Toolse ordulinnus - Rakvere merevärav

Toolse ordulinnus. Foto: Kaido Einama

Kunagi oli Rakverel võimas merelinnus - Toolse. Kui midagi juhtus, oli olemas ka otseside sadamaga - Toolse-Haljala-Rakvere. Tehniliselt tähendas see, et Toolse linnusest oli võimalik signaliseerida tule või suitsuga kõrgesse Haljala kindluskirikusse, kust teade kohe Rakvere poole edasi anti.

Toolse linnus aga oli mitte mereröövlite kants, nagu vahepeal mõned külalegendid mainisid, vaid pigem mereröövlite ohver. Merelt käidi ikka aeg-ajalt mandril rüüstamas ja nii sattus ka linnus ette, kuid kaitses kaugemat sisemaad, sealhulgas Rakveret rüüsteretkede eest.

Põhjasõja ajal jäi linnus lõplikult varemetesse, nõukogude ajal vaid üritati ümberkukkumist trossidega vältida.

Reisijutud käis linnuses sel pühapäeval Looduse Omnibussiga. Pildid sellest retkest on siin:

Vaata albumit

Kui kunagi oli vaja peale kilomeetrist kõndi lunastada pilet, et varemetesse pääseda, siis nüüd takistab vaid tõkkepuu, et autoga kohale ei sõidetaks, jala aga saab müüre tasuta vaatama.

Linnuse läänepoolne külg on vajunud ja juba nõukogude ajal tõmmati see jämedate trossidega mitte otseks, vaid paigale, et sein edasi ei vajuks. Viimastel aastatel on restaureeritud idapoolseid väravaid ja võlve, kuid endiselt on müüridel üsna palju põõsaid ja noori puid. Samas peavad ligi paari meetri paksused paekivimüürid endiselt hästi vastu ja jalutada on seal vahel üsna turvaline.

Reisijutud kaardistab Eestit ka Google Street View´ jaoks, nii sai Toolse ordulinnusest tehtud 360 kraadi Google Street View vaade. Liigu nooltega edasi.

Asukoht

59.53471473, 26.4680733362

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.