Soomaa kanuuga - Kuusekääralt Karuskosele ehk Sahhalinile

Start Kuusekääralt.

Soomaa kanuumatkad tutvustamist ei vaja ja kuuluvad ilma kahtlusteta Eesti 100 kauneima matkaraja hulka. Reisijutud on Soomaal kanuutamas käinud juba 1999. aastast. Loodus pole sellest ajast suurt muutunud peale selle, et nüüd on juba varakevadel veeteed "lahti lükatud" ja suurt puurisu ning langenud tüvesid enam ületada ei tule.

Kuid kanuud on peaaegu samad, mõlad samuti ning isegi osa reisijuhte, keda nüüdki kõik tunnevad.

Küsisime Soomaa kanuumatkade sümbolilt Aivar Ruukelilt, millise "raja" võiks esimesena Google Street View´sse kanda ja tema valik oli Kuusekäära-Karuskose.

See on ca 7 km pikk, algab samuti legendaarse Soomaa giidi Indrek Heina talu juurest Kuusekäära silla kõrvalt ning viib esialgu läbi luhtadest äärsitatud lagedama maastiku metsa vahele, kus paremal asub Lemmjõue keelemets. Keelekujuline kahe jõe (Raudna ja Lemmjõgi) vahele jääv maakitsus on Lemmjõe sihtkaitsevöönd, kus Raudna kaldal kulgeb ka matkarada looduskaitse all oleva suure tammeni jõgede ühinemiskohas.

Suurte üleujutuste ajal on see maastik üsna vee all, suurema veerohkusega viiendal aastaajal, milleks üleujutusi nimetatakse, on vaid Kuusekäära sild üksik veest välja ulatuv saar, kuhu kolivad vetehädas ka veised kevadel kuivemat aega ootama.

Karuskose rippsild.

Raudna jõgi aga kulgeb edasi Karuskose heinamaade vahel, millel igaühel on oma nimi. Rippsilla alt läbi jõudes on jäänud veel mõned 180-kraadised käänakud, kui tuleb maaleminemise koht - just enne Karuskose metsavahimaja. See on eraldi RMK puhkeplats, millele Aivar Ruukel kohaliku vohava võõrliigi puhul pani nimeks Sahhalini. See on nüüd ka Google´i kaardil olemas.

Matk kanuudega kestab mõne tunni olenevalt peatuste arvust ja mõlatajate tugevusest. Teel kohtub suvisemal ajal kobraste ja haigrutega. Talvisel ajal võib mööda jõge ka soome kelkudega kulgeda. 

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View vaadet:

Asukoht

58.4407236444, 25.1084630505

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.