Sinine Laguun: vedel looduse ime

 

Blue Lagoonis on aastaringselt veetemperatuur sama, mis kehal.Äripäev, Puhkepäev, 15. september 2000

Ahti Kooskora

Islandlaste meelistegevuseks ja tugeva tervise tagajaks peetakse juba saare asutamisest alates suplust soojas vees. Mis parata, et looja on mõnes maailma paigas eriti heldekäeline olnud.

Saare igas asustatud punktis on olemas väliujulad koos jacuzzi ja auruvannidega ning tänu looduse antud soojale veele on need kasutatavad aastaringselt. Kui enamik neist on mageda soojendatud olmevee baasil, siis Sinise laguuni puhul on tegu jahutatud mereveega.

Tõeline vaatamisväärsus

Reykjanesi poolsaarel asuv Sinine laguun on unikaalne looduse ime. Keset laavaväljasid asub geotermilise mereveega ja mineraaliderikas supelbassein. Siniroheline vetikas ja ränimullamuda moodustavad laguuni põhja kerge loodusliku sette ja see annab basseinile pehme piimja akvamariinse värvitooni. Suplus muljetäratava maastiku rüpes ning tervisliku toimega mineraalid tagavad tõelise elamuse. Kõigile soovijatele on Sinine laguun avatud 1987. aastast ja seda on pidevalt edasi arendatud. Alles möödunud aastal avati täiesti uus moodsate seadmetega kompleks, mis teenindab huvilisi igakülgselt. Kaasaegse arhitektuuriga hoonete juurde viib kõnnitee, mis on lõigatud nelja meetri kõrguste laavakuhjade sisse. Teisel pool hooneid asub bassein, kus Svartsengi jaama soojusvahetitest väljuv 160kraadine merevesi eriliste segistite abil jahutatud veega segatakse – suplemiseks sobiliku 36–39 soojakraadini. Lisaks paigaldatakse lombi servale ämbrid valge ränimulla mudaga, millega suplejad võivad end üleni kokku määrida, kui selline soov peaks tekkima. Supelasutuse modernne kasutussüsteem pärineb nagu mõnest ulmefilmist. Sisenemisel antakse igale külastajale kiibiga varustatud randmepael, mis toimib mitmes funktsioonis. See tagab sissepääsu ja väljapääsu, avab ja sulgeb kapilukud ning toimib ka krediitkaardina basseiniäärses baaris.

Väljumisel võetakse info kiibist välja ning tehtud ostude eest tasutakse juba traditsiooniliste vahenditega. See on ääretult mugav süsteem ja puudub vajadus, et keegi rahakotti valvaks, kui ise kümblemas oled. Nagu enamik inimkonna kasulikest avastustest, on ka Sinise laguuni teke pooljuhuslik ning see on tihedalt seotud geotermilise soojusenergia kasutuselevõtmisega. Poolsaar, millel laguun asub, koosneb ise suures osas poorsest laavast, mis pole piisavalt tihe, et takistada merevett sellest läbi tungimast. Kõrgtemperatuuriline geotermiline ala, tuline maa-alune ookean asetseb Sinise laguuni vahetus läheduses, Svartsengi alal.

Svartsengi puuraugud ulatuvad ligi 2000 meetri sügavusele maa-alustesse looduslikesse reservuaaridesse, mis on täidetud geotermilise mereveega. Vee temperatuur reservuaarides on ligi 240 °C ning vee koostises on 65 protsenti merevett ja 35 protsenti magevett. Külgnevad ränirikkad kivimid muudavad vee keemilist koostist. Ränisisaldus vees suureneb sajakordselt (430 mg/kg), samas sadestub veest välja magneesium, mille hulk väheneb ligi tuhat korda. Selline vesi pumbatakse puuraukude kaudu pinnale. Peale soojusvahetite, kus “eemaldatakse” veest soojusenergia, läbimist geotermiline merevesi purgitakse külgnevatele laavaväljadele. Suurem osa vett valgub läbi laava tagasi, samas küllalt suur osa aurustub. Geotermilise vee jahtudes räni üleküllastub vees ning moodustuvad pikad ränimolekulide ahelad. Lõpuks ränimolekulid sadestuvad ja moodustavadki valge muda.

Settebasseini raviv toime

1981. aastal ei suutnud uudishimulik soojusjaama tööline kiusatusele vastu panna ning hankis võimudelt loa supluseks settebasseinis. Psoriaasi – teatud nahahaigust – põdev meesterahvas tahtis proovida, kas sellises tehisjärves on võimalik looduslike vahenditega oma haigusele ravi saada. Tulemused olid märgatavad. Mitme supluskorraga ning ränimulla mudamähistega sai ta oma tõvest täielikult lahti. Hiljem rajati Sinise laguuni lähedusse ka psoriaasi kliinik ning praegu saavad hädalised seal süstemaatilist ravi. Külastus Sinisesse laguuni on kosutav ja põnev. Võin julgelt väita, et minu jaoks oli see kosutavaim ja tervislikem kümblus, mida olen iial kogenud. Eriti eksootiline on suplus talvel, mil 5000ruutmeetrist basseini ümbritsevad lumega kaetud laavaväljad. Tihti korraldatakse laguunikülastajatele kontserte basseiniserval. Huvitav on lugeda ka Sinise laguuni külastajate nimekirja. See on muljetavaldav, sest Islandil käinud tähtsate tegelaste jaoks on laguun lausa niinimetatud kohustuslik atraktsioon.

 

Vaata ka Islandi albumi pilte

Asukoht

63.880359, -22.44943699999999

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.