Šveits

Hotellibroneering: Zürich ja teised linnad.


Šveitsi haruldased linnuliigid said Eesti abiga 100 linnumaja

Kui juhtud Biel-Benkenis ringi rändama, siis võid kohata ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul üles pandud rändlindude pesakaste. Šveitsi Eesti Selts kinkis Šveitsile sada linnumaja ohustatud linnuliikide kaitseks.

100 linnumaja Eesti sajandaks“ jõudis märtsis lõpusirgele viimase pesakasti püstitamisega ja Biel-Benkenis peetud avapeoga – rändlinnud võivad nüüd sisse kolida.

CERN heidab pilgu universumi saladustele

Kaido Einama, Arvutimaailm, oktoober 2007. Reportaazh.

Pildid

Tuumafüüsikutega CERNis on lõunat süüa raske. Piisab vaid prantsuspärase kala pealt jutt viia sealsele 27 km pikkusele hiigelkiirendile, kui teema kaldub müüonite, positronide ja neutriinode maailma ja võhikul jääb üle vaid suud maigutada. Siiski – Arvutimaailma reis Universumi saladuste juurde Euroopa Tuumauuringute keskuses CERNis Genfi külje all tõi selgust nii mõnelegi põhimõttelisele küsimusele.

CERN teeb universumi saladuste uurimiseks Suure Paugu

Genf, Sveits.Ehkki CERNi tuumafüüsikud räägivad, et midagi ohtlikku nende katsetes, mis 2008. aasta suvel algavad, pole, kõlab see jutt siiski hirmuäratavalt: nimelt plaanitakse imiteerida Universumi tekke "Suure Paugu" esimesi pikosekundeid ja selle käigus loodetakse avastada mõni fundamentaalne loodusseadus. Pauk aga on pisike ja sügaval maa all, 27 km pikkuses ringkiirendis.

Kui CERNi reaktor oleks ehitatud kuhugi Saku alla, siis ilmselt oleks protestijad juba Euroopa kohtus selle vastu protestimisega. Genfis Prantsuse piiri külje all aga käib juba 50 aastat rahulikult hiigelehitus, mille tulemustest ei tea ka parimad teadlased ise midagi.

Sveitsi suvemõnud: basseinist suuskadele

Suvest viib ligi 4000 m kõrgusele lume keskele Jungfrau tippu raudtee.Kaido Einama

Eesti Päevaleht, 16. juuli 2005
Vt ka pildigaleriid Reisijututoas

Päike põletab ja orus on oma 30 kraadi sooja, kuid suusamütsides ja soojades jopedes turistid tunglevad raudteejaamas rongi peale. Mõne tunni pärast on neil asja kelgumäele või sitkemad teevad mõnekümnekilomeetrise murdmaaretke. Ikka suuskadega.

Šveitsi alpides käib vilgas turistide sagimine vaatamata sellele, et mujal on suusahooaeg juba ammu lõppenud ja mäed suletud – need, kes rannaslesimisest ja palavusest alla orgudes tüdinenud, saavad võtta rongipileti ja tõusta hammaslattraudteel otse näiteks 3500 meetri kõrgusele – seal on jää, lumi ja mõnus jahedus. Veidi uimasena kiirest õhurõhulangusest, saavad suvest talve otsijad heita pilgu pealtpoolt pilvi alla Kesk-Šveitsi tasandikele. Hulljulgemad tõukavad end kaljust lahti ja hõljuvad allapoole langevarjuga. Või vähem hulljulgetena rippraudtee gondlis.

Lotzwilli, eeltöö

Kohaletulemine:

1. Lennuk Tallinn-Kopenhagen 13:35, Kopenhagen-Zürich 17:40.

2. Lennujaamas treppidest alla ja rongile; see on rong kus maksma ei pea ja viib suurde lennujaama ja seal all on siis rongijaam kus peab juba maksma et mujale saada.

3. Rongile nr 6, ümber istuma peab kahes kohas, Oltenis ja Langenthalis. Rongi-info: http://fahrplan.sbb.ch/bin/query.exe/d?Z=Lotzwil
Sobib nt see rong. (trüki välja)

Asu Šveits teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.