Hundu Kroonika, veebruar-september 2000
Auckland Hundu OK Jutukast
Vanasti oli Auckland Uus-Meremaa pealinn (väga ammu), siis otsustasid Uus-Meremaa tähtsad ninad, et pealinn tuleks viia rohkem riigi geograafilisse keskpaika, et tuleks kogu riigile kasuks (Eesti pealinn ka Tartusse!!!) ja siis viidi valitsus ja pealinna nimetus Wellingtoni üle. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida. teemaks on ikkagi Auckland. Wellingtonist saate mu Wellingtoni-kirjeldusest lugeda.
Linke:
- Hotellibroneering Aucklandis
- Hotellibroneering Wellingtonis
- Valuutakonverter: NZD kurss täna
- Maori Dictionary
- Uus-Meremaa reisi-info
- NZ viisatingimused
Enamlevinud küsimused, mida eestlaselt seal küsitakse:
1. Kas sa tead, mis asi on mobiiltelefon?
2. Kas teil Eestis arvuteid on?
3. Kas teil on ka e-mailid/netiühendus?
4. Kus Venemaa osas sina elad ka?
5. Mis keelt te Eestis räägite? On see suguluses vene keelega?
Auckland on Uus-Meremaa suurim linn. Umbes miljon inimest elab siin. On jah suhteliselt suur, aga elu siin puudub. Lugesin yhest ajakirjast tabavat kirjeldust Auckandi kohta: miljoni elanikuga kyla. Umbes nii ongi... P6hjus osaselt selles, et linn on pindalalt kole suur. Igatahes 88elu Aucklandi kesklinnas on umbes nagu P2rnus maikuus enne ametlikku hooaja avamist, s.t. et on kyll, aga mitte eriti... 22relinnadest ei tasu r22kidagi... Aga samas asub Aucklandis osa Uus-Meremaa vaatamisväärsustest ja palju muidu mõnusaid kohti. Ja shoppamiskeskusi.
Aucklandi olen ma juba omajagu jõudnud uudistada. Ühel päeval võtsin turistide infopunktist paberi Aucklandi suurimate turistilõksudega ja avastasin, et olen kõike juba näinud :) Iseseisvalt :) Aucklandi peatänav on Queen Street. Seal asuvad poed põhiliselt. Ja pangad. Mida kesklinnast kaugemale, seda odavamaks poed lähevad, aga põhimõtteliselt mina Queen Streedil oma raha ei raiska (isegi vähe).
Queen Streedil asub Aotea plats, mis iseenesestki on üks meediv koht jala puhkamiseks, aga lisaks asub Aotea keskuses terve hulk erinevaid teatreid, restorane ja muid uhkemat sorti meelelahutus- ja kehakinnituspaiku. Queen Elizabeth II Square on Queen Streedi merepoolses otsas. Minu jaoks on see üks lemmikpaiku (ärge küsige, miks). Kuid millegipärast aucklandlastele see koht ei meeldi, praegu käib Uus-Meremaa ajakirjanduses suur arutlemine teemal, mida teha QESga... Nii et võibolla paari aasta pärast on see koht kadunud... QESle on hea kohtumisi määrata, sest väljak on üsna väike. Ja selle vahetus läheduses on bussijaam (linnaliinide bussijaam).
Ponsonby Roadil asuvad Aucklandi trendikaimad (ja kalleimad) kohvikud. Ponsonby ise jääb kyll päris kesklinnast üsna kaugele, aga jalutamine (või bussisõit) on seda ka väärt. See vähene ööelu, mis Aucklandis on, on peamiselt Karangahape Roadil (lühidalt tuntud kui K' Road) ja selle läheduses. Päeval on seal avatud odavad alternatiivsema suunitlusega poed ja second hand shopid (kust leiab peale riiete ka vist kõike muud), öösiti aga mõnusad kohvikud-baarid-klubid. Ja peale jalutavad seal ringi ka prostituudid. Ükskord õhtul hilja olime sõpradega meie lemmikrestoranis (teisel korrusel) ja jälgisime söögi kõrvale tasuta tsirkust, mis avanes üle tee oleva maja aknast. (Ega see ilus olnud jah meist :P.) Ka nii võib juhtuda Aucklandi kesklinnas :). Karm...:P.
Kui veel rääkida prostituutidest ja "sellistest" paikadest, siis sattusin ma ükskord pahaaimamatult linnas ringi hulkudes Aucklandi mitteametlikku "punasesse tsooni" (ega seal vist ametlikku tsooni olegi tegelikult). Kusjuures NEED baarid ja tantsuklubid asuvad umbes 100 meetrit Queen Streedist. Paralleelselt Customs Streediga, kui keegi just täpsemalt teada tahab :P High Street on kohe Queen Streedi k6rval, aga hinnad poodides-kohvikutes tunduvalt odavamad, kuna neis pidavat peamiselt üliõpilased käima. Ja internetikohvikuid ning hostele on seal ka tunduvalt suuremas konsentratsioonis kui mujal kesklinnas.
Keset High Streeti on üks plats, kus asub Lenini kuju. Tegelikult ta ei ole muidugi Lenin, aga soniga ta on ja kõik endistest sovjetimaadest pärit inimesed minu teada kutsuvad seda kuju esimese hoobiga Leniniks. Vat nii. High Streedil asub ka minu lemmikkohvik. Nimega Cima. Asub ta High Streedi teises (selles mitte-merepoolses) otsas. Tamaki Drive on pikk-pikk tänav, mis asetseb Mission Bay ääres. Vaade on imeilus (eriti öösiti). Muuseas see tänav ollagi hinnatud maailma ilusaima vaatega tänavaks maailmas. Mission Bay ääres käivad aucklandlased ilusa ilmaga jäätist söömas (hokey-pokey't). Mission Bay sai muuseas oma nime selle j2rgi, et maoorid omal ajal ühe misjonäride laeva ära uputasid ja misjonärid maha lõid. (Maoorid muuseas ei ole kunagi inimLIHAsööjad olnud, aeg-ajalt sõid nad lihtsalt vaenlase ajud ära, kusjuures see oli vaenlasele postuumselt veel suurim austus, sest see tähendas, et vastav maoor tahtis vaenlase tarkust endale.
Nii et tegemist oli rituaalse kannibalismiga.) Aucklandi vaadet saab imetleda Sky Toweri otsast. Sky Tower olla lõunapoolkera kõrgeim ehitis muuseas. Et ST otsa saada, võib treppidest üles joosta (üks kord aastas on see võimalus), teine (inimlikum) moodus on sõita liftiga. Alla saab Sky Toweri otsast samuti liftiga, treppisid mööda või siis hoopistükkis bungy't hypates (noh, cal6 :P!) :). Üks hull uusmeremaalane olla sealt alla hüpates püstitanud maailmarekordi - kõige kõrgem bungyhüpe ajaloos. Sky Toweri otsas on võimalik astuda klaasi peale ja torni otsast alla vaadata. Peale selle saab veel võtta mingid telefoni moodi asjad, kust nupule vajutades kostub hääl, mis seletab, mida kõike sa näed aknast välja vaadates.
Nendest aparaatidest - reklaam ütles et nad rääkivat kõiki keeli, aga eesti keelt ei õnnestunud mul küll üles leida :-/. Sky Toweri all asub Sky City, kus on võimalik igat moodi meelt lahutada ja raha kulutada. Näiteks kasiinos. Sky City all asub omakorda bussijaam, kuhu peatuvad bussid, mis sõidavad linnade vahel. Kelly Tarlton's on Aucklandi kuulsaim (ja räägitakse, et parim) turistilõks. See on koht, kus saab haikalale kõhu alla vaadata ja pingviinist pilti teha.
Lisaks on seal eeskujulik näitus (püsiv) Antarktika loodusest ja selle uurimise ajaloost ja olemusest ja üldse (seepärast neid pingviine seal ka hoitakse). Teine osa Kelly Tarlton'sist on Underwater world, kus saab näha igasuguseid erinevaid kalu ja mereelukaid erinevatest vetest. Parim osa on suur bassein, mille all on selline klaastoru, kustkaudu saab kalu jälgida. Lisaks on Aucklandis veel igasuguseid kohti, kus käia. Ühel päeval võtan ma ette Coast to Coast Walki, mis on, nagu nimigi ütleb, ühest rannikust (Tasmani meri) teise rannikuni (Vaikne ookean) käimine. Kui ära teen, siis kirjutan. to be continued...