Võtsime ette Norra-reisi

Norra-Oostriku allikad. Foto: Kaido Einama 2005

(Uuendatud 2018, retk toimus mais 2005)

Niisiis, seadsime seekord sammud (rattad) Järvamaa poole, kus teatavasti asub Norra. Lähenetud sai lõuna poolt, sest nii on põnevam. Just lõunast viib Norrasse kitsas metsatee, mis kohati on üsna mudane. Ületada tuleb ka väike sild.

Sinnakanti jääb Endla looduskaitseala idaserv, mille kõige tuntumad matkamagnetid on Vilbaste allikad. Kui seal kopp või labidas maasse löödi, siis purskas maast vesi välja - nii nagu juhtus nõukogude ajal Oostriku jõe ääres ja mõisa-ajal samuti sama jõe servas. Üks puurauk purskab siiamaani ja kraavihallide poolt tabatud veesoon ehk Valtri kaev pulbitseb tee ääres samuti.

Sealkandis on üks sügavaimaid allikaid Sopa allikas. Üsna ootamatult keset üsnagi tavalist metsa avaneb maa seest järsku tohutu auk, kristallselget vett pilgeni täis. Augus turritavad igast suunast palgiotsad. Kuna sinnasamasse lähedale oli peidetud ka geopeituse aare, astusime  ka metsa alla. Uue platvormi ehitusest olid saejäägid osavalt sambla alla ära peidetud ja neid me ainult leidsimegi, aaret ennast aga mitte.

Üraski mustrid

Öö hiilis lähemale ja kui me põhja poole sõitsime, siis ei saanud peatumata Tammsaare muuseumi juures Järva-Madise lähedal. Kuid muuseum oli juba ammu kinni, päikeseloojangul nägime, et suured linnuparved suunduvad kõik soo peale. Loomulikult suundusime meie ka ja sattusime rändlindude peatuspaigale. See oli nagu Matsalu - uduse soojärve ääres peatus tuhandeid linde, enamus küll aimatavad õõvastavate häälte järgi, nagu sauruste pargis. Linde tuli aina juurde ja kui vaatlejatega juba harjutud, sumatati otse ees sööstlaskumisega järvele. Pardid, haned ja igasugused muud linnud, kes tegid nutva lapse või möriseva koletise häält, otsustasid soojärve ääres öö mööda saata, et juba hommikul edasi liikuda. Nii nagu meiegi - ainult et valget aega ära ootamata. Külm soo oli tekitanud udumüüri, millest läbi tuli peaaegu käsikaudu sõita. Ühe väikese eksimusega jõudsime ikkagi linna tagasi - kus udust ja niiskusest polnud enam jälgegi.

Ah et Norra? Vaata ka seda Geopeituse aaret, seal on teisigi samamoodi nimega kohti Eestis.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View´d suuremalt:

Asukoht

58.8630923848, 26.0607281768

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.