Reisisiht Araabia Ühendemiraadid

Araabia Ühendemiraatide kodanikud mõtlevad aina rohkem sellele, kuidas säilitada oma rikkust siis, kui nafta otsa lõpeb. Keset kõrbe pole see lihtne. Üks võimalus on kohale meelitada maailma kõige rikkamad turistid – pakkuda neile seitsmetärnihotelle, veealuseid linnu, mäesuusatamist keset kõrbekuumust rajatud jahedas külmkapis.

Araabia turismilinnad ongi tekkinud nagu vanas Araabia muinasjutus: üleöö saavad oaasid keset kõrbe viljakaks kastmisvedelikuga, millel nimeks nafta.

Lähis–Ida ja Pärsia lahe üks olulisimaid turismikeskusi on nüüd Dubai. Kõrbe ja mere piiril asuv linn pakub turistidele kõike: sukeldumist, kalapüüki, golfi, kõrbesafarit, mägironimist või isegi kanuumatka.

Kuigi Dubais on endiselt au sees vanad traditsioonid, on täiesti igapäevane ka see, et dishdasha–kuubede alt võetakse mobiiltelefon ja tõstetakse see guttrah–peakatte juurde kõne vastuvõtmiseks.

Nädalalõppudel saab Dubais vaadata kaamelite võiduajamist, paatide võistlust merel või osa võtta pistrikujahist.

Sisemaal laiub kõrb, kuid turiste sellest eemal ei hoita. Pigem vastupidi – sinna viivad soovijaid suured landcruiserid ja muud maasturid kõrbesafarile. Liivaluidetel saab isegi suusatada ja lauatada, kui talviste atraktsioonide järgi vajadus tekib. Kaamelil ratsutamisest rääkimata.

Kui pilvelõhkujatest ja luksuslikest turistilinnaosadest eemale hoida, satub ka põnevatele ajaloolistele tänavatele ning Araabia turgudele. Müüakse kulda, siidi, vürtse, vaipu, elektroonikat – ühesõnaga kõike. Hind pole mõeldud ostmiseks, idamaale kohaselt eeldatakse, et kauba tegelik väärtus selgub vaidlemise käigus. Tollid on madalad ja tax-free viib hinna veelgi alla, nii et Eestist pärit turistil on põhjust päris paljusid kaupu himustada.

Bastakia piirkond pakub võimalust eralduda konditsioneeritud kõrghoonetest ja sukelduda iidsete mudavallide ning tuuletornide maailma. Tuuletornid ongi vanaaegne konditsioneer ehk viis õhku jahutada.

Kuna tegemist on ühendemiraatidega, olgu siinkohal ära öeldud ka kõik liidus olevad emiraadid: need on Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm al Quawain, Ras al Khaimah ja Fujairah.
Araabia Ühendemiraadid : viisad

Eesti kodanik saab turistiviisa 30 päevaks ja peab selle taotlema AÜE kodaniku, lennufirma, reisibüroo, reisiagendi või majutusasutuse vahendusel. Eesti liitumisel Shengeni viisaruumigavõib oodata viisareeglite lihtsustumist. Aega läheb viisaga 7 päeva.

Viisa maksab 100 AED ja vahendajad ei tohi sellele hinnale lisada vahendustasu mitte üle 50 AED. 30-päevast turistiviisat ei pikendata. Piiril võib saada takistuseks Iisraeli sisenemise tempel passis.
Araabia Ühendemiraadid : aeg

Eestist 1-2 tundi ees, suveajale üleminekut pole. Ajavöönd GMT +4.
Araabia Ühendemiraadid : ilm

Enamasti külastatakse Araabia Ühendemiraate novembri ja märtsi vahel, mil kuumus on talutav ka põhjapoolsematelt laiuskraadidelt tulijaile. Keset suve võib tihti tabada end 40-kraadisest praeahjust. Sel ajal võib ka vee temperatuur olla sooja vanni vääriline, ulatudes kuni 37 kraadini.

erinevalt paljudest teistest turismipiirkondadest on Araabia Ühendemiraatides juunist septembrini suhteliselt vaikne, sel ajal võib leida suuri allahindlusi.

Vihma võib ka kohata, ehkki ümberringi on enamasti kõrb. Vihmasabinaid esineb veebruaris ja märtsis, kuid sademeid on väga vähe ka siis.

Siiski peab ka sellesse riiki igaks juhuks mõne soojema riide kaasa pakkima. Põhjus on ülekonditsioneerituses – külm võib hakata mõnes ühiskondlikus ruumis, näiteks kinos.
Araabia Ühendemiraadid : vaktsineerimine, tervis

Kohustuslikke vaktsineerimisi pole.
Araabia Ühendemiraadid : transport

Tõenäoliselt saabub Eesti turist Araabia Ühendemiraatidesse mõne reisifirma vahendusel lennureisiga, maandudes Dubai rahvusvahelisel lennuväljal. Sealt edasi pääseb takso või bussiga. Valida saab kolme-nelja erineva firma vahel. Keskmine taksoarve Dubais on ca 10 AED. Bussid liiklevad harva ja nende peale ei saa iga kord loota. Bussidega liikleb Araabia Ühendemiraatides peamiselt.

Autorendist maksab võtta neliveoline sõiduk, kui on plaan linnast välja sõita. Kõrbes võib muude sõidukitega hätta jääda. Konditsioneer on muidugi iseenesestmõistetav. rendihinnad algavad ca 45 USD/päev, kindlustus ca 12 USD.

Põnevamaks liikumiseks kaldaäärse linna ühest otsast teise on Abra, puust paat. Sellega saab rannikut mööda nagu taksoga kulgeda.
Araabia Ühendemiraadid : raha, kaubad

Araabia Ühendemiraatide raha on dirham (AED). Krediitkaardid on laialdaselt aktsepteeritud, pangaautomaate leiab turistipiirkondadest tihti.

Turistid ostavad riigist pärsia vaipu, maiustusi, luksuskaupu, elektroonikat.
Araabia Ühendemiraadid : hotellid, majutus

Araabia Ühendemiraadid on üks väheseid kohti, kus saab nautida ametlikult seitsme tärniga majutusteenust mitmesajatuhandese arvega ühe öö eest. Kuid on ka taskukohasemaid hotelle.

Eelistatud on rannahotellid, sest sisemaal on veelgi suurem kuumus ja vähem ajaveetmisvõimalusi. Omapärane elamus on ööbimine Dubai lähistel kõrbehotellides: ümberringi on liivaväljad, 45 kraadi kuumust, kuid majakese taga on jahe bassein ja toas konditsioneer.
Araabia Ühendemiraadid : toidud
Ramadani ajal on restoranid päevasel ajal suletud. Vaid hotellides võib päeval olla avatud üks restoran või baar välisturistidele.  Jootraha söögi eest on ca 10%, kui see pole hinna sisse märgitud.

Kohalikud söögid on Houmous (araabiapärane dipikaste), shawarma (kebabisarnane toit, mida valmistatakse väljaspool restorane, lõikudes lihakäntsaka küljest röstitud viile) ja palju muud. Väga head on ka aasiapärased restoranid, kus valmistavad toite sisserännanud autentsed kokad rahvusköökide kodumaalt. 120 krooniga saab söönuks lihtsamas kohas, kallimates kohtades õnnestub ära kulutada ka üle 500 kr ühe lõuna- või õhtusäägi peale.
Araabia Ühendemiraadid : reisilingid

Turismi-info: http://dubaitourism.co.ae/

Telli lennureis Bookinghouse´ist

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.