Virmalised Tallinnas. Foto: Reisijutud.com
Kui oled kunagi unistanud näha taevas tantsivaid värvilisi virmalisi, siis praegu on selleks parim aeg.
Päikesetsüklite tipphetkel, mis toimub umbes iga 11 aasta tagant, on päikesepursked ja elektromagnetiline aktiivsus jõudnud haripunkti. See tähendab, et virmalisi võib näha isegi üllatavates paikades, näiteks Texases või Saksamaal. Kui agasoovid kindla peale parimat vaatepilti, tasub reisida põhja poole, kus taevas pakub looduse kõige suurejoonelisemat valgusetendust.
Virmaliste esinemise ulatust saad vaadata näiteks sellelt NOAA kaardilt.
Kuidas virmalisi vaadelda?
Alusta varakult, kohe esimesel ööl. Kui taevas pole piisavalt selge, jääb rohkem öid proovimiseks. Kasuta ennustusrakendusi nagu Aurora Alerts ja Space Weather Prediction Center.
Parim aeg virmaliste nägemiseks on muidugi pimedas, aga praegusel ajal lähebki muidugi juba üsna varakult hämaraks. Kella 23 ja 2 vahel on enamasti taevane vaatemäng kõige tugevam, kui päike on kõige kaugemal. Uuri ka kohalikest põhjapoolsetest majutusasutustest, kas neil on n-ö äratusteenus juhuks, kui virmalised ilmuvad ja ilm lubab neid vaadelda.
Pildista virmalisi pika säriga - fotodele jäävad need tavaliselt võimsamalt, kui palja silmaga näha. Ideaalne oleks teha pilti suure kaameraga mitmeminutilise säriga, kuid ka uuemad mobiilid saavad väga hästi hakkama. Kasuta statiivi mõlemal juhul, sest muidu võib käe värisedes kaader liiga uduseks jääda.
Kasuta mobiilis öörežiimi ja kui saad profirežiimi valida, siis seadista sobiv säri pikkus katse-eksituse meetodil. Ka timelapse ehk pikast fotoseeriast kokku pandud video võib jääda väga efektne, kus näha erivärviliste virmaliste sähvimist.
pane muidugi ka soojalt riidesse, sestöösel on külm ja paigal passides veel eriti.
Need on aga viis üsna loogilist maailma parimat sihtkohta, kus virmalisi jälgida – võimalikult põhjas.
Island: vaated otse vulkaanide serval
Parim aeg külastuseks on juba augusti lõpp ja hooaeg kestab enamasti kuni aprilli keskpaigani.
Pimedad talveööd loovad ideaalse tausta virmaliste heledate värvide jaoks. head kohad on liustikega kaetud Jökulsárlóni järved või võimas Skógafossi juga.
Enamik virmaliste korraldatud reise algab Reykjavikist, et suunduda linnatuledest eemale.
Norra: fjordid ja tantsivad tuled
Parim aeg külastuseks on septembri lõpust märtsi lõpuni. Kuna Golfi hoovus teeb Norra talved pehmemaks, on see hea sihtkoht külmakartlikumatele taevavaatlejatele. Parimad sihtkohad on Tromsø, Alta ja Kirkenes Põhja-Norras, kus saab ka samal ajal suusatada.
Populaarsed korraldatud virmalisevaatlused algavad tavaliselt Tromsøst.
Kanada: polaarvalgus Yukoni metsikus looduses
Parim aeg Kanada külastuseks sel eesmärgil on augusti lõpust kuni aprilli alguseni. Kanada asub kõige rohkem auroraalovaali all, mis tähendab, et virmalisi on võimalik seal näha lausa 240 ööl aastas. Parimad sihtkohad on Yukon ja Yellowknife, kust korraldatakse spetsiaalseid retki. Lisaks saab ka koerarakendiga sõita.
Soome: virmalised jõuluvana juures
Parim aeg Soome külastamiseks virmaliste vaatluse eesmärgil on augustist aprillini. Üsna tihti ulatub vaatemängLõuna-Soomeni, jättes meid Eestis napilt välja.
Polaarjoone lähedal on virmalisi juba üsna tihedalt, samal ajal võib ära käia ka Rovaniemis Jõuluvana juures. Lisaks saab põhjapõtru näha ja muidugi ka suusatada valgemal ajal.
Rootsi: tantsivad rohelised loorid
Parim aeg külastuseks on septembri algusest kuni aprilli alguseni. Kui Lõuna-Rootsis näeb virmalisi sama palju (või vähe) kui meil Eestis, siis põhja pool on olukord palju parem - nagu Soomes. Ka suustaamiseks on võimalusi rohkem.
Rootsi põhjapoolsemates osades pikkadel talveöödel, kus valgusreostus puudub peaaegu täielikult, pakub taevas virmalistele täiuslikku lõuendit. Eriti head võimalused on Jokkmokkis või Abisko rahvuspargis, kus turiste on vähem, kuid leiab ka korraldatud tuure.
Kui eelistad jääda tsivilisatsiooni lähedusse, suundu Kirunasse, Rootsi kõige põhjapoolsemasse linna. Seal saab lisaks virmalistele nautida lumiseid mägesid, sügavaid metsi ja kauneid järvi.