Kuidas talvel õues romantiline kohting korraldada

Virmalised.

Pühapäeval on valentinipäev ja kui õhtusöök restoranis ei ole ühel või teisel põhjusel võimalik, tasub kaaluda hoopis kohtingut looduses. Matkajuht Argo Linnamäe julgustab paare veetma kvaliteetaega romantiliselt lumises metsas.

Looduses käimine on populaarsem kui kunagi varem, sest koroona-aasta on oluliselt piiranud paljusid vaba aja veetmise võimalusi. Üks viis oma kaaslast valentinipäeva puhul üllatada on korraldada kohting õues, mis sisaldab nii aktiivset tegevust kui ka romantilist piknikku. "Seikle Vabaks" matkajuht Argo Linnamäe aga kinnitab, et jalutuskäik matkarajal või retk rabas on hea viis kahekesi kvaliteetaega veeta: „Praegu on lume rohkuse tõttu looduses väga eriline aeg: metsas on omapärane summutatud vaikus, mida ei saa kuulata ühelgi teisel aastaajal. Selge ilmaga avaneb võimalus imetleda tähistaevast ja nutitelefonidele mõeldud äppide abil saab isegi taevakehi tundma õppida. Kui veab siis näeb praegusel aastaajal isegi virmalisi.“

Romantiline kohting õues võiks sisaldada liikumist nagu näiteks matkamine, suusatamine või uisutamine, sest külma ilmaga on sooja hoidmiseks oluline aktiivne püsida. Pärast aktiivset tegevust on kirsiks tordil väike piknik sooja toiduga keset lumist metsa. Argo Linnamäe kinnitab, et kui matkaks hästi valmistuda, riietuda kihiliselt, võtta piknikuks kaasa sooja suppi ja teed ning nutiseadmetel akud täis laadida, siis saavad meeldejääva ja toreda elamuse ka need külmakartlikud inimesed, kes ei ole harjunud talvel õues pikalt viibima. „Kes aga tõeliselt erilist elamust soovib, see võib proovida ka näiteks metsas ripptelkidega ööbimist, mida aitavad läbi viia professionaalsed matkakorraldajad. Talvel metsas ööbimine on tõeliselt romantiline ja õige varustusega täiesti tehtav,“ kinnitab matkajuht.

Tehnika toetab looduses liikumist 

Lisaks koos veedetud kvaliteetajale mõjub selline kohting looduses hästi ka tervisele. Paarikilomeetrine matk lumises metsas või näiteks räätsamatk rabas on korralik sportlik koormus ja kui teil on nutikell, siis on tore pärast tulemusi võrrelda. Kui palju erines teie sammude arv sama distantsi peal, aga kelle pulss läks kiiremaks? 

Huawei Eesti koolitusjuht Jekaterina Mishina on seda meelt, et tehnoloogia ajastul ei ole looduses liikumiseks abivahenditest puudust: „Praegu on ju olemas suur valik nutitelefonide kaardi- ja spordirakendusi, mis salvestavad asukohta ja teekonda ning kompassi rakendused võimaldavad ka metsas orienteeruda. Spordikellad pakuvad aga lisaväärtust talvise spordiala harrastamisel ja matkamisel. Näiteks Huawei Watch GT 2 on väga hea GPS toega ja võimaldab pärast matka täpselt käidud teed näha ja oma terviseandmeid analüüsida ning  Huawei Fit kell pakub animeeritid juhendajaga treeninguid, mida võib ka talvel õues sooja saamiseks teha, kui ollakse pikemalt ühes paigas ja hakkab jahe,“ lisab Mishina ning soovitab aku säästmiseks telefone külma ilmaga hoida näiteks jope sisetaskus, aga nutikellal, mis on kaetud jope varrukaga peaks aku kenasti vastu pidama.

Kuidas sihtkoht valida?

Neile, kes ei ole talvised metsaskäijad soovitab matkajuht Linnamäe valida mõni tuntud matkarada: „Kes ei ole harjunud talvel metsikus looduses matkama, võiks alustuseks valida mõne tähistatud matkaraja, kus on lõkkeplats ja kuivad halud, lauad-pingid ja enamasti isegi kuivkäimla. Sellised mugavused lubavad olemist natuke harjumuspärasemalt nautida. Vali omale sobivas piirkonnas matkarada näiteks Loodusega koos veebilehel.“

Selge ilma korral tuleb tähistaeva imetlemiseks või virmaliste märkamise lootuses minna suurlinnadest eemale, et valgusreostus ei takistaks vaadet. Tallinnast vaid mõnekümne minuti kaugusel on näiteks Jägala juga, mille jäätunud veejuga imetleda ja kus saab juba pilgu taevasse suunamisel tähti imetleda. Lahemaa rahvuspagi poolsaartel on vähe valgusreostust ja palju kohti, kus lihtsalt rannikul või metsas matkata. Näiteks Pikanõmme vaatetornist avaneb imeilus vaade igasse ilmakaarde. Kasuta kompassi, nutikella kompassifunktsiooni või kompassi rakendust nutitelefonis, et määrata õige suund.

Huawei Watch GT2

Mida kaasa võtta?

Romantilise kohtingu korraldamiseks võiks kaasa võtta mõned vahendid meeleolu loomiseks. Kui piknik korraldada ametlikul lõkkeplatsil, siis on romantilise meeleolu loomiseks lõke juba piisav. Aga kes soovib keset metsa täiesti privaatset piknikku teha, sellel tasuks meeleolu loomiseks kaasa võtta õueküünlaid ja patareidel töötavaid LED-lampe, millega piknikuala kaunistada. „Soojaks istumiseks võiks kotis olla termomatt või lambanahad, sest paigal istudes tuleb hoolitseda selle eest, et endal ja kaaslasel kiiresti jahe ei hakkaks,“ juhendab Linnamäe.

Lahkudes võta kindlasti kõik asjad kaasa, ära jäta metsa ka tühjaks põletatud küünlatopse.

Kui matkamisest on jalad väsinud ja tähistaeva imetlemisest kael kange, siis pole midagi mõnusamat ühest kosutavast einest värskes õhus. Talvel on metsas käies oluline soojas püsida, mistõttu tuleks eelistada sooja jooki ja sööki.

Kui metsas kokkamine tundub esialgu keeruline, siis keeda näiteks kodus maitsev supp valmis ja võta suurema termosega kaasa, kahele piisab liitrist küll.

Pirukad paki näiteks hõbepaberi sisse, et need soojad püsiks. Matkajuht Argo Linnamäe on aga seda meelt, et just talvel lõkkel tehtud toit maitseb eriliselt hästi: „Võta karbiga kaasa juba valmis hakitud komponendid, siis ei pea külmas õhus hakkimisele aega kulutama. Lihtsuses peitub võlu ja üks kiirelt valminud läätsesupp ingveri ja tomatiga ongi juba kõik, mis vaja, et saada sooja ja tunda end mõnusalt,“ kinnitab Linnamäe.

Inspiratsiooni matkal toidu valmistamiseks leiad ka näiteks raamatust „Metsaköök“ ja samanimeliselt Instagrami lehelt.

Aga kui tahaks eksootilisemat kogemust?

Loodusesse tahetakse ju minna ikka rahu ja vaikust nautima. Nädalavahetustel on populaarsed matkarajad mõnikord külastajatest tulvil. 

Matkakorraldaja soovitab sõita suurematest linnadest kaugemale: „Tähistatud matkaradadest tasub proovida näiteks Luitemaa looduskaitsealal asuvat matkarada, kus ei ole külastajaid nii palju kui mõnes populaarsemas paigas. Kes aga tahaks näiteks rabasse räätsamatkale minna, aga pole piisavalt kogemusi ega varustust võiks ühendust võtta mõne matkajuhiga, kes korraldab kõik ära ja aitab luua meeldejääva elamuse. Privaatsed matkad kahele on üha populaarsemad ning ka talvel metsas ööbimise saab korraldada matkajuht, kui endal õige varustus puudub“ kinnitab Linnamäe.

Ära unusta peamisi reegleid:

  1. Ohutus ennekõike – see tähendab, et võta kindlasti kaasa täislaetud akuga telefon ja räägi mõnele pereliikmele või sõbrale, kuhu on plaan minna ja millal tagasi tulla. 
  2. Talvel on kõige tähtsam, et külm ei hakkaks. Varustuse olulisim osa on soojad ja vettpidavad jalanõud ning kihiline riietus. Ära unusta mütsi ning sooje kindaid – neid võid igaks juhuks isegi kaks paari kaasa võtta.
  3. Kui plaanid metsa minna vaid paariks tunniks, siis piisab termosetäiest soojast joogist. 
  4. Kui aga kauem looduses viibida, siis on energia säilitamiseks ja sooja hoidmiseks oluline ka sooja toitu süüa. 
  5. Et lõkke tegemine kindlasti õnnestuks võiks kaasas olla kuiva paberit või tulealustusmaterjali ja töökindel välgumihkel. Pea meeles, et lõkke tegemine on lubatud ainult maaomaniku loal. Kui on olemas selleks ettevalmistatud ja tähistatud koht, siis võib eeldada, et maaomanik lubab lõket teha. Järgi ka kõiki tuleohutusreegleid ja lahkudes veendu, et lõke on kustunud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.