiendanud veel oma söögi-ja kütusevarusid. Esimese hooga sõitsime kaubasadamasse aga leidsime lõpuks ka ehitusjärgus oleva reisiterminali. Laeva peale saamisega polnud meil ka probleeme - 2/3 seltskonnast ikkagi piirikad... Õhtul väikene siider ja gin ja siis nautisime veel merd ning kajutitesse puhkama, sest hommikul lubas tulla pikim sõidupäev. Hommikul kiirelt veel pesema, paterdasime veel laevadekil, et Baltic Kristiina laveerimist ümber väikeste saarekeste jälgida ja siis kiirelt autosse, kuhu õnnestus jõuda ainult minul, sest teised jäid autodeki uste taha ja nii pidin autoga üksi laevalt maha sõitma.

Teised läbisid reisijate terminali aga kuna olin üksi täislaotud autos, siis Rootsi maabudes tegi Rootsi toll mulle põhjaliku läbiotsimise, muidugi midagi ei leitud, lõpuks saime kõik ka kokku(olime õnneks omavahel telefoniühenduses-nii, et paanikat ei tekkinud), kuigi kaotasime selle läbivaatusega üle 2 tunni.

Terve päeva sõitsin läbi Rootsi, mis kiirtee ääres oli muidugi igav-tegime ainult söögi ja metsapeatusi(Västeras-Örebro-Karlstad-Charlottenberg). Läbi Stockholmi sõites sai küll natukene pabistatud, et eksin suurlinnas veidi ära aga sildid ja suunaviidad on seal küll tasemel, teedest ei hakka üldse rääkimagi.

Norra piirile(Magnor`i) jõudes tekkis juba teine tunne-see oli õhtul 16-17:00 paiku. Ja peale esimese vaatamisväärsuse Akershusi kindluse hakkasime öömaja otsima. Sõitsime isegi kuskile metsa vahele ja proovisime kohalike talu juures ööbida aga see ei õnnestunud ja kuskil 20-21 paikku saimegi ühe telkimisplatsi Elverumis kärestikulise jõe ääres.

150 NOK-i eest saime telkida, kasutada pliiti, pesta dussi all+WC. Telk püsti, söök valmis, imetlesid kohalikku loodust, pesema ja magama-3 täiskasvanut ja laps telgis ja tädi autos-see oli ideaalne magamiskoht, kui tagumine iste alla lasta- tuli nagu 2 kohaline voodi.

Hommikul hakkasime siis Norrat avastama- esimene peatuspaik Hamari(olümpialinn). Kuna oli teada ,et järgmistel päevadel on vaatamisväärsusi kõvasti rohkem, siis uudistasime kiirelt kummulikeeratud viikingilaeva moodi jäähalli ja ostsime esimesed suveniirid. Edasi siis Lillehammeri poole-aga mõnikümmend kilomeetrit enne Lillehammerit kui tuli tee(Mjosa järve äärest), kus tuli keerata paremale, otsustasin hoopiski iseseisvalt vasakule pöörata, et saaks Dokka koopajooniseid vaatama minna. Otsisime seda üks 3 tundi, eelnevalt esimesi kurvilisi mägiteid tunda saanud ja lõpuks jäigi leidmata. Võtsime suuna siis Lillehammerile ja siis sain tunda, mida tähendab tõelistes mägedes sõit-keset teed jalutasid ja lausa magasid lambad, tee oli kord mitu kilomeetrit ülesse, siis jälle alla ja nii oli ühel korral suur tossupilv ja kärsahais... Sain õnneks auto pidama-pidurid kuumenesid üle. Võtsin edaspidiseks õppust ja enam sellega probleeme polnud-esimene mõte oli aga - niikaugele ma siis jõudsingi. Peale väikest puhkepausi taas edasi... ja lõpuks Lillehammer(olümpialinn)-omaette huvitav koht, selline väikelinn. Lillehammeris suusahüppemägi, kus sõitsime ka köisraudteega ülesse (35NOK)-seal üleval oli ka esimene oma silmaga nähtud sammalkatusega majake. Jalutasime vanalinnas Stor Datal.

Teel Dombås`i jäi ka Norrale omapärane 800 aastane Ringebu püstpalk-puukirik. Õhtuks jõudsime Dombåsi, kus asub trollipark aga jõudsime natuke liiga hilja(10 minutit varem suleti see). Otsisime siis lähedalt peatuskota ja leidsime 5km tagasi sõites kena kohakese mägede vahel ja polnud kallis ka 50NOK-i terve meie 5 liikmelise grupi ja auto peale-selle sees siis telkimisvõimalus, pliidi kasutamine. Pesemisvõimalus, see küll oli 5NOK 5min. Samas kämpingus ööbis ka Taisto reisigrupp. Eestlasi nägime veel 3-4 korral terve selle 10 päeva jooksul. Taistoga sõitsime tegelikult 3-4 päeva peaaegu sama maršuuti. Õhtul tegime väikesed veinid ja muljetasime esimesi vaatamisväärsusi.

Hommikul magasime üsna pikalt, vist kella 10:00 paiku hakkasime end liigutama. Käisime siis trollimuuseumis, mis jättis küll kehva mulje, kuigi hind oli soolane 40NOK-ostsime peale muuseumi poest oma suveniirid(väikesed trollid 30-200NOK) jne. Ja siis hakkasid lähenema see, mille pärast ma sinna tõeliselt tahtsin minna –tõelised mäed.1795 m kõrgune püstloodis kaljusein Trollstiegen. Pool tundi hiljem tuli Trollitee-tee mis tõuseb merepinnast 1800m kõrgusele mööda serpetiine. Mööda seda sõitmine oli omaette kunst ja seda peab ise kogema.

Hiljem videolt vaadates polegi nagu midagi aga seal sõites isegi vahel mõtlesid, mis, kuidas-ja veel vastutus ka jne. Peale selle et see tee oli kõrge, oli ta ka kitsas, kohati mahtus sõiduteele vaid 1 auto, õnneks olid möödasõiduks ette nähtud spetsiaalsed taskud. Hiljem ülevalt alla vaadates võisid mõelda, et mina see küll polnud, kes siit käänulisest ja kitsast teekesest ülesse venis. Autol hakkas õli tuli koos signaaliga märku andma, esmane ehmatus oli-mis nüüd aga õli oli normis, ju siis oli õlirõhk madal. Ja need mäed olid nii ilusad ja erinevad. Seda ei saa sõnades seletada, hiljem videolt vaadates pole see ka see.... Ja neid tunneleid läbi mägede… jätkus tõesti igale poole-pikim mille läbisime oli 8,5 km-küll valgustatuid või õrnad valguslaternad laes-tundsid end sellistes tunnelites, kui konservis. Ilusad fjordid, iga 50-100 m. taga kosed-lihtsalt fantastiline.

Tagantjärgi mõeldes oleks eelneva asemel seal mägedes lihtsalt niisama paar päeva olnud.

Praamisõit üle Norddalsfjordi (106NOK tervele grupile + auto) Valldalist-Eidsdal`i. Peale ühte metsapeatust jalutasin teisi oodates ühele järsaku servale ja mida ma nägin-vaatepilt oli vapustav-see oli Geirangerfjord-seda peab tõesti ise nägema (kuigi ka pildid on tagantjärele vaadates ilusad) - rohekas vesi, kaunis laevatatav fjord mägede vahel - kauguses paistamas Seitsme Õe kosk, päike, lumi. Peale seda lummavat vaatepilti oli kahju, et pidime edasi minema aga selleks õhtuks oli meil üks majake broneeritud...

Enne Geirangerisse jõudmiseks laskusime sikk-sakitades orgu ja peale seda sikk-sakitades ülesse. Ülesse jõudes, kui tee muutus juba tasasemaks, tegime mägede vahel peatuse, et oma asukohas kindel olla, seal sai ka vähe puhatud ja kivikesi korjatud, lumesõda jäi küll pidamata - õnneks olime valinud ikka õige tee, poleks suutnud jälle seda teed alla sõita ja siis jälle ülesse - ikka väsitas teine küll. Nüüd väike lõuna pilviste mägede vahel, taamal Briksdali liustikuserv ,õrn päike - puhkus kulus ära.

Paarikümne minuti pärast oli üks teemaksupunkt (150NOK), mis on meile muidugi harjumatu. Õhtuks (a`21:00) jõudsime liustiku äärde kämpingusse - Oldenist 10 km lõuna poole (250NOK jälle kogu krempli eest). Sai korralikult voodis magada, ega telgiski midagi viga polnud aga voodi on midagi muud. Järgmisel päeval plaanisime siis liustiku veerde minna. Mõned kilomeetrid sõitu ja siis tuli auto ära parkida, ning 2-3 km mäest ülesse turnida, mis tasus ära, kuigi hommikusest pesemisest polnud nagu mõtetki... ja siis nägid seda valge sinise mängu päikese käes, puhas jää... Mõnes kohas mõnekümne meetri paksune, libe oli teine küll, sai järgi proovitud. Kaugele ei soovitatud turnida (ega tavajalatsitega poleks see olnud ka võimalik-libe), kuna võis läbi vajuda aga samas korraldati tasu eest juhendajaga koos väikeseid matku jäänaeltest saabastega liustiku servas. Siis taas sõit läbi mägede Kaupangerini, kus selgus, et praam oli just ära sõitnud ja see pilet oleks olnud meile üsna krõbe (vist a`1000NOK), leidsime endale soodsama tee, sõitsime järgmise sadamani Hella-Vangsnes`i, sealt 15 minutit praamiga(113NOK) üle fjordi ja jälle teele ,kosed, Hopperstaddi püstpalkkirik, Vikafjelli mäeahelik jne.

Tahtsime kella 20:00 paikku ilusa Tvinde kose juurde ööbima jääda aga kämpingud olid täis ja sõitsime Bergeni poole, lootuses mõnda kämpingut leida ja ime, kahe tunni jooksul ei näinud neid ühtegi, kuigi eelnevate päevade jooksul oli neid igal sammul, lõpuks kella 22:00 paiku enne Bergenit saimegi kämpingusse, oli teine küll arvatust kallim 460 NOK (keegi oli broneeringu ära ütelnud) aga igasugused mugavused olid ka-suur kämping, kahene tuba, ilus puit, söögitegemine kohapeal... Nii sai Norras kämpingud ära proovitud ja telgis magatud.

Järgmisel päeval käisime siis Bergeni linnas, selle akvaariumi elanikke vaatamas(täiskasvanu 80NOK,laps 40NOK), vanalinnaga ja Bryggen`ga tutvumas ja mis põhiline kalaturul - lõhe, krabid, vaalaliha - seda lihtsalt peab ise proovima. Funikulööriga (50NOK) vaatasin ka linna panoraami Floyaeni mäelt - ilus. Linna väljasõidul eksisin korra ära, no 100 km tuli läbisõitu juurde.

Kõige kehvem oli see, et tuli uuesti linna sisse sõita ja see muidugi jälle maksis (10NOK), Norrakatel maksis vist iga liigutus, vanadesse kirikutesse minek, teemaksud, linna sissesõidud, loomulikult parkimine jne. Õnneks tulime planeeritud rahaga välja, kuna olime enamus öödest telgis ,kuigi jah kilomeetreid tuli kindlasti oma paarsada planeeritust rohkem aga Norrakate bensiini kulus mu autos 2 liitrit sajale vähem, kui Eestis ja seda veel mägedes ja täislastiga? Peale lõunat jälle ilus Steinsdalsfosseni koseke, mille alt sai läbi kõndida, vähe aja pärast väikene lõuna kauni fjordi ääres (neid söögikohakesi jätkus igale poole, pea ainult kinni ja puhka), siis viimane praamisõit Brimnest-Bruravik`sse(79NOK) üle fjordi ja mõne kilomeetri pärast otsustasime valida ööbimispaigaks Sobo kämpingu (155NOK) mägede vahel.

Söögiga polnud ka probleemi, olime endale söögipoolise kaasa võtnud, õhtuti tegime kämpingutes sooja süüa, päevaks planeerisime kuiva toitu aga sai ka sooja söödud, sest autoveekeetja tegi kiirelt vett (oli kaasas ka priimus aga seda polnud õnneks vajagi-kogu söök 10 päevaks meie kampaaniale maksis vaid 600EEK!

Järgmisel päeval taas edasi seekord oli plaanis õhtuks Oslosse jõuda. Lapsele sai korraldatud veel 45 minutiline rongisõit (60NOK) mägede vahel Mabødaleni orus ja siis imetlesime Norra kõrgeimat Foringsfosseni juga - ilus oli vaadata. Turnisime, et seda juga paremini vaadata nii siit, kui sealt, mis langes kuristikku - ilus vaatepilt.

Sõitsime edasi mööda Hardangervidda mägiplatood, jälle selline ilus vaatepilt - kilomeetrite viisi ei ühtegi puud, vaid kõik roheline ja teede ääres vaid talveks paigaldatud teetähised, et lumesahad teaksid kust teid puhastada ja need Norra majakesed seal mägedes. Vahepeal õnnestus ka korralikku vihma saada - selles suhtes meil vedas - ilmad olid imeilusad, siis väike söögipoepeatus Geilos, ning taas edasi-vahepeal sai imetleda ka omapärase arhidektuuriga kõrvalhooneid antud kommuunis. Praegugi on tahtmine mägedesse tagasi minna... ja lihtsalt puhata. Kunagi kindlasti... Ja õhtuks Oslo lähedale kämpingusse (170NOK).

Järgmisel päeval jalutasime paar tundi Oslo vanalinnas Karl Johans Gatel ja vaatasime kuningalossi vahtkonnavahetust, ning Vigelandi kujude pargis. Õhtupoole asusime tagasi koduteele Kapelsskäri, et sealt laevaga Paldiskisse jõuda - taas õnnestus mul suures linna virr-varris teist korda Oslosse sisse sõita ja loomulikult topelt maksta (15NOK). Norra piiril Ørjes käisime veel viimaseid NOK`e raiskamas ja siis saabus juba Rootsi piir. Seal sai oma tax free toimetused ära aetud ning siis mõned tunnid sõitu ,õhtusöök maalilise järve ääres ja siis sõitsime pool ööd (õnneks sõitsime seda pikka maad Janikaga kahepeale - viimased tunnid suures vihmasajus ja mina juba rooli taga nokkimas.

Magasime autos Kapellskäris paar tundi ja hommikul laevale. Terve päeva loksusime Läänemerel (suurem osa küll magades) ja õhtuks Eestis... – lõpuks kodus, kuigi süda jäi sinna.

Ise jõudsin Narva kell 03:00. Olen ise ülimalt rahul, unistus Norra mägedest täitus ja veel omal käel, reisides. Suuri prohmakaid polnudki, nagu ma enne sõitma hakkamist kartsin.

Enamjaolt kogu programm sai ka realiseeritud ja ei pidanud ka eriliselt kiirustama, kuigi mägedes oleks veel rohkem tahtnud olla aga teinekord jälle...Kilomeetreid tuli kogu teekonna peale kokku 3660 ja nii keskmiselt kütusele kulus a`3500EEK, ööbimisele kulus a`2600EEK(oleks muidugi saanud ka odavamalt), kindlustusele(auto+tervise) a´850EEK, praamile a`625EEK,edasi tagasi laevapiletid 4100EEK, söök 600EEK,parkimine+teemaksud 525EEK-no kokku a´12800 ja jagame selle 4-ga saame inimese peale 3200-(no ümardame 3500) EEK=ülejäänud siis suveniiridele ja muule pudi padile.

Nii võib kunagi veel kuskile reisida, praegu murrangi pead, kuhu järgmisel aastal minna, kuigi ajusopis tahaks juba järgmisel aastal just sinna mägedesse tagasi aga ehk siis ülejärgmisel…Olen nüüd paljudele tuttavatele soovitanud, et kui tahata kuskile reisida, siis esimeseks sihtpunktiks oleks ikka Norra mäed ja te ei kahetse.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.