Õrsava matkarada - järve kaldal muuseumi

Õrsava matkarada, sild üle Värska oja.

Värska on saanud värske ilme viimaste aastatega - sammastega bussiootepaviljon nagu ülikool, uued teed ja puhtad, pöetud muruplatsid. Kui oled siiakanti sattunud, siis leiad erinevaid majutusasutusi veekeskusest hubase kodumajutuseni ning spaamõnudest järvesupluseni.

Seda viimast saabki teha Õrsava järves. Boonusena viib järve taha RMK laagriplatsile kaldal kulgev matkarada. 

Kaldad on järvel erilised. neid põhja pool eriti ei kohta. Gauja lademe liivakivipaljandid on pigem iseloomulikut Lätile, aga Värska külje all männimetsa all on need ilusad vaadata otse järve kaldal. 

Värska lauluväljak.

Matkaraja pikkus on 5 kilomeetrit. Sellele jääb ka esimene Värska vee puurkaev, mis praeguseks on suletud ja eelmise sajandi ohvitseride elamud järve lähedal. 

Google Street View algab kas järve taga asuvalt metskonna platsilt või Värska laululava juurest. Kohe sealsamas on ka Seto Tsäimaja Seto muuseumikompleksis, kus saab iga päev süüa.

Lauluväljakult üle minnes tuleb veel ületada sild üle Värska oja, pöörata paremale, ronida kõrgele järvekaldale ja varsti laskuda soostunud järvesoppi, kust viib üle veidi kõikuv ja lainetav laudtee. Juba kõrgemal kaldal paksema metsa sees viib rada edasi RMK puhkekohani, kus asub lõkkeplats, majake ööbimiseks (tasuline) ja ujumiskoht. See ujumiskoht on jõrve kõige mõnusam, sest pole veel nii kinni kasvanud kui teised.

Järvekaldalt jõuab edasi jalutades Hirvemäe puhkekeskusse, tagasi läheb tee Värska koolimajast mööda. Ja oledki tagasi lauluväljakul.

Rattaga või vankriga seda matkarada läbida ei saa, sest kohati on järsemaid nõlvu ja treppe. Jalgsi pole aga midagi ülejõu käivat ka vähem treenitud rändaja jaoks.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View vaadet suuremalt:

Asukoht

57.9465737024, 27.6346907757

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.