Rattasõit on tegevus, millega ei tegeleta ainult sooja ilmaga ja see ei lõpe sügisel. Aasta pimedamal ajal tuleks aga rohkem tähelepanu pöörata sellele, et olla jalgratturina teel nähtav, sest oma turvalisuse eest vastutab sõitja ise. Ultrarattur Arvis Sprude soovitab, millega peaks arvestama, et teha end jalgratturina tee peal nähtavaks ning jagab ka teisi ohutusega seotud nippe.
Sobiva rõivastuse valimine
Aasta lõpukuudel sunnib kiiremini saabuv pimedus ja alanenud temperatuur rohkem tähelepanu pöörama sobivale riietusele – see peab olema soe, kattes peaaegu kogu keha, samas tuleb mõelda, kas oled ikka hästi märgatav, isegi kaugemalt. Sügishooajal on rattasõidu jaoks kõige parem valida termopesu või tuulekindel soojem jope, mis kaitseb käsivarsi ja keha jahtumise eest. Kuid et sõites poleks mitte ainult soe, vaid maanteel või vähemasustatud piirkonnas liikudes tunneksite end ka turvaliselt, on kõige parem valida heledad ja erksavärvilised riided.
Praktilistel põhjustel on ülerõivad sageli tumedat värvi, kuid sellisel juhul tuleks kaaluda täiendavate helkurite lisamist.
Kasutada saab pindkinnitusega helkureid või eriti turvalisi helkurveste, mille mitmekesisest valikust leiab sobiva mudeli igale maitsele, alates klassikalisest kuni õlapaeltega variandini. Selline lahendus tagab jalgratturi suurepärase märgatavuse ümbritsevatele liiklejatele ning ei mõjuta sõidumugavust.
Helkuritega jalgratas
Iga jalgratas peab olema varustatud valgustite ja helkuritega ning seda olenemata kellaajast, mil plaanite rattaga teel olla. See tähendab, et ees peab olema valge ja taga punane rattatuli ning rehvide kodarate küljes oranžid helkurid.
Tasub meeles pidada, et rattatulesid võiks kasutada ka päikeselise ilmaga, et olla jalgratturina ka sellistes oludes teistele liiklejatele varem märgatav. Tehnoloogia arenedes on juba saadaval ka nutikad valgustusseadmed.
Mina olen proovinud gabariittulega tahavaateradarit Garmin Varia RTL 515. Pea igale jalgrattale paigaldatavas seadmes on ereda valgusega lamp ühendatud lähenevaid liiklejaid tuvastava ja nendest märku andva radariga. See on mugav ja praktiline lahendus, kuna muudab jalgratturi nähtavamaks, pakkudes täiendavat turvatunnet ja hoiatades ratturit tema taga aset leidva liiklusvoo eest. Seega on seade eriti kasulik, liikudes linnas või asulavahelistel teedel.
Sarnane lahendus on saadaval ka esitule jaoks: Varia UT800 Smart Headlight. Loomulikult on ka rida teisi praktilisi nutiseadmeid, mis parandavad märgatavalt nähtavust ja sõidumugavust, tagades jalgratturi turvatunde, olenemata sellest, millises keskkonnas ta treenib või igapäevaselt sõidab.
Turvaline ja meeldiv liiklemine
Et rattasõit kulgeks rahulikult, on teekonda planeerides mõistlik valida väiksema liikluskoormusega teed, sest sügisel on rattureid raskem märgata ning nad võivad tulla nii autojuhtidele kui ka jalakäijatele üllatusena.
Sõidumugavust, eriti vihmase ilmaga, pakub ka ratas, mis on varustatud jalgu niiskuse ja riideid muda eest kaitsvate porilaudadega. Liiklusohutusest rääkides julgustaksin ka täiskasvanuid kandma rattakiivrit, sest nagu juba varem mainisin, vastutab enda ohutuse eest eelkõige igaüks ise. See on täiskasvanutele hea võimalus olla lastele eeskujuks, näidates, kuidas liigelda korralikult ja vastutustundlikult.
Neil, kes on viimastel aastatel kasutanud jalgrattasõitu kardiotreeninguna, kuid keda hetkel heidutavad nii ilm kui ka kehtivad piirangud, soovitan kaaluda endale velotrenažööri soetamist. Üks võimalus optimeerida nii rahavoogusid kui ka ostudest saadavat kasu on hankida nutikas trenažöör, mis võimaldab teil kasutada juba olemasolevat jalgratast, kohandades seda tubaseks tegevuseks, ja kogeda tõelist rattasõidukogemust kodunt lahkumata.
Võtsin ise hiljuti kasutusele trenažööri NEO 2T Smart Trainer, mis aitab mul eesseisvaks hooajaks valmistuda. Samal ajal pakub seade andmeanalüüsi, mida teel olles pole võimalik saada ega jälgida, vähetähtis ei ole ka see, et seade on vaikne ega häiri koduseid.
Tehnoloogiate ja nutiseadmete areng võimaldab meil tänapäeval jalgrattaga aastaringselt sõita. Kui teid ei heiduta veidi ekstreemsemad ilmastikuolud, siis ärge unustage pimedal ajal õue minnes kasutada täiendavaid turvaelemente: helkureid või veste ja rattatulesid. Samas on võimalik saada tõeline rattasõidukogemus ka siseruumides. Lahendusi on mitmesuguseid!