Test: Google Navigation Eestis

Google Navigation on Google´i hääljuhtimisega autonavigaator, mis töötab Google Mapsi põhjal, kuid lisab ka pööre-pöördel navigatsiooni ja hääljuhtimise. Seni on see teenus saadaval vaid USA-s. XDA Developers Forum aga avaldas mõni aasta tagasi juhendi, kuidas rakendust ka mujal tööle saada, et proovida. Mõistagi pole see ametlik ja ei pea töötama, kuid proovida saab, ka Eestis.

Google Navigation kasutab häälkäskluste sünteesimiseks Text-to-Speech (TTS) moodulit, mis mõnedel telefonidel on kohe kaasas, mõnedele tuleb lisada. Eestikeelset süntesaatorit pole. Valitud ingliskeelne on küll ingliskeelsete lausetega üsna sorav, aga üritab juhendades välja hääldada ka Eesti kohanimesid, mis moonduvad ingliskeelse hääldusega täiesti tundmatuteks häälitsusteks. Siiski turn left ja turn right jm käsklused seal vahel annavad autojuhile suuna kätte.

Valida saab kaardikihti ja satelliitpilti taustaks, lisaks on veel liikluskiht, mis Eestis ei tööta (muidu peaks navigatsioon arvestama ka liiklusummikuid) ja liikumisstiiliks võib valida auto, ühistranspordi või jalgsikõnni (viimane on eksperimentaalne, aga kohati üsna kasutatav ka Tallinnas).

Kuna Navigation on hästi Google´i teenustega integreeritud, siis sihtkoha valikuks on palju võimalusi. valida võib Google Mapsi kaardilt, Places rakendusest (Eesti söögikohad ja ärid seal väga ebaühtlaselt esindatud), Latitude´ist mõne sõbra hetkeasukoha või salvestatud lemmik-koha.

Aadressiotsing on Navigationil Eesti kohta laiguti puudulik. Otsides näiteks Pärnu maantee aadressi, leitakse ainukese vastena Gonsiori tänaval asuv advokaadibüroo, mille tutvustuses on ka Pärnu maantee mainitud. Otsing ongi vabatekstiline ehk ei pea sisestama aadressi, aga siis võib tulemustes olla ka palju asjassepuutumatuid vasteid, eriti Eestis. Indeksite kaudu otsib paremini, näiteks sisestades Pärnu maantee ja postiindeksi, kuid siis on sihtkohaks terve vastav piirkond, mitte maja.

Kohati on aga aadressiotsing täiesti korralik. Lasnamäe ja Mustamäe aadressid on mõnes piirkonnas üllatavalt täpsed. 

Natuke tüütu on see, et ilma satelliitideta ei taha Navigation alguses üldse midagi otsida ega näidata. Ootab ja ootab satelliite. Välja minnes hakkab aga TTS-hääl üsna valjult seletama ja kuna asukoht alguses võib veidi ringi hüpata, siis satub juhendav hääl segadusse ja räägib iseendast üle.

Olgu öeldud, et kaardid laetakse üle interneti, seega välismaal võib navigationi kasutamine üsna kallis olla. Aga aitab enne 10-miiliste piirkondade salvestamine telefoni. Hääljuhendamist ja ümberarvutamist jätkab navigation ka ilma andmeühenduseta, seega saab kodus või hotellis WiFi-võrgus lasta teekonna välja arvutada ja ilma andmesideta lasta end kohale juhatada.

Esialgu tekitas küsimusi sellise lahenduse kiirus, kuid Tallinnas ringi sõites suudeti taustal satelliidipilti alla laadida ja puhverdada isegi vana HTC HD2-ga üsna hästi. Teekonnalt kõrvale kaldudes käivitus sujuvalt tee ümberarvutamine, ühe nupuga on võimalik lasta välja arvutada ka alternatiivteekond. Sihtkoha võib mobiilile ette lugeda häälkäsklusega, mis nõuab täpset hääldust. 

Teekonnale lähenedes lülitub Navigation automaatselt Street View vaatesse, kuid Eestis see muidugi veel ei tööta. Navigeerides läheb mobiil tuliseks ja aku kustub väga ruttu.

Vaata ka videot:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.