Meenikunno matkarada mitme öömajaga

Meenikunno Liipsaare matkaonn.

Meenikunnot kuuldes õhkavad paljud matkajad - jaa, see on see imeilus rabarada, ilmselt üks Eesti ilusaimaid. Kuid ega alguses sellele sattudes polegi nagu midagi erilist - raba nagu raba ikka. Aga kui oled kilomeetreid mööda laudteed kulgenud, siis selgub, et see on ikka päris pikk laudtee ja rabajärvede ääres on selge, et Meenikunno on eriline koht.

Kui Kakerdaja rabas veel seda pikka laudteed polnud, siis võis Meenikunno üks pikimaid olla. Marimetsa kunagist täispikka laudteed ei maksa ka muidugi unustada oma mitme vaatetorniga. Ja aastatega on pikemateks ehitatud palju teisigi rabaradu.

Meenikunno aga pakub lisaks vaatetornile ka öömaja. Lausa kahes kohas. Nohipalo poolt lähenedes on kohe raja alguses rabaserva moreenvallil Päikeseloojangu matkamaja, kust avaneb väärikas vaade üle rabamändide. See maja on aga tasuline: võtmeraha 65 eurot ööpäev (loo täiendamise ajal).

Parkla asub 300 meetrit enne maja. Varem tuli lihtsalt metsateed pidi mäest üles-alla minna, nüüd on nõlvadel samuti laudtrepid. Majas puudub elekter ja vesi, isegi telkimisvõimalust pole, aga hoone on suur ja mahutab ametlikult 9 inimest. Kuigi ka 12 inimest pole olnud ööbimiseks liiga palju.

Päikeseloojangu matkamaja lähedalt Laukajärve äärest algab ka lai laudtee, mida saab mõnisada meetrit ka ratastooliga läbida või siis lapsevankriga. Paljutõotavalt lai tee lõpeb ja jätkub edasi tüüpilise kahelaualise laudteena, kus vastutulijate möödalaskmiseks tuleb peatuda laudade alla pandud palgiotstel.

Alguses on rabatee isegi veidi igavavõitu, kulgedes mööda (talvist metsaveo) rabasihti. Siis pöörab kidurate mändide vahele ja lookleb suure rabajärveni, mille ääres on platvorm ja mitteametlik ujumisvõimalus.

Veel edasi on laudtee vahelduval rabamaastikul, 2,5 km pärast tõuseb uuesti voorenõlva pidi üles ja jõuab vaatetornini, kust saab käidud teele tagasi vaadata.

Sealsamas asub ka tasuta metsamaja, kus võivad kõik ööbida, kui järgivad majareegleid (mitte üle ühe öö, teistele peab ruumi tegema, koristama enne lahkumist, jätma alles kuivi puid jne). 

Selle matkaonni nimi on Liipsaare metsaonn. GPS-is, mobiilis ja mõnedel siltidel ka Liinsaare metsaonn, aga usume siiski RMK kodulehte ja silte majaseinal. Sellegi onnini peavad autosõitjad teiselt poolt parklast ligi 300 meetrit jalutama. Ehkki rajatud on pikk parkla kruusatee äärde, võib see suvisel tipphooajal puupüsti autosid täis olla.

Kohti võiks Liipsaare onnis olla umbes 5-6, aga häid matkajaid mahub kindlasti rohkem. Ahi on, pliit on, isegi mingi kohvikeeduvõimalus veidi suitsenud potiga on ja esikus on palju veekanistreid. Lavatsid on, pingid ja laud ka, küünlad. Eesruumis võib eraldunult ööbida, ahju taga on ka vaikne nurgake eraldi ööbija jaoks, seega mahuks korraga ka mitu seltskonda. Kaminahi on veidi lõhku köetud. Lisaks leidub aga pliit.

Tagasi kulgeb rada üsna igavalt kaht metsasihti pidi. Aga kuidagi tuleb ju tagasi saada. Kokku on matkatee pikkus ca 6 km, teekonnal asub 13 infotahvlit.

Lisaks Meenikunno rabarajale tasub põigata ka sinnasamasse teele jääva Valgejärve äärde (mõnedel siltidel ja GPS-i kaartidel ka Valgjärve) ning Mustjärve äärde. Mõlema ääres on väike laagriplats. Valgejärve kaldalt leiab väikese majakese loodusteemalise väljapanekuga kolmes keeles, katusealune pole mõeldud ööbimiseks (telkida aga saab, lõkkeplats ja puud on olemas). Rikkalikum ja ametlikult ööbimiseks mõeldud laagriplats asub Mustjärve ääres pool kilomeetrit edasi. Seal on katusega lauad, kattega lõkkeplats ja muldkatusega varjualused.

Muldkatus paraku pole nende varjualuste jaoks hea lahendus, sest katusealune lagi on juba ammu paksult hallitust ja seeni täis. Ei tea, kui tervislik seal all ööbida oleks... aga telgi jaoks on ka ruumi ja ujumiseks sobiv järv on samas koos riietuskabiiniga, lõkkeplatside ja kõige muu vajalikuga.

Vaata matkaraja algust Nohipalo poolt Google Street View´s (hoia teel paremale):

Vaata Reisijutud.com tehtud lühikest Street View vaadet lõunapoolsest otsast, kus asub teine matkaonn, Liipsaare metsamaja:

360 kraadi vaade Liipsaare metsaonnis:

Vaata teekonda Google Mapsi kaardil kuni Suurjärveni:

Asukoht

57.944982, 27.335443

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.