Talvepuhkusereisid. Kuid mitte ainult.
Homme, 8. detsembril avatakse Itaalias talvehooajaks suusakuurordid. 8. detsember on Itaalias riigipüha ja sellega tähistatakse traditsiooniliselt suusahooaja algust. Tasuta suusatamine on kuni 8-aastastele lastele, toimuvad kontserdid jääst valmistatud instrumentidega ja suusatamine Dolomiitides džässihelide saatel. Need on vaid mõned selle aasta talvehooaja tippsündmused Itaalias.
Nii mäe- kui ka murdmaasuusatamine on traditsioonilised talispordialad, mida tänavu, kui sadanud on paks lumekiht ja sajab veel, saab nii rajal kui mäel jälle proovida. Spordikeskused töötavad praeguseid piiranguid järgides täisvõimsusel, eriti nädalavahetustel, sest paljud pole suuski korralikult alla saanud juba mitu aastat.
Meile lähim lumi jääb laeva- ja autosõidu kaugusele. Põhjas veel seda sajab. Lisaks saab põhja pool sportlikku puhkust suusatades veeta rahulikumalt kui rahvarohketes Alpides. Suund tuleks siis võtta Rootsi, Norra või Soome, sest sealsed suusakeskused pakuvad palju aktiivseid tegevusi igas vanuses pereliikmetele. Loe, mida perega suusareisile minnes kaasa pakkida ja miks võiks valida just laevareisi.
Eesti inimeste lemmiksihtkohad jõuludeks ja aastavahetuseks on sel aastal Bangkok, London ja Dubai, selgub Finnairi statistikast. Talvehooaja populaarsemate lennusihtkohade seas on veel traditsioonilised Euroopa jõuluturud ja suusareisid Soome Lapimaale.
"Talvel läheb eestlane päikest püüdma, olgu siis Bangkokki, Phuketisse või Dubaisse. Euroopa lendudest on populaarseim London. Linnapuhkuse sihtkohade müügihitid on traditsiooniliselt Pariis ja Praha, mis on kuulsad muinasjutuliste jõuluturgude poolest," ütles Finnairi Ida-Euroopa ja Baltimaade juht Arunas Skuja.
Finnair käivitab talvehooajal 2019/2020 uue lennuliini Helsingist Jaapanisse Sapporosse. Sapporo linna Hokkaidō saarel saab lennata Finnairi Airbus A330 lennukiga 15. detsembrist 27. märtsini kaks korda nädalas.
Sapporo on tuntud kui suurepärane talviste puhkuse- ja suusareiside sihtkoht. Sellest saab Finnairi viies lennusihtkoht Jaapanis, lisaks Tokyo Narita lennujaamale, Osakale, Nagoyale ja Fukuokale.
Mida teha oma kajakiga talvel? Mõnikord saab jaanuaris suurveel sõuda, aga seekord kiskusid kõik jõed juba jäässe ja merel on külm ja niiske. Sel nädalavahetusel saab oma kajakiga hoopis Kuutsemäele sõita, sest seal korraldatakse esimesed lumekajakkide võistlused.
Lumekajakk ei ole (veel?) eraldi lume jaoks toodetud vee- ja jääsõiduk, vaid tavaline eelistatavalt kärestikukajakk, millega kihutatakse kelgumäest alla. Seda on varem näiteks vastlapäevadel harjutatud ja leitud, et see lõbus on. Kajakk libiseb lumel ülihästi. Lätis korraldatud võsitlusest said innustust ka eestlased ja nüüd ongi algamas RedBull Snowkayak 26.jaanuaril Kuutsemäel.
Kõrg-Tatrad on eestlaste seas populaarne koht talvise suusapuhkuse veetmiseks, kuid ka suvel on seal nii mõndagi teha. Lisaks saab nüüd talvisel ajal Tatratesse sõita tõsisemaks murdmaapuhkuseks - Slovakkia laienev mäepiirkond pakub nüüd turistidele lisaks mäesuusatamisele ka murdmaasuusatamise võimalusi, mille rajamiseks investeeriti üle 50 000 euro. Lisaks on sealkandis nagu ka Tallinnas tasuta bussid suusatajatele.
Murdmaarajad on üle 50 km pikkused ning neid leiab kolmest Kõrg-Tatrate suusakuurortist: Tatranská Lomnicas, Štrbské Plesos ja Starý Smokovecis.
"Kõrg-Tatrates on kuurordid tegutsenud juba 110 aastat, kuid piirkond muutub ja uueneb pidevalt. Meil on olemas oma mäe- ja murdmaanõlvad nii lastele, algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisandunud on 21 uut kuue istekohaga tõstukit, mis suudavad teenindada 13 000 inimest tunnis ja meie kunstlumi tagab vähemalt nelja kuu pikkuse suusatamishooaja," lausus „Vysoké Tatry“ piirkonna tegevdirektor Lenka Matasovska.
Otepääl, täpsemini Kuutsemäel aga olin ma umbes 10-aastase pausi järel. muutunud polnud just väga palju, peale selle, et rahvamassid on nüüd meeletud ja järjekorrakultuur olematu.
Lauda laenutada enne nädalavahetust on kohapealt lootusetu. Ka kõik Otepää ja selle ümbruse laenutused on ette lauad ära broneerinud. Mäesuuska aga saab (Karupesas polnud, aga Veetee letis veel mõned leidusid). Hinnad algavad 150-200 kroonist. Müüt, et mujalt laenutatud varustusega Kuutsemäele ei lasta, ei osutunud tõeks - ja kuidas saakski selles meeletus tõstukitrügimises hakata kedagi suuskade pärast välja praakima...
Kes kord on maitsnud mäesuusatamise mõnusid, sel on nakatumine suusapisikusse garanteeritud.
Kes kord on maitsnud mäesuusatamise mõnusid, sel on nakatumine suusapisikusse garanteeritud.
Nii juhtus ka meil koos pojaga kui sai tehtud esimesed suusareisid Slovakkiasse ja Austriasse.Reisikaaslased mandrimaalt viskasid meile kildu: „Noh saarlased, ons teil veesuusad ikka kaasas?“ Ju siis ei peeta saarte elanikke suusatajateks…
Copyright © 2024. All rights reserved
Designed By Zymphonies
Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.