Kultuurikilomeeter Tallinnas

Kultuurikilomeeter Tallinnas on üks omapärane koht. Reklaamitud välja üsna suursuguselt, aga praegu seda läbima minnes võivad ootused üsna kindlalt olla kõrgemad kui kilomeeter ise.

Pikkuse osas aga ei tule pettuda - kultuuri on rohkemgi kui kilomeetri pikkuselt.

Alata võib retk kas kruiisilaevade sadama juurest (kuhu viib killustik-kattega tee lõpuks välja) või Linnahalli parklast Statoili tagant, kus on Kultuurikilomeetri verstapostide näit n.ö nullitud.

 

Vaata pilte - Kultuurikilomeeter enne valmimist, 2009. aastal (matk Paljassaareni)

 

Sealsamas asub ka Kultuurikatla suur korsten, mille all filmiti kultusfilmi "Stalker" need episoodid, kus Stalker sisenes tsooni vana villisega üle sellesama raudtee kihutades, mis nüüd on üles võetud ja millel jooksebki kultuurikilomeeter. Korstna otsas, muide, asub kaarnakaamera, mis heal juhul ka pilti näitab.

Kalasadamast võib leida nädalalõpul kalaturu ja sealsamas kai ääres on ökosaar (2011 suvi), suur ujuv raudkolakas kahekordse Londoni bussi ja muu kolaga.

Teekond jätkub edasi Patarei vangla ja Linnahalli vahele jääval tühermaal, mis suuremast sodist koristatud. Patarei vangla on teatud päevadel avatud (vaata kodulehelt) ja lisaks ekskursioonile saab ka Patarei baaris kõhtu täita.

Mõnisada meetrit edasi juhatab viit lennusadamasse, kus peagi avatakse uus meremuuseumi ekspositsioon vesilennukite angaari renoveeritud betoonkuplite all. Kuplite alla läks oma vanaduspäevi veetma ka allveelaev Lembit.

Mööda endist raudteed kulgeb rada võsa vahel edasi. Vahepeal saab põigata Kalamaja parki, siis ületada Noblessneri sadama väravad ja edasi jõuab garaažide vahele. Vanakooli mehed on mõnes boksis oma õlised kaltsud mootorijuppidega laiali laotanud ja remondivad õhinal.

Ja ongi läbi. Tuleb Tööstuse tänav, bensiinijaam, Erika tänava rist. Kuid siiski - kui kultuurist jäi väheseks, tasub natuke edasi minna. Edasi tuleb tõeline kohalik urgas - Vesta baar. Sellel on džungliks kasvanud niiske tagahoov aialaudade ja luitunud Oboloni päikesevarjudega - kohalikku koloriiti sada protsenti.

Vaata videot - kultuurikilomeeter, 24. juuni 2011
Vaata kaarti - kultuurikilomeeter Google Mapsis 2011

Siin on kaart suuremalt:

Vaata "Kultuurikilomeeter, 24.06.2011" suuremal kaardil.

Asukoht

59.444898, 24.75168199999996

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.