Ilumetsa meteoriidikraatrid avastati alles 1938. aastal, aga need olid juba varem rahvale teada Põrguhaua nime all. Meteoriidi enda ainet pole leitud, kuid pinnaseproovid vihjavad siiski üsna kindlalt taevase keha kokkupõrkele.
Matkaja jaoks on meteoriidikraatrini tehtud kõik, mis matkaraja puhul võimalik. Lifti kraatrisse ainult veel pole. Parklast algab lai laudtee, mida saab nii lapsevankri kui ratastooliga lõpuni läbida. Teed palistavad puuskulptuurid, raja esimeses pooles asub matkaonn, kus võib näha näitust meteoriidist ja infostend. Majake pole küll mõeldud ööbimiseks, aga hädavariandina on seal võimalik end öösel isegi külili visata.
Matkarada kulgeb seenerohke metsa all kuni Põrguhauani, mis on suurim meteoriidikraater. Väiksemad tuleb tähistamata metsast ise mööda kõige käidavamaid jalgradu üles otsida.
Teekonda on hea lastega läbida, sest see on nii lühike, et mingit arvestatavat suurte inimeste sporti see endast ei kujuta. Üks ots on napilt pool kilomeetrit, edasi-tagasi kilomeeter.
Seega kui Kagu-Eestis vaja jalga sirutada ning pikemat matkasporti pole plaanis, siis hariv Ilumetsa rada on just see sobiv koht.
- Vaata infot meteoriidi kohta Tartu Ülikooli lehelt
- Vaata videoklippi sellest matkast (02.09.2012)
- Vaata Google Mapsi kaardilt teekonda
Vaata videoklippi sellest matkarajast suuremalt:
Vaata raja algust Street View´st:
Vaata raja kaarti Google Mapsist: