EKSPEDITSIOON SIBERISSE EESTLASTE MATMISPAIKADESSE
03. augustil stardib rändur ja reisikirjanik Marko Kaldur 18-liikmelise ekspeditsiooni osalejana Eestist Siberisse Jenissei jõele, et külastada ja tähistada eestlaste matmispaikasid kunagistes GULAGi sunnitöölaagrites. Ekspeditsiooni raames kohtutakse ka Siberi eestlaste seltsiga "Eesti". Ekspeditsiooni kestvuseks on kaheksa päeva, mille jooksul liigutakse laevaga Krasnojarskist piki Jenissei jõge põhja poole, kuni polaarjoone taguse Dudinka sadamani Põhja-Jäämere lähistel. Dudinkast liigutakse edasi rongiga Norilskisse - tundralinna, mis sai oma alguse koonduslaagritest, arenedes edasi aga tööstuskeskuseks.
Teekonna jooksul peatutakse mitmes kohas, kus olid koonduslaagrid eestlastest vangidega. 10. augustil 1941. aastal saabusid Norilski laagritesse esimesed Eestis, Lätis ja Leedus arreteeritud ohvitserid. Viiskümmend aastat hiljem, 10. augustil 1991. aastal, püstitas esimene balti rahvaste matmispaikadele suundunud ekspeditsioon Norilskisse mälestusmemoriaali. Nüüd, neliteist aastat hiljem, suundub järgmine ekspeditsioon Siberisse, et peatuda veelgi enamates laagrikohtades ning saada aimdust õudustest, mida vangid aastakümneid taluma pidid.
Marsruut Krasnojarsk-Norilsk kattub nõukogude ajal toimunud küüditamisteekonnaga. Selle tee läbisid tuhanded eesti soost inimesed ning kümned tuhanded teiste rahvuste esindajad, kellest enamus jäigi igaveseks külma tundrapinnasesse raiutud ühishaudadesse. Teise Maailmasõja järgselt olid Norilski piirkonna sunnitöölaagrid ühed Nõukogude Liidu suurimaist ning elutingimused neis laagrites kõige rängemad.
Reisikirjanik Marko Kaldur on populaarsete siseturismi raamatute "Rännates läbi Eestimaa" (juuni 2004) ja "Avastades Eestimaad" (juuli 2005) autor ning siseturismi portaali www.discoverestonia.org toimetaja. Tema sulest on ilmunud ka arvukalt artikleid ja reisikirjasid Eestist ning välismaalt. Siberi ekspeditsiooni kohta avaldab Marko Kaldur reisipäeviku ja fotomaterjalid internetis aadressil http://www.discoverestonia.org/siber ning samuti kirjutab artikleid ja ülevaateid elamustest Siberis, eestlaste traagilisest saatusest Siberi koonduslaagrites ning praegu Siberis elavatest eestlastest ja nende järeltulijatest. Lähema ülevaate Siberi ekspeditsiooni kohta leiab iga huviline internetist aadressilt http://www.discoverestonia.org/siber
Täpsem info: Marko Kaldur marko@discoverestonia.org +372 522 3700 http://www.discoverestonia.org/siber