Test: päikesepaneel seljakotil matkale - on sest kasu?

Päikesepaneeliga laadija.

Päikesepaneelide efektiivsus on praeguseks tõusnud juba üle 20%. Proovime, kas oktoobripäikeses saab moodsa võimsa nutitelefoni täis laetud või jääb päikeseenergiast siiski liiga väheseks.

Olid ajad, kui peaaegu telefoni enda suurune päikesepatarei koos akupangaga suutis mobiili täis laadida. Samas oli siis telefoniks ka Nokia Lumia 800, millel aku suuruseks 1450 mAh ja telefon ise tarbis seda akut üsna tagasihoidlikult, kestes mitu päeva. Nüüd on nutitelefonidel akud juba üle 4000 mAh ehk ligi kolm korda suuremad. Testisime päikesepaneeli Huawei Mate 20 Pro-ga (4200 mAh akuga), vanemat tüüpi Coolpad Torino S-iga (1800 mAh) ja Huawei nutikellaga (420 mAh), millel akud kõigil erineva suurusega.  

Coolpad Torino S on aastaid vana nutitelefon, kuid väikese akuga, nii et saame alguses proovida, kuidas see päikese käes laadima hakkab. Huawei nutikell ja nutitelefon aga on suhteliselt uued.

Testimiseks on meil akupangata Solar Charging Panel, mis koosneb viiest kokkuvolditavast päikesepaneelist ühel lindil. Kokku pakituna on see väike vutlar, mille saab isegi taskusse pista. Väljundiks on üks USB pesa ja üks micro-USB pistik. Vanemaid seadmeid saab laadida seega ilma lisakaablita. 

Päikesepaneelidega laadija.

Päikesepaneelide efektiivsus on 23%, mis on uuema tehnoloogiaga paneelide tüüpiline näitaja. Vanasti olid päikesepaneelid 16-17% efektiivsusega või veel vähem. 

Välja peaks andma seade 5 volti ja 2,1 amprit, kuid nii võimsat laadimist paraku oktoobripäikeses enam ei saavuta. Kui lõunamaades saab viie tunniga täis ligi 1000 mAh aku, siis meil on olukord vähemalt praegusel aastaajal tunduvalt kehvem, pigem 5 volti ja 0,9 amprit.

Päikesepaneeliga mobiili laadimine.

Coolpadil on aku 41% peal, kui laadimine algab kell 14:35 pärastlõunase (jaheda) päikese käes. Laadimist alustab seade küll ilusti, kuid kipub üsna tihti katkestama. Õhtuks (19.30) on mobiili laetud 76% peale. 

Huawei Watch GT Active on küll väiksema akuga nutikell, kuid sellel on laadimisele ilmselt omad nõudmised. Hommikul kella 9st õhtul 17ni laeb see vaid 10% ja see ilmselgelt tähendab, et päikesepaneelist nutikella täislaadimiseks pole kasu. Tõsi, sel päeval oli ka ilm pilvisem, kohati sadas lausa vihma.

Huawei Mate 20 Pro on võimas tipptelefon, millel sees kaks närvivõrguprotsessorit, paljutuumaline kiibistik ja tehisintellekt. Proovime telefoni päikeselisel südapäeval.

Mobiil hakkab laadima küll, kuid protsendid aku täituvusest kerivad ülespoole vaid siis, kui nutitelefon on ooterežiimis ja taustal äpid kinni. Kui istuda päikesepaneeli juurde, ühendada laadimiskaabel ja hakata Facebookis või veebis aktiivselt surfama, siis pigem protsendid vähenevad ja aku tühjeneb - küll aeglasemalt kui muidu, aga niimoodi telefoni täis ei saa.

Uurime siis juba täpsemalt mõõtes, milles asi.

Päikeselaadija mA

Ülalolevalt pildilt on näha äpiga Ampere mõõdetud laadimisvool. Vasakpoolne oranž number on telefoni tarbimine, kui laadijat pole taga tüüpilisel kasutamisel. See kõikus 700-900 milliampri piires, ooterežiimis aga langes mõnikord ka 300 mA juurde, nagu alumiselt pildilt näha. 

270 mA mobiili elektritarbimine.

Siit ongi näha, et kui kasutame võimsat nutitelefoni aktiivselt ka laadimise ajal, siis päike ei suuda telefoni enam edasi täis laadida: põhjamaise päikesega suudetakse tagada ligi 700-900 mA täiesti selge ilmaga, aga niipea, kui tekib pilvi, langeb laadimisvool 400 või isegi 200 mA kanti, südapäeval võib mõne tumedama pilvega ka sellist numbrit näha:

70 mA.

Seega - kui kasutad matkal võimsat nutiseadet, millel GPS pidevalt sees, siis päikesepaneelidest ei pruugi abi olla.

Kuid siin on ka üks hea lahendus. Nagu alguses öeldud, saab lõunamaises päikeses 1000 mAh akupanga täis 5 tunniga. Meil siin läheb sellega ehk kauem, aga siiski peaks saama akupanka turgutada tunduvalt mugavamalt kui nutitelefoni, sest akupank ainult laeb sel ajal, kui on päikesepaneeli küljes ja ei tühjene. Õhtuks ikka midagi kogunenud on. Selle asemel, et matkal otse nutitelefoni päikesepaneelist laadida, mille voolutugevus sõltuvalt päikese suunast ja pilvedest kõigub pidevalt, tasub kaasa võtta akupank ja see päevaks päikeselaadija taha "unustada". Ehkki õhtuks ei pruugi olla kogunenud tervet akutäit energiat, saab oma tühjenevale nutitelefonile ööseks näiteks 50% või enam akutäit energiat juurde anda. Pisemaid seadmeid, nagu nutikelli, aga võib akupanga abiga päris täis laadida. 

Nagu katsest selgus, ei pruugi kõik väiksemad seadmed kõikuva päikesepaneeli väljundvooluga toime tulla. Nutikell näiteks ei suutnud üldse end eriti palju päeva jooksul täis laadida. Akupank on seega hea puhver, mis ainult laeb, õhtul aga annab kogutud energia edasi. Arvestada tuleb aga umbes 10% kaoga, mis on akupankade efektiivsuse keskmine näitaja.

Päikeselaadija.

Testitud laadija (18,36 eurot) on pärit Gearbesti poest. Postikulusid ei lisandunud, saabus nädalaga.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.