Tõukekelk pole mitte ainult hea vahend talvel kinnisõidetud lumega külateel poes käimiseks, vaid karmimatele ka korralik spordivahend uisumaratonidel osalemiseks. Seekord aga proovisime, kas merematkal ka tõukekelk abiks on. Näiteks Pakritele on väga tüütu üle jää vantsida, tõukekelguga aga oli see vähemalt poole vähem tüütum, sest kiirus oli enam kui kahekordne. Maksimaalne 15 km/h, keskmine 7 km/h. Pealegi on kerged Kicksparki soome kelgud mugavad ka selga võtta, kui suurem lumetakistus ees ootab.
Esimesele jäämatkale läksime üheksakesi. Lisaks Reisijututoa seltskonnale oli kambas ka Kickbike.ee esindaja Ilo, kes võttis Lõuna-Eestist kaasa ka kogu tõukekelguvarustuse. Alustasime Kurkse sadamast, kus nädal aega tagasi tegime eelluuret.
Jää, nagu eelminegi kord, oli üsna lumevaba (ca 5 cm) ja sile, mis on pakrite kohta üsna haruldane. Sel aastal oleks vähema lumega isegi uisutamine napilt võimalik, aga kelgu jaoks oli kõik OK.
Kurksest on saarteni ca 4 km, otsustasime esialgu kahe saare vahelise väina ja arhipelaagi läbida nii kaugele, kui õnnestub. paraku läks saarte vahel lumi paksuks ja otsustasime käigupealt Väike-Pakri kasuks. Seal sai ka lahtist vett näha, misjääkaardi järgi kohe teisel pool pidi olema. Oligi.
Tõukekelguga arendatakse võistlustel kuni 25 km/h, see on tõsine sport. 100 km pole probleem. Alla saab panna 0,8 või 1,8 mm laiused spets-jääjalased, kuid standardjalastega saab ka hakkama, tsink tuleb uuelt ainult maha lihvida. Seekord olid aga all kitsamad lumejalased, paaril ka laiad, aga kitsamad õigustasid end rohkem. Sulalumest läbi sõites pidurdas, seega oleks ehk õigustatud ka soome kelgu jalaste määrimine mingi suusamäärdega.
Väike-Pakril olid teed lahti aetud. kadakate vahel jalutasid kolm hobust. Sel ajal, kui me kabeli juures piknikku pidasime, järas üks neist soome kelgu käepideme ära.
Jää Väike-pakri idakaldale oli aga tekkinud alles paar päeva tagasi. See oli ka uisutamiseks ideaalne - ülisile ja vaid väga üksikute pragudega.
Kokku 13,3 km oli paras ühe päeva maht. Aga soome kelkudega jaksab rohkem. 11:30-16:30 toimus sõit, paari pikema peatusega. Vaadata oli jääalust kalapüüki, härmas saare metsi, jääskulptuure rannal ja jää silmnähtavat tekkimist Paldiski pool, kolme hobust ja kabelit saarel.
- Pildid - 17.01.2010, 34 tk
- Video Youtube´is - 3:17s
- Lugu tooriumireaktorist. Miks uraanireaktor Pakritele? Ei.
- Kaart - Everytrail
Vaata kaarti: