Tuneesiasse - 2890 km lõunasse

(C) kaido Einama.Nii. Aitab. Ilm.ee räägib, et munadepühadeks tuleb troostitu ilm ja tegelikult pole veel looduslik kevad käeski, kuna keskmine õhutemperatuur ööpäevas on +3 kraadi (kevad hakkab aga +5 juurest). Nii et hüvasti talv ja sõidame lõunasse. Tuneesiasse. Sest sinna saab otse ja kiiresti ja odavalt ja Aafrikasse, kus ma pole veel jalga maha saanud.

Mida siis enne reisi õnnestus teada saada? Kõigepealt sai laaditud olulisemate vaatamisväärsuste koordinaadid GPSi.

Näiteks:

KEBIL, OAAS
KARTAAGO VAREMED
MEDINA - TUNISE VANALINN
HANNIBALI SYNNIKOHT 247. A. MAJ
SIDI BOU SAID
EL JEM, AMFITEATER
EL JEM, AMFITEATER, UUEM
SOUSSE, SUUR MOSHEE
MATMATA KOOBASLINN, STAR WARS

Helsingist Akademinen Kirjakauppast on kaasa ostetud parima hinna-kvaliteedi suhtega tundunud Insighti reisijuht. Sealt selgub, et Tunis, pealinn ise pole just kõige huvitavam koht, kuhu saabuda. Rannikuääred ja Sahara on põnevamad. Siiski saab seal uidata vanalinnas (Medina - nii nimetatakse ajaloolisi linnaosi), Mosheedes ja hammamis (türgi termid). Jalutada saab Habib Bourguiba avenüül, Avenue the France´il, Bardo muuseumis ja veel mitmetes mosheedes ja siis Kartaagosse.

Iga reisijuht kirjeldab, et kartaago on suur pettumus. Seega ei maksa ootusi nende kuulsate varemete suhtes kõrgeks ajada. Ikkagi hävitatud linn. Võib-olla on selle reisi huvitavam osa hoopis maaliline Sidi Bou Said edasi neeme tipu poole minnes.

Vana Bizerte sadam vahemere ääres on segu Prantsuse ja Araabia elust, seega huvitav kontrastide koht. Päris poolsaare otsas on midagi piraatide ajaloost vaadata.

Läänepoolsel põhjarannikul loetleti vaatamisväärsustest Tabarka kindlus (kaljusaarel kohe kalda ääres), Bulla regia amfiteater sisemaal Atlase mägedes, Sidi Bou Makhloufi moshee (mis on üks huvitavamaid Tuneesias), Dougga kuulsad Rooma-aegsed varemed (68 km Tunisest).

Meie aga paikneme Sousse´is, kus on ka huvitavat, rohkem kui mõnes naaberkuurortis. Põhiline, mis kuut miljonit turisti seal hoiab, on valge liiv ja sinine meri, 9 km kaugusel on Monastir koos rahvusvahelise lennujaamaga (sinna maandumegi).

Piirkond on nagu Hammametki sündinud kuuekümnendatel, ümberringi on aga sisemaal igtavad oliivisalud ja soolajärved. Sousse´is on siiski ajalooline vanalinn ja tegemist on iidse sadamalinnaga.

Kairouan on püha linn, mille lähedal kohtab ka berberite külasid. Samas on midagi meie Rocca al mare sarnast, kus turistidele etendatakse rahvuslikke etendusi. 57 km Sousse´ist.

El jemis on üks maailma suurimate hulka kuuluv amfiteater.

Lõunasse aga sõidetakse juba mitmeks päevaks, tehakse džiibisafari Sahara kõrbes, kaamelisõit ja ööbimine berberi telkides. valida saab kas liivakõrbe- või mäeoaaside vahel. Kebilist Tozeuri läheb aga tee üle hiiglasliku soolajärve, silmapiirini valgete soolaväljadega. Ja vahest ka mägedega nende taustal. Muuseas, mäeoaasides on isegi jugasid ja hiigelkoopaid, mida vesi on uuristanud. Võib-olla ka rafting :)

Chott el Jerid ongi see hiiglaslik soolajärv, millest enne juttu oli. Seal saab kaameli selga hüpata ja autoga sõites on miraazhid tavalised.

Ok, ega kõigest ei jõua praegu ka kirjutada, vaatame veel veidi põhja pool ringi. Rannikulinnast gabesist sisemaa pool leiame iidse koobaslinna Matmata - ilmselt on paljud seda juba näinud filmist Star Wars. Just selline see linn ongi - ümarate savimajakestega keset kõrbe ja see stseen, kus liivakaljude vahel lennuvahenditega võidusõitu tehti, on samuti sealtkandist pärit. George Lucas suures osas säilitaski selle koobaslinna vaatamisväärsusena, sest president rahvastas inimesed neist "viletsatest mudahurtsikutest" ümber, et maale mitte häbi teha.

Mida osta

Ostetakse Tuneesias ehteid, juveele, keraamikat (käsitöö), vaipu, nahka, puunikerdusi.

Söök

restodes on vähe kohalikku toitu. Otsi couscousi, brik ´a l´oeuf (ümbrik mis täidetud munaga, ümbrik on muidugi taignast), mechouia salat (miski püree tomatitest, sibulatest ja röstitud paprikast), aeglasel tulel küpsetatud lammas, kana saab ka. rahvuslik on veel kefta (lihapall), lambakebab, merguez (lihavorstikesed), tajine (Tuneesia omlett). Alkohol on kallis. ja seda pole ka eriti saada väljaspool turistipiirkondi.

Viisa

Paketireisijalt ei taheta.

Vaktsineerimine

Üldiselt pole vajalik. Mõnikord soovitab mõni ettevaatlikum arst koolerasüsti.

Minek

parim aeg on mai-juuni ja september-oktoober. vahepeale jääb kuni 50-kraadine kuumus ja talvel võib olla natuke vilu, näiteks +15 kraadi.

Elekter, Internet, aeg

Leidub mõlemat. Pistikud Euroopa omad. Aeg 1 tund Eestist maas. World66 leiab ka ühe internetikohviku Sousse´is, aga ehk on neid mitu. Hotelli kodulehekülg väga just Interneti olemasolu ei maini.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.