Esimene Michelini Läti restoranigiid on ilmunud

Foto: Germans Aļeņins, Pixabay

Foto: Germans Aļeņins, Pixabay

Esimene MICHELINi Läti restoranigiid on ilmunud. Täna avalikustati Läti Michelini restoranigiid, mis toob esile parimad restoranid üle kogu riigi.

Valikus on 26 söögiasutust: üks neist on saanud ühe Michelini tärni oma tippkvaliteediga köögi eest ning kolm teenisid välja Michelini Bib Gourmandi oma hea hinnaga menüüde eest. Üks restoran saab rohelise tärni jätkusuutlikkusele pühendumise eest, andekate spetsialistide esiletõstmiseks anti välja kolm eriauhinda. 

Giidis soovitatakse kokku 26 restorani: 19 asuvad Riias ja 7 väljaspool pealinna. Lisaks ühele ühe tärniga restoranile said kolm Bib Gourmandi restoranitiitli ning 22 muud soovitatud restorani.

„Meil on hea meel tervitada Lätit Michelini restoranigiidide peres,” ütles The Michelin Guidesi rahvusvaheline direktor Gwendal Poullennec, „see on teine Balti riik, mis meie valikus esineb ning see liitub Michelini restoranigiidide kollektsiooniga ühe tärniga ühe restorani ja kolme Bib Gourmandi restoraniga. Tore on näha, et siin on hulgaliselt kodumaiseid talente - paljud majutusasutused kuuluvad kohalikele kokkadele ja neid juhivad uhkelt sõbralikud, entusiastlikud meeskonnad. Traditsioonilised retseptid ja maitsed kipuvad olema esikohal ning suurejoonelistes roogades kasutatakse esmaklassilisi tooteid. Meie inspektorid on nautinud riigi avastamist ja ootavad huviga, et näha, kuidas valik järjest tugevamaks muutub.”

Ühele restoranile omistatakse üks MICHELINi tärn

Michelini tärnid antakse eriti head toitu pakkuvatele restoranidele, võttes arvesse viit universaalset kriteeriumi: koostisosade kvaliteet; maitsete harmoonia; tehnikate meisterlikkus; peakoka isikupära, mis väljendub tema köögi kaudu; järjepidevus nii terves menüüs hetkel kui ka pikema aja jooksul.

Max Cekot Kitchen on esimene restoran Lätis, mis sai ühe Michelini tärni.

See restoran asub punastest tellistest endises laohoones linna serval asuvas tööstuspiirkonnas. Samanimeline kokk-omanik Max Cekot on kõik ise kujundanud, alates stiilsest avatud köögist kuni mööbli ja toidunõudeni. Tema loomingulise üllatusmenüü iga originaalne roog koosneb arvukatest elementidest, kus magusad, soolased ja happelised maitsed tasakaalustavad üksteist ning maitsvad kastmed ühendavad ideaalselt igat rooga. Ta viitab siiski ka Läti kulinaarsetele juurtele, sest mõned traditsioonilised retseptid ja maitsed esinevad sellistes roogades nagu hallid herned austri, pomelo ja nuikapsaga. Kodused koostisosad on sageli omakasvatatud ja Max lõpetab paljud oma toidud laua ääres, nii et külastajad leiavad ta tõenäoliselt enda kõrval, kus ta valmistab näiteks pestot oma köögi aias kasvatatud maitsetaimedest ja lehtedest, et pakkuda seda siis leivaga.

Kolmele restoranile antakse Bib Gourmandi auhind

Kolm Riia restorani saavad Bib Gourmandi – restoranigiidi tunnustuse hea hinna ja kvaliteedi suhtega toidu valmistamise eest.

Milda on vähenõudliku välimusega restoran, kus on soe teenindus ja suurepärane menüü. Siin on juhtpositsioonil traditsioonilised retseptid Lätist ja naaberriigist Leedust, kuid roogadel on kerge, kaasaegne puudutus ja kaasaegne esitlus. Pelmeenid – olgu need siis Läti pelmeenid või Leedu tsepeliinid – on hitt.

Shōyu on pisike väike söögikoht, kus pakutakse klassikalisi rameniroogasid, mis sisaldavad omatehtud nuudleid, rikkalikku, täidlase maitsega puljongit ja mitmesuguseid erinevaid koostisosi. Saadaval on ka riisikausid koos eelroogadega, mida on hea jagada. Teenindus on meeldiv ja ruumis on ahvatlev atmosfäär.

Riia Bib Gourmandi trio lõpetab Snatch. Oma maast laeni akende ja tehisindustriaalse stiiliga on see üks pealinna stiilsemaid kohti. Autentses itaalia köögis pakutakse suurepäraseid koduseid pastasid; personal on särav ja rõõmsameelne; ning elavale meeleolule aitavad kaasa mõnus muusika ja eritellimusel valmistatavate kokteilide nimekiri.

Põhivalikusse lisandub 22 restorani

22 restorani ühinevad eespool nimetatud restoranidega ja täiendavad Läti 2024. aasta valikut.

Alates ajaloolises vanalinnas asuvatest hoonetest kuni jõeäärsete hooneteni on nende stiilid erinevad. Mõned neist on vaatega aedadele ja parkidele (Whitehouse ja Ferma); üks, kuhu saab otse rannast sisse jalutada (36.Line); üks, mis asub vanas tuletõrjekomandos (Kest), teine endises kasarmus (3 Chefs) ja kolmas toimivas õlletehases (Zoltners); siis on veel šikk, hooajaline suvine kuum koht Aqua Luna, kus on rütmikas muusika, klubi atmosfäär ja vaade jõele.

Täieliku nimekirja leiab allpool.

Üks restoran on esile tõstetud Michelini rohelise tärniga

Roheline tärn tõstab esile restoranigiidi valikus olevaid restorane, mis on esirinnas oma jätkusuutliku köögikunsti poolest. Need pakuvad maitseelamusi, mis ühendavad kulinaarset tipptaset ja silmapaistvaid keskkonnasõbralikke kohustusi ning on inspiratsiooniallikaks nii innukatele toidunautlejatele kui ka kogu teenindavale valdkonnale.

Esimene Läti restoran, mis pälvis rohelise tärni, on Pavāru māja, mis asub endises sünnitusmajas Līgatne küla serval. Siin julgustatakse külalisi lõõgastuma oma armsas loodusvaatlusaias – kohas, kus istuda, kuulata ja vaadata –, enne kui saabub aeg oma einet tõeliselt nautida. Kööki varustatakse köögiviljade ja maitsetaimedega restorani peenardelt ja otsimisretkedelt, ülejäänud tooted on pärit kohalikust piirkonnast. 4-käiguline lõunasöök ja 6-käiguline õhtusöök lähtuvad sellest, mis on iga päev saadaval.

Välja antakse ka kolm Michelini eriauhinda

Eriauhinnad antakse väljapaistvatele isikutele, kes tänu oma lõpmatule kirele ja märkimisväärsetele oskustele suudavad muuta restoranikogemuse unustamatuks.

Tänavused Läti võitjad on järgmised.

Teeninduse auhind – Māris Jansons ja tema meeskond Kest Cēsisest, kes avaldasid restoranigiidi inspektoritele muljet oma loomuliku soojuse ja entusiasmiga. Siin on lauad paigutatud keskse köögi ümber ja sellest vaatepunktist jälgib Māris kõike. Tema noor meeskond on sarmi kehastus ja saavutab õrna tasakaalu, et olla tähelepanelik, kuid mitte pealetükkiv. Nad selgitavad iga rooga hoolikalt, uhkelt ja kirglikult ning tagavad, et degusteerimismenüüle kuluv aeg on igati nauditav.

Sommeljee auhind – Ivo Orlovs Riias restoranis TAURO asjatundliku ja isikupärase lähenemise eest. Kui külalised sisenevad saali, tõotab põrandast laeni ulatuv klaasist suletud veinikelder, et veinil on sealse toidu juures võtmeroll, ja Ivo kirglik lähenemine muudab selle tegelikkuseks. Ta tutvustab entusiastlikult mitmeid variante, tuues välja igaühe voorused ja need, mis on värskendavad,. Tema soovitused on hästi läbi mõeldud ja tal on siiras soov rikastada TAUROs sööjate elamust.

Noore koka auhind – Nils Ģēvele Riias restoranis Ferma suurepäraste oskuste, kire ja küpsuse näitamise eest peakoka rollis. Ta hangib hoolikalt tippkvaliteediga tooteid ja tema toiduvalmistamine näitab suurt austust nende koostisosade vastu, mis võimaldab tal luua roogi, mille visuaalne lihtsus ei reeda, et need on väga sügavad ja maitseküllased. Lisaks sellele, et ta tagab köögi tõrgeteta toimimise, julgustab ja inspireerib ta ka oma meeskonda.

Läti restoranide avavaliku täielikud nimekirjad on saadaval Michelini restoranigiidi veebisaidil ning tasuta iOS-i ja Androidi rakendustes.

Restoranidele lisandub Michelini giidi hotellide valik, kus on välja toodud kõige ainulaadsemad ja põnevamad ööbimiskohad Riias ja kogu maailmas. Kõik valikusse kuuluvad hotellid on valitud ekspertide poolt nende erakordse stiili, teeninduse ja isikupära tõttu - valikuvõimalusi on igale eelarvele - ning iga hotelli saab broneerida otse veebisaidi ja rakenduse kaudu.

Michelini giidi Läti 2024 väljaandes on nüüd

  • 26 restoraniettevõtet
  • 1 ühe Michelini tärniga restoran
  • 3 Michelini Bib Gourmandi restorani
  • 22 muud Michelini soovitatud restorani
  • 1 Michelini rohelise tärniga restoran

Restoran 

Eristus 

Max Cekot Kitchen

tärn

Milda

tärn 2

Shōyu

tärn 2

Snatch

tärn 2

36.Line

Valitud

3 Chefs

Valitud

Akustika

Valitud

Aqua Luna

Valitud

Barents

Valitud

Barents Cocktail & Seafood Bar

Valitud

Chef's Corner

Valitud

COD

Valitud

Entresol

Valitud

Ferma

Valitud

H.E. Vanadziņš

Valitud

JOHN

Valitud

Kest

Valitud

Le Dome

Valitud

MO

Valitud

Neiburgs

Valitud

Pavāru māja

 Valitud + roheline

Riviera

Valitud

Tails

Valitud

TAURO

Valitud

Whitehouse

Valitud

ZOLTNERS

Valitud

Michelinist ja tärnidest lähemalt vaata www.michelin.com.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.