Peale pikka pausi GPS-rakenduste näppimisel sai täna jälle mõni tund sellele pühendatud.
Maailm on vahepealsete aastate jooksul tõesti natuke edasi arenenud. Kuid Windows Mobile, mis oli mobiilirakenduste osas GPSidele mõned aastad tagasi kõige rikkalikum, on hakanud kaotama Androidile.
Jah, Windowsile on endiselt vanu legacy programme ja suur osa neist isegi töötavad uutes telefonides, kuid kõik uued on olemas ka Androidile ja millegipärast Androidile disainitud tunduvalt paremini.
Aga siiski - näiteks sporti tehes on valik mõlemil platvormil huvitav.
Üks hea lihtne sporditräkker on Endomondo. See on lausa nii lihtne, et mobiilirakenduses pole võimalik muud teha, kui valida spordiala ja vajutada start. GPSi abil träkitakse teekond ja ajad ning saadetakse veebi. Ekraanilt näeb aega, vahemaad ja hetkekiirust. Kõik. Siiski maksab näiteks HTC Touch HD2ga vaadata, et telefon ise GPSi välja ei lülita. Veebi on põnevam ja veebis ongi põhitegevus: statistika, kaardid jne. Seal käib reaalne spordistatistika ja võistlus.
Huvitav lisavidin on ka sõbrale trenni ajal audioteate saatmine: tipid ingliskeelse teksti sisse ja see hääldatakse mobiili poolt treenivale rahvasportlasele ette.
Sportypal on teine rahvasportlase GPS-abimees. Välimuselt tundub paljutõotavam kui Endomondo. Ilus graafiline kasutajaliides, paraku spordirajal veel katsetamata. Veebis näitab kenasid 3D vaateid Google´i kaardil, igasugune statistika on olemas.
Nii nagu Endomondos saab ka oma GPSist GPX faili laadida. Miskipärast veebi laetud trenne mobiil ei näita, aga eks katsetamise käigus selgub, kuidas need näha on. Veebis sai ühenduda Facebookiga, kuid kas trennid sinna maagiliselt ise üles lähevad, on ka esimese välitöö ülesanne.
Kuid selle tunnikese sees, mis GPS-tarkvarale aega oli, sai uurida veel kolmandatki GPS-softi. Kunagi kasutasin GPSPlot-nimelist tarkvara, see töötab praegugi Windows 6.5 all, kuid sellel oli kaartidega vaja palju võimelda (ehk kalibreerida). Nüüd jäi silma tarkvaraline tandem Navimapper / NaviComputer. Navimapper asub arvutis ja sellega saab koostada kaarte mobiilis asuva NaviComputeri jaoks. Hea on see, et kaardikoostamine on ülilihtne ja kalibreerida pole enam vaja (see tähendab koordinaatide ja kaardipildi kokkuviimist). Seda pole vaja sellepärast, et kasutatakse Openstreetmapi ja tema alasektsioonide vaba litsentsiga kaarte, mis saadakse kätte juba koordinaatidega seotult. Ja Openstreetmap on juba päris heaks saanud. Valid sobiva piirkonna, suurendustasemed, salvestuskoha ning genereeritakse .nmap laiendiga failid, mida saab mobiili vastavasse kataloogi laadida. Pool Tallinna näiteks võttis 11 MB ja oli ikka ülidetailne.
Navicomputer sobib hästi matkamiseks, autonavigaatoriks ilmselt mitte, sest ta ei oska tänavavõrgus navigeerida. Küll aga saab oma GPX faile laadida ja neid näidatakse ilusti kaardil. Näiteks võib võtta mõne salvestatud matkaraja träki Reisijutud.com-ist ja telefoni laadida. Matkarajal tuleb vaid kaardil näha oleva punase joone lähedale hoida. Ka huvipunktid saab kanda kaardile, kuid näiteks geopeituseks pole see programm just parim, sest ei näita suunda ja kaugust huvipunktist ehk aardest. Hea kaardiga aga saab liikuda "mullile" kaardil võimalikult lähedale ikkagi.
Ja muidugi salvestab NaviComputer ka läbitud teekonda. Näitab aega, läbitud distantsi, keskmist kiirust ja kõrguste graafikut.