Suvisted Tammealusel. Rein Marani filmi esilinastus ja hiite õhtu

Esmaspäevasel loodusõhtul Tallinnas Rahvusraamatukogus 2. märtsil kell 18 esilinastub Rein Marani uus film „Suvisted Tammealusel“. Filmi tootmises-loomises osalesid stsenarist, režissöör ja operaator Rein Maran, operaatorid Tõnu Talpsep ja Ants Tammik, toimetaja Margit Maran, konsultant Ahto Kaasik, muusik Tuule Kann.

Loodusfilmide vanameister Rein Maran on jäädvustanud seekord Virumaal Tammealusel põliseid hiietavasid ning rahvakalendri kombestikku, milles väljendub eestlastele omane loodusearmastus.

Hiied on meie vanimad kaitsealad, kus esivanemad on põlvest põlve hoidnud maastike mitmekesisust ning elurikkust. Maarahva kalender on aga looduskalender, mis järgib ja tähistab looduse muutumist ning inimese kulgu selles. Hiiepaikade puutumatu looduse rüpes on kogukonnad ajast aega ühiselt tähistanud mitmeid pühi. Sedasi on uuendatud oma lähedast sidet keskkonnaga ning kasvatatud kogukonna loodusmeelset üksmeelt.

Tammealuse hiis asub Virumaal Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Samma külas. Hiis oli kihelkondliku kooskäimiskohana kasutusel veel 20. sajandi alguses. Peale seda jäi see küla jaanitulepaigaks, allikatelt ravivee võtmise kohaks ning üksikute uitajate meelerahu kogumise paigaks. 1989. aastal kogukondlikud hiietavad taaselustati.

Eelmisel aastal tähistati Tammealuse hiies olulist tähtpäeva. Möödus 25 aastat sellest, kui kogukond võttis hiie uuesti pühapaigana kasutusele. Tammealusel on saanud tavaks tähistada igal kevadel suvistepüha, et tervitada saabuvat suve, saada väekas looduselamus, hoida tavasid ja pärimusi elavana ning tugevdada kogukonda. „Suvisted Tammealusel“ annab haruldase võimaluse vaatajal sellest soojast ja erilisest sündmusest põgusalt osa saada.

Kohtume autoriga, Eesti loodusfilmi grand old man´i Rein Maraniga. Hiitest kõneleb Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse juhataja Ahto Kaasik.

Kanneldab Tuule Kann.

Hind õpilastele, tudengitele ja pensionäridele 1 euro, täiskasvanutele 2 eurot.

Looduse Omnibuss

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.