Kümnendat korda välja antud parima reisiraamatu tiitel läks tänavu jagamisele kahe teose vahel – 2017. aasta parimateks reisiraamatuteks nimetati Hendrik Relve “Kiviaja puudutus” ja Berit Renseri “Minu Indoneesia”. Mõlemad raamatud toovad lugejateni Indoneesia eksootilised ja eripalgelised kultuurid.
Korduvalt Indoneesias reisinud ja elanud Berit Renser tunnistas, et tihti küsitakse temalt, kust võttis neiu jõu ja julguse minna üksi kultuuriliselt täiesti teise keskkonda. Osalt räägibki “Minu Indoneesia” Renseri teekonnast, kuid ka sellest, kuidas võõrad kombed ja tavad ühel hetkel täiesti iseenesest mõistetavateks muutuvad.
"Tavaliselt inimesed kardavad seda, mis on eemal, kuid mida lähemale asjadele minna, seda omasemaks kõik muutub ning lõpuks võib avastada, et Eesti ja Indoneesia inimesed polegi nii erinevad," ütles Renser.
"Beriti raamat räägib kaasakiskuvalt sellest, kuidas üks vabameelne noor naine Indoneesia käskude-keeldude, rangete tavade ja silmakirjalikkuse sigri-migris hakkama sai ja kuidas seda nautis," ütles parima reisiraamatu tiitlit välja andva Go Reisiajakirja žürii liige Tiit Pruuli.
Hendrik Relve raamat "Kiviaja puudutus" räägib retkest Uus-Guinea saarele korowaide juurde, keda on säilinud umbes paar tuhat ning kes elavad kaugel džunglis ülejäänud maailmast ära lõigatuna.
"See on ime, et selline rahvakild on kusagil maailmas säilinud. Nad on loodusrahvas sõna otseses mõttes, sest nad ei sõltu välismaailmast mitte kuidagi. Kui mingil põhjusel peaks tsiviliseeritud maailma rahvastik hävima, siis just nendest võib ühel hetkel saada uue maailma seeme," kirjeldas Relve.
"Eesti reisimise suur klassik Hendrik Relve lähivaade unikaalse korowai rahva ellu on usukumatult põnev etnograafiline ja looduslooline retk paika, kuhu valge mehe jalg üliharva satub," iseloomustas aasta reisiraamatu laureaati Tiit Pruuli.
Varasematel aastatel on parima reisiraamatu tiitli pälvinud Roy Strider “Himaalaja jutud” (2008), Aime Hansen “Jaipur-Delhi-Himaalaja: reisikohvrist leitud lood” (2009), Viivi Luik “Varjuteater” (2010), Vahur Afanasjev “Minu Brüssel” ja Peeter Sauter “Flirt Budaga. Elust ja tsiklisõidust” (mõlemad 2011), Mart Kivastik “Vietnami retsept” (2012), Janika Kronberg “Rännud kuue teejuhiga” (2013), Heilika Pikkov “Minu Jeruusalemm”, Enn Kaup “Imekaunis Antarktika”, Enn Kaup “Armulugu Antarktikaga” (kõik 2014), Kariina Tšursin ja Margus Sootla “Ühel teljel ümber planeedi” (2015) ning Jaan Undusk “Teekond Hispaania” (2016).
Lisaks andis žürii välja ka aastate seikluse tiitli, mille pälvis 7 aasta pikkuse reisi eest Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas autoga seikleja Tarmo Tamming. Kokku 2000-eurose auhinnafondi pani võitjatele välja Go Travel.