Jõgevamaa


Endla matkarada - retk läbi labori rappa

Endla matkarada on tegelikult natuke eksitav nimi, aga nii on see rahvale kõige paremini selgeks saanud. Tegelikult mõeldakse pigem Männikjärve matkarada, mis algab Toomalt, looduskaitseala keskuse juurest ja teeb tiiru ümber Männikjärve raba. Endla raba on hoopis natuke eemal lääne pool, kuhu pääsemine on raske ja rada algab hoopis Kärdest, kuid lõpuosas kulgeb mööda Männikjärve rada. 

Männikjärve matkarada, mida ka Endla raba matkarajana tuntakse, algab Toomalt ja kulgeb hobusekoplite vahelt metsa alla, sealt sirgelt kuni rabani, teeb paar 90-kraadist jõnksu ja ületab joonlauatrassina märgala, hoolimata laugastest ja rabasaartest. Kuskil keskel asub äsjarenoveeritud vaatlustorn, kust avaneb vaade laukamustrites maastikule. Lõpus tuleb teekond ümber raba tagasi Männikjärve ja hobusekoplite juurde.

Astronoomiahuvilised saavad kokku Palal - juba ülehomme Trillian 08.08.2011 23:31

10.-14. augustini saavad Jõgevamaal palal kokku Eesti astronoomiahuvilised. Kohtutakse Pala koolis. 

Lähem info kava kohta on Astronoomia.ee lehel.

Öösel vaadeldakse kuud ning tähti ja päeval parema puudumisel Päikest ennast. Päeval võib kasutada ka USAs asuvat automaatteleskoopi, et öisel ajal seda üle võrgu juhtides vajalikku kohta uurida.

Endla Nature Reserve

Endla Looduskaitseala, matkaradaEndla Nature Reserve is one oft the most famous bog areas in Estonia. The Endla Nature Reserve was established in 1985 to protect the best preserved central part of the mire system and karst springs of the southern slope of the Pandivere Upland. It´s necessary to register Your visit at Tooma, where Nature reserve center is locating. Call +372 77 63375.

This track starts from N58°52.5963' E026°16.3836' - this is parking place in front of Tooma nature reserve center.

Matkasoovitus: Alam-Pedja

Alam-Pedjal on Reisijututoa selstkond käinud juba 2 aastat, maikuus. Sellepärast teame ka sel aastal soovitada. Minge.

2005. aastal käisime 14. mail ehk umbes samal ajal, kui praegu. Oli juba roheline, kuid jahedavõitu. Vesi oli kõrge. Osa radu olid vee all, nii et kummikuga pääses vaid läbi. Saepurust teekõrgendused olid suurvee poolt laiali kantud. Pildid siin.

2007. aastal oli soojem ja kuivem. Käisime kogu raja läbi tossudes. Roheline oli ka - kullerkupud juba õitsesid, rohi kõrge ja mets enam täiesti läbi ei paistnud, oli rohelises vines. Pildid siin.

Raamat lumel ehk kuidas me Endla rabas käisime

Endla Looduskaitseala, matkaradaNüüd siis veidi pikem kirjeldus sellest, kuidas me omadega rappa läksime. Taimo kutsus kahepäevasele tali-jalgsi-matkale ja oli eelmiste suurte külmade ajal oma retke ära jätnud, et liiga külm oli. Ega seekord paremini ei läinud - öösel oli -25, päeval mõõdukalt -15 kanti. Paras :) Karmimad mehed (Taimo) vedasid kogu varustuse seljas kaasa, pehmemad jätsid aga ööbimispaika ja kõige pehmemad seekord (mina nende hulgas) pidid õhtu saabudes koju soojade seinte vahele tagasi minema. Õige karmilt lasti ka õllepurk selle pakasega kotti laiali ja siis veel ära jäätuda kah.

Asu Jõgevamaa teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.